V obchodech je mnoho typů sedaček, ale ne každá nám vyhovuje. Jinak bude vypadat pohovka, kterou budeme využívat sami ke čtení knížek, jinak sedací souprava určená na party pro přátele.

Do garsonky báječně zapadne pohovka Mel s rozkladem na dvojlůžko a s nastavitelnou lenoškou. Látka neutrální v šedém tónu. Cena 31 990 Kč.

Do garsonky báječně zapadne pohovka Mel s rozkladem na dvojlůžko a s nastavitelnou lenoškou. Látka neutrální v šedém tónu. Cena 31 990 Kč

FOTO: BOCONCEPT (3x)

Tomu pak odpovídá třeba odlišná výška i hloubka sedu, rozdílná výška opěráku zad, potahový materiál a barevný odstín.

Co ovlivní náš výběr

Kupujeme jen takovou sedačku, kterou si můžeme vyzkoušet. Někomu vyhovuje, když se může zabořit, jiný potřebuje pevnější sedáky. Zajímáme se rovněž o kvalitu výplně a kromě pohodlí sledujeme i funkčnost výrobku.

Pohovku si vyzkoušíme, abychom zjistili, zda nám vyhovuje hloubka sedu a výplň v sedáku (měkčí, tvrdší).

Pohovku si vyzkoušíme, abychom zjistili, zda nám vyhovuje hloubka sedu a výplň v sedáku (měkčí, tvrdší).

Když chceme látkový potah, vyplatí se nám ten snímatelný, který lze vyprat nebo v případě poničení i snadno vyměnit.

Nabídka potahového materiálu je pestrá, látek je až kolem 500. Nenecháme se tím ale zahltit a uvažujeme: jednobarevný potah v tlumeném odstínu je praktičtější, protože se tak rychle neokouká a lépe se s ním kombinuje ostatní nábytek v místnosti. Firmy obvykle nemají problém půjčit vzorník domů a na místě vyzkoušet.

 Sedačky jsou důvtipné, třeba v područce je místo na odkládání knížek, televizního ovladače a časopisu.

Sedačky jsou důvtipné, třeba v područce je místo na odkládání knížek, televizního ovladače a časopisu.

FOTO: JITONA

Zásadní je, zda na sedačce budeme spíše polehávat a odpočívat, nebo sedět. Někdy je totiž lepší pořídit více samostatných modulů s područkami.

Rozkládací, nebo pevná pohovka?

Jaký typ sedačky si vybereme, ovlivní i velikost bytu či domu. Když máme místnost pro příležitostné přespání hostů, rozkládací sedačku nepotřebujeme. Pevná pohovka je v tomto případě lepší volba. Nabízí více typových variant, zajímavější tvary a barevné provedení.

Do menšího bytu patří rozkládací sedačka pro příležitostné návštěvy. Oceníme i možnost ukládání lůžkovin. Typ Stockholm s rozkladem na dvojlůžko.

Do menšího bytu patří rozkládací sedačka pro příležitostné návštěvy. Oceníme i možnost ukládání lůžkovin. Typ Stockholm s rozkladem na dvojlůžko.

Rozkládací sedačka má svoji nenahraditelnou roli v menších prostorech a slouží k příležitostnému přespání. Má mít kvalitní, pevnou kostru a manipulace s ní musí být snadná. Pohovka má buď rozkládání horizontální (častější), nebo vertikální.

Praktická a přitom krásná na pohled, to je rozkládací sedačka Seca. Knoflíky lehce navozují atmosféru retro stylu. Cena 27 950 Kč.

Praktická a přitom krásná na pohled, to je rozkládací sedačka Seca. Knoflíky lehce navozují atmosféru retro stylu. Cena 27 950 Kč

V prvním případě je konstrukce lůžka s matrací schovaná pod pohovkou a jen ji vytáhneme. Ve druhém se při rozkládání lůžka využívá zádová opěrka, kdy přetáčíme čalouněnou část. Rozkládací sedačku volíme s minimální šířkou 160 cm, protože na menší se dva dospělí pohodlně nevyspí. Některá lůžka nabízejí i úložný prostor na lůžkoviny.