Stavba od Zahy Hadid a spoluautora architekta Patrika Schumachera byla vybrána z více než sedmdesátky nominovaných designových počinů v kategoriích architektura, digital, móda, nábytek, grafika, produktový design a design v dopravě.

„Je to úžasná, ikonická budova. Křivky, které ji obklopují, určují její strukturu,” uvedl člen poroty soutěže a ředitel designu v Government Digital Service UK.

Zaha Hadid je držitelkou Pritzkerovy ceny, která je považována za Nobelovu cenu v architektuře, takže ji dostávají jen opravdové špičky současné světové architektonické scény. Její stavby jsou monumentální a nechybí jim dynamika.

I nejlepší interiérový kousek je inspirován organickými liniemi

V oblasti interiérového designu získala ocenění židle s názvem Pro Chair Family navržená designérem Konstantinem Grcicem. I její základní linie je inspirována vlnovkou. Židle vznikla v několika variantách jako pracovní, kancelářská i jídelní. I ostatní nominované produkty rozhodně stojí za pozornost.

Nábytek z kolekce UNDL lounge je inspirací pro návrhy společenských místností pro starší generace.

Nábytek z kolekce UNDL lounge od designérky Helly Jongeriusové a architekta Rema Koolhaase je inspirací pro návrhy společenských místností pro starší generace ve skandinávském stylu.

FOTO: Design Museum, Frank Oudeman

Ocenění Design of the Year je celkem prestižní. Londýnské Design Museum je totiž největším světovým muzeem věnovaným architektuře a designu.

Do nominací se dostaly i pestrobarevné lustry vytvořené z nepotřebných pet lahví, které autora zaujaly při jeho cestě do Jižní Ameriky. Rozhodl se z odpadků hyzdících krajinu vytvořit užitečné interiérové kousky.

Alvaro Catalan z Ocon Background navrhl lampy z recyklovaných pet lahví.

Alvaro Catalan z Ocon Background navrhl lampy z recyklovaných pet lahví.

FOTO: Luke Hayes

V nominovaných návrzích na nejlepší designový nábytek roku se objevily i nábytkové kusy, kterým dominuje dřevo. Designéři ale nábytek pojali celkem minimalisticky a uměřeně a nechali plně vyznít strukturu dřeva.

Nominace získala i dřevěná nábytková kolekce Simple nebo stůl Ripple.

Nominace získala i dřevěná nábytková kolekce Simple od designéra Philippa Malouina nebo extra lehký stůl Ripple z dřevěné překližky od Benjamina Huberta.

FOTO: Design Museum, Will Yat, Richard Boll

Řada návrhů doslova hýřila barvami, včetně nominované kolekce od designéra Jo Nagasaky. V soutěži se v kategorii digital objevil i pestrý kalendář z lego kostek, který se po vyfocení chytrým telefonem synchronizuje s elektronickým kalendářem.

Stínovaná nábytková kolekce Iro od Established & Sons a designér JoNagasaka.

Stínovaná nábytková kolekce Iro od Established & Sons a designér Jo Nagasaka

FOTO: Design Museum, Colin Streater

Všechny soutěžní nominované návrhy jsou k vidění na výstavě v londýnském Design Museu v Shad Thames v Southwarku až do 25. srpna.

Muzeum se bude za dva roky stěhovat do Kensingtonu v západním Londýně a nabídne pak mnohem větší výstavní prostor.