K rozhodnutí postavit si svůj vlastní miniaturní domek vedlo Macy hned několik důvodů. Předně to byl zájem o design jako takový, který projevovala už od mládí. Od mládí rovněž toužila navrhnout si svůj vlastní dům. Čistě pro radost.

Domeček má i své vlastní malé závětří.

Domeček má i své vlastní malé závětří.

FOTO: Mark Walters

„Mám slabost pro udržitelnost a za jeden z jejích nejvýraznějších aspektů považuji omezení potřeby prostoru každého člověka. Je to jeden ze způsobů, jak se vrátit ke kořenům a postavit se společenským normám vyžadujícím nadměrný prostor,” řekla Novinkám Macy Millerová.

Na vnější obložení Macy použila přepravní palety.

Na vnější obložení Macy použila přepravní palety.

FOTO: Mark Walters

Především však Macy hledala způsob, jak ušetřit na nájmu a získat praktické zkušenosti ze stavby, což by jí rozšířilo obzory i pracovně. Bylo tedy jen logické spojit všechny tyto tužby do jedné a zkusit si postavit vlastní dům.

Úsporný a moderní design, to byla jediná cesta, jak se se všemi věcmi vejít do malého prostoru.

Úsporný a moderní design, to byla jediná cesta, jak se se všemi věcmi vejít do malého prostoru.

FOTO: Mark Walters

„Udělala jsem si rozpočet ve výši 12 tisíc dolarů (asi 244 tisíc korun), což se rovnalo mému ročnímu nájemnému. A zároveň jsem si předsevzala, že ve svém domku budu bydlet alespoň dva roky, aby se mi investice vrátila.” S takto napnutým rozpočtem měla Macy skutečně co dělat, aby našla veškerý materiál v odpovídající kvalitě.

Macy Miller ve svém mini-království

Macy Miller ve svém minikrálovství

FOTO: Mark Walters

Byly položky, na nichž žádnou slevu usmlouvat nemohla, ale na druhé straně byly i věci, na nichž se jí podařilo pěkně ušetřit. Výhodně sehnala například přepravní palety na vnější obklady stěn, spojovací materiál jako přebytek z jedné větší stavby nebo recyklované dřevo původně z podlah, které využila na pult, vstupní schodiště a svůj "loft".

Kuchyňský kout je osvětlen sadou designových lamp.

Kuchyňský kout je osvětlen sadou designových lamp.

FOTO: Mark Walters

Macy se stavbou svého domku začala ve 27 letech a z valné většiny jej postavila sama. Občas se jí samozřejmě podařilo zapojit do práce někoho z přátel nebo z rodiny. Sama si také udělala všechny elektrikářské a instalatérské práce, takže pak stačilo jen pozvat si profesionální odborníky na revizi.

Ke spaní slouží loft.

Ke spaní slouží loft.

FOTO: Mark Walters

Co se zařízení interiéru týká, Macy říká: „Skloubit to tak, aby se mi do domu vešlo opravdu všechno, co jsem si přála a co se mi líbí, dalo trochu přemýšlení. Naštěstí mám ale odjakživa ráda minimalistický a zároveň moderní design, takže jediné, co jsem si potřebovala nakonec ohlídat, bylo dodržení stanoveného rozpočtu.”

Ani v koupelně se neplýtvalo místem. Místo nástěného zrcadla musí stačit malé zrcátko na vytahovacím rameni.

Ani v koupelně se neplýtvalo místem. Místo nástěnného zrcadla musí stačit malé zrcátko na vytahovacím rameni.

FOTO: Mark Walters

Dům s celkovou obytnou plochou 21,5 čtverečního metru Macy stavěla na pozemku své rodiny. Po dokončení jej převezla na městský pozemek, který si pronajala. V současné době v něm bydlí už osmý měsíc, přičemž stavba jí zabrala rok a půl. Nyní je Macy 30 let a v minidomku žije nejen se svým přítelem, ale také s dánskou dogou Dennym. V březnu se jim má narodit holčička.

Útlá toaleta sousedí se sprchovým koutem.

I toaleta je vybavena malým zrcátkem.

FOTO: Mark Walters

„V domečku budeme bydlet minimálně ještě pár dalších let, dokud si nenavrhneme a nepostavíme druhý, ovšem o něco větší dům," plánuje Macy. Ten by měl mít plochu necelých 56 čtverečních metrů a měla by se do něj vejít i kancelář. Na stavbu druhého domu si chtějí našetřit právě díky tomu, co uspoří bydlením v současném domku, jehož další úpravy už Macy nechystá.