Pozemek, na němž stavba stojí, se mírně svažuje směrem k nedalekému pobřeží. Na druhé straně se ovšem klene kopec, který jej zastiňuje.

Architekti z ateliéru Rural Design při snaze vytvořit návrh finančně dostupného domu, který dokáže vzdorovat tamnímu extrémnímu klimatu, se museli přizpůsobit i požadavkům místních úřadů. V jejich podmínkách stálo, že stavba má mít co nejmenší vizuální dopad na danou lokalitu. Tomu naštěstí představy majitelů o zelené střeše a orientaci objektu skvěle nahrávaly.

Dům má úzký, téměř kosočtverečný půdorys.

Dům má úzký, téměř kosočtverečný půdorys.

FOTO: Nigel Rigden

Architekti umocnili nenápadnost domu ještě volbou dřevěného obložení všech stěn. Použitý modřín totiž brzy vyšisuje do elegantního stříbrošedého odstínu. Také tvar stavby, z některých úhlů nápadně připomínající po okolí roztroušené zemědělské kůlny a chlévy, pěkně začleňuje obytný dům do krajiny.

Kůlna domu kopíruje jeho charakter.

Kůlna domu kopíruje jeho charakter.

FOTO: Nigel Rigden

Střecha objektu téměř kosočtverečného půdorysu se svažuje směrem k jeho dvěma nejvzdálenějším koncům. Díky tomu je středová část budovy nejen nejvyšší, ale také nejširší. Právě sem umístili architekti nejen vchod, ale také kuchyň a koupelnu, do nichž je tak ze všech koutů domu stejně daleko.

V nejvyšší a nejobjemnější části je umístěn vchod do budovy.

V nejvyšší a nejobjemnější části je umístěn vchod do budovy.

FOTO: Nigel Rigden

Dům s celkovou plochou podlah 90 m2 je vytápěn krbem na dříví, důkladně tepelně izolován a vybaven systémem větrání s rekuperací.

Podle některých odborníků patří k těm nejhezčím a nejlepším stavbám na ostrově. Není proto divu, že v loňském roce získal ocenění Královské společnosti architektů ve Skotsku.