Manželé z Prahy se rozhodli přestat dělit svůj čas mezi byt a vzdálenou chalupu, která znamenala stále větší časovou i finanční zátěž, a pořídit si jen jedno, zato definitivní bydlení v rodinném domě. Našli pozemek ve starší zástavbě na okraji Prahy, v místě, které znali a cítili se zde dobře.

Přesahem horního podlaží vzniklo před vstupem do domu kryté parkovací stání pro auto. Objemný kubus obývacího pokoje spočívá na ocelových sloupcích a je odlehčen velkým rohovým oknem.

Přesahem horního podlaží vzniklo před vstupem do domu kryté parkovací stání pro auto. Objemný kubus obývacího pokoje spočívá na ocelových sloupcích a je odlehčen velkým rohovým oknem.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Starší domky, které se poklidně ztrácejí ve vzrostlé zeleni, vytvářejí ucelené prostředí, v bezprostředním okolí navíc v budoucnu nevyroste žádný supermarket nebo jiné nečekané překvapení.

Malá plocha pozemku (510 m²) s maximální povolenou zastavěností 30 % tak představovaly jediné úskalí, s nímž se museli vypořádat.

Zahradu zčásti nahrazuje velká terasa s panoramatickým výhledem do okolí. Díky podlaze z dřevoplastu je údržba terasy velmi jednoduchá.

Zahradu zčásti nahrazuje velká terasa s panoramatickým výhledem do okolí. Díky podlaze z dřevoplastu je údržba terasy velmi jednoduchá.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

„Vydali jsme se proti obvyklému trendu. Protože zahrada je malá a rohová parcela neposkytuje tolik soukromí, jak bychom si představovali, umístili jsme společný obývací prostor do patra a pobyt na zahradě nám nahrazuje velká terasa. Má příjemný výhled, ale z okolí sem není příliš vidět. Nevyžaduje téměř žádnou péči, sekání trávníku a údržba na malé zahradě kolem domu nás nebudou příliš zatěžovat,“ vysvětluje majitel.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Umístění stavby vymezují předepsané minimální odstupy od hranice sousedních pozemků (3 m), severní stranu zahrady zaujímá z velké části zpevněná plocha – vjezd na pozemek a parkovací stání.

Trávníku tu mnoho není, podařilo se však zachovat starou jabloň, která vytváří přírodní rámec a příjemný stín.

Přízemí

Přízemí

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

„Působím ve stavebnictví, mám blízko k moderní architektuře. Díky tomu, že sousedíme s funkcionalistickou vilkou z třicátých let minulého století, se nám podařilo prorazit s kubickými tvary a plochou střechou. Projekt domu jsme zadali ateliéru amygdala, s nímž spolupracuji,“ vysvětluje majitel domu.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Dům s obytným schodištěm

Ústřední bod domu představuje schodišťová hala, otevřená prosklenou stěnou do obývacího pokoje a velkým střešním světlíkem do nebe. Velkorysé tříramenné schodiště, obklopené galerií a osvětlené shora, vytváří elegantní vzdušný prostor ve stylu reprezentativní haly prvorepublikové vily či staroanglického sídla.

Patro

Patro

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Důstojný vstup do domu je zcela odlišný od úzkých zádveří a tmavých schodů, které vidíme v mnoha nově postavených domech.

V hale, vybavené jako další obytná místnost, nechybí pohovka, nábytek, dekorace a útulná atmosféra. Je bohatě prosvětlená, ale dovnitř nikdo z okolí nevidí.

Dominantní tříramenné schodiště je obloženo kamennou dlažbou a na přání majitele lemováno atypickým vnitřním zábradlím. Tvoří jej síť z ocelových lanek, která byla vyplétána na místě, vnitřní prostor schodiště je rezervou pro případnou instalaci výtahu.

Dominantní tříramenné schodiště je obloženo kamennou dlažbou a na přání majitele lemováno atypickým vnitřním zábradlím. Tvoří jej síť z ocelových lanek, která byla vyplétána na místě, vnitřní prostor schodiště je rezervou pro případnou instalaci výtahu.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Nad klidným přízemím, kde se nacházejí ložnice a zázemí, je umístěna společná obývací zóna uspořádaná na půdorysu ve tvaru písmene L. Sezení a jídelna jsou orientovány na sever, velké rohové okno otevírá panoramatický výhled na okolní domy a zahrady.

Díky rohovému oknu s nízkým parapetem má obývací pokoj velkorozměrový výhled do okolí.

Díky rohovému oknu s nízkým parapetem má obývací pokoj velkorozměrový výhled do okolí.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Kuchyň a koupelna mají výstup francouzským oknem na velkou terasu, kterou zčásti zastiňuje pergola. Kromě opalování a stolování zde majitelé za hezkého počasí rádi vaří a grilují v malé zahradní kuchyňce.

Kuchyň je vybavena střízlivou linkou vyrobenou z lakovaných MDF desek, pracovní plochu tvoří leštěná kamenná deska.

Kuchyň je vybavena střízlivou linkou vyrobenou z lakovaných MDF desek, pracovní plochu tvoří leštěná kamenná deska.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Obytná plocha domu se rozšiřuje směrem dovnitř (do schodišťového prostoru) i do exteriéru – na terasu – a bydlení tak nabývá další zajímavé dimenze.

Zaujalo nás

Moderní architekturu majitel domu logicky spojil s moderními technologiemi a materiály a zajímavými technickými detaily, které hrají i estetickou roli.

Na první pohled nás zaujalo schodiště, kde zábradlí nahrazuje síť z ocelových lanek, která se rozpíná na celou výšku prostoru.

V koupelnách nás nejvíce zaujala umyvadla – miskyjsou opatřeny speciální povrchovou úpravou na ochranu proti vodě.

V koupelnách nás nejvíce zaujala umyvadla – misky jsou opatřeny speciální povrchovou úpravou na ochranu proti vodě.

FOTO: Věroslav Sixt, www.mujdum.cz

Do obývacího pokoje vcházíme prosklenými posuvnými dveřmi z tvrzeného skla s přiznaným pojezdem vyrobeným z nerez oceli.

Neviditelné, zato velmi důležité pro dlouhodobou trvanlivost a zachování čistoty jsou nanotechnologie – fasáda a vnitřní omítky jsou opatřeny nano-nátěry, které eliminují nečistoty jak z vnějšího, tak vnitřního ovzduší.

Autor
Ing. arch. Jan Linhart (1975)
Vystudoval SPŠ stavební v Ostravě a Fakultu architektury ČVUT Praha. Byl zakládajícím členem Linhart – Rössler architekti a také pracoval v ateliéru Ian Bryan Architects, s.r.o. V současné době je členem architektonického studia amygdala založeného jeho manželkou Ing. arch. Šárkou Linhartovou. Studio se věnuje navrhování staveb, interiérů a designu nábytku. 

Jitka Pálková, www.mujdum.cz