Bývalá usedlost s obytným stavením, dvorem a hospodářskými budovami sloužila k bydlení několika generacím. Za starou stodolou, která se proměnila v garáž, dílnu a zázemí, se skrývá velká, téměř rovinatá zahrada orientovaná na jih, obklopená několika sousedními zahradami.

Pohled z východní strany. Vstup do domu je propojen stříškou s rekonstruovanou stodolou, kde se nachází garáž a skladovací prostory.

Pohled z východní strany. Vstup do domu je propojen stříškou s rekonstruovanou stodolou, kde se nachází garáž a skladovací prostory.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Od hluku z ulice ji chrání starší budovy, ve výhledu se nachází jen pár poměrně hezky upravených rodinných domů. Ideální místo pro novostavbu.

Jižní terasa je částečně zapuštěna do hmoty domu a kryta přesahující železobetonovou deskou, která tvoří balkon. Je to velkorysé, elegantní a technicky zajímavé řešení.

Jižní terasa je částečně zapuštěna do hmoty domu a kryta přesahující železobetonovou deskou, která tvoří balkón. Je to velkorysé, elegantní a technicky zajímavé řešení.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Členitý, ale moderní

Moderní bydlení může mít mnoho podob. Manželé nechtěli jít cestou strohé krychle, pravoúhlé tvary jim připadaly fádní, a proto se rozhodli pro šestiboký útvar s atypickou valbovou střechou.

Střízlivé jednoduché detaily však daly celku soudobý geometrický ráz. Projekt domu si majitelé navrhli sami ve spolupráci s dodavatelskou firmou 1. Vasto ze Vsetína.

Obývací pokoj je francouzským oknem propojen s terasou. I v interiéru převažují přírodní materiály a zemité barvy, nízké parapety uvolňují výhled do zahrady.

Obývací pokoj je francouzským oknem propojen s terasou. I v interiéru převažují přírodní materiály a zemité barvy, nízké parapety uvolňují výhled do zahrady.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Vnitřní uspořádání je proti členitému vnějšímu vzhledu racionální a přehledné: střed šestiúhelníkové dispozice zaujímá hala, v severně orientované části se nachází vstup, schodiště, zázemí a pokoj rodičů, jižní část domu tvoří společný obývací prostor. Z obývacího pokoje vede francouzské okno na terasu, zčásti zastíněnou a zčásti plně osluněnou.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Ve středu obývacího pokoje stojí kruhové krbové těleso, oddělující kuchyň od obývacího pokoje. Ani zde nechybí režné cihly, podlahu kuchyně tvoří keramická dlažba.

Ve středu obývacího pokoje stojí kruhové krbové těleso, oddělující kuchyň od obývacího pokoje. Ani zde nechybějí režné cihly, podlahu kuchyně tvoří keramická dlažba.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Dlážděná plocha pokračuje 15 metrů dlouhým bazénem s posuvným zastřešením, který rodina využívá téměř po celý rok. Díky chráněné poloze tak získala rodina druhý, „venkovní“ obývací pokoj.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Nad bezbariérovým přízemím je umístěna zóna dětí – dva podkrovní pokoje mají společný balkón, částečně zapuštěný do šikmé střešní plochy, částečně přesahující nad jižní terasu. Je tak velký, že se tu dá – na rozdíl od většiny běžných balkónů – pohodlně sedět na sluníčku, stolovat nebo třeba i cvičit.

Z haly v přízemí vede do podkroví schodiště obložené bukovým dřevem. Také vnitřní dveře v domě jsou vesměs dřevěné dýhované.

Z haly v přízemí vede do podkroví schodiště obložené bukovým dřevem. Také vnitřní dveře v domě jsou vesměs dřevěné dýhované.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Na opačné straně je dům propojen zastřešeným chodníčkem se stodolou, z níž se stala dvojgaráž a technický a úložný prostor. Přejít z domu do auta se střechou nad hlavou a „suchou nohou“ je příjemné za sněhu, deště i prudkého slunce.

Pohodlí až na prvním místě

Jak architektonické, tak technické řešení domu se nese ve znamení přírodního rázu, pohodové atmosféry a maximálního komfortu. K tomu majitelé domu využili osvědčená tradiční řešení i moderní technologie.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Díky orientaci na jih, vyvážené velikosti a umístění oken a obvodovému zdivu s dobrými tepelně izolačními parametry je dům energeticky úsporný.

K hospodárnému provozu přispívá i vzduchové tepelné čerpadlo a krb uprostřed společné obývací části, vybavený rozvody teplého vzduchu. Další kvalitou domu je trvanlivost a bezúdržbovost.

Z balkónu v podkroví je hezký výhled do zahrady a do bazénu. Díky posuvnému zastřešení je využíván po většinu roku.

Z balkónu v podkroví je hezký výhled do zahrady a do bazénu. Díky posuvnému zastřešení je využíván po většinu roku.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Jižní fasádu zčásti stíní široký balkón, jehož konstrukci tvoří železobetonová deska podepřená ocelovými sloupky. Stavební firma se pustila do nepříliš obvyklého konstrukčního řešení, díky němuž se podařilo vytvořit příjemně stíněnou terasu, zabránit přehřívání domu a zároveň dodat fasádě zajímavou dominantu.

Atypický tvar stavby si vyžádal také atypické řešení celodřevěného krovu a pečlivé provedení detailů vikýřů a dalších prvků členité střechy.

Jitka Pálková, www.mujdum.cz