Zatímco o střechu se postaral architekt Ryue Nishizawa z ateliéru SANAA, houby, jež jsou ve skutečnosti židličkami, vytvořili designéři studia Nendo.

Stín pavilonu byl inspirací židličky ve tvaru hub.

Stín pavilónu byl inspirací židliček ve tvaru hub.

FOTO: Daici Ano

Při cestě pod dřevěnou střechou má mít návštěvník pocit, jkao by procházel pod střechou z propletených větví stromů.

Při cestě pod dřevěnou střechou má mít návštěvník pocit, jako by procházel pod střechou z propletených větví stromů.

FOTO: Daici Ano

Dřevěná střecha pavilónu věrně kopíruje svah, přičemž úhel jejího sklonu je v některých místech tak prudký, že se téměř proměňuje ve stěnu. Návštěvník stoupající vzhůru do kopce má pocit, jako by se procházel pod střechou z propletených větví stromů.

Do tvaru hub jsou zpodobněny i konce zábradlí.

Do tvaru hub jsou zpodobněny i konce zábradlí.

FOTO: Daici Ano

Střecha kopíruje strmý svah pozemku školy.

Střecha kopíruje strmý svah pozemku školy.

FOTO: Daici Ano

Autoři se snažili se svým konceptem začlenit do ryze přírodního prostředí školního campusu. Kousek od pavilónu je například nově vysazen háj japonských švestek, a tak se architekti rozhodli, že by bylo pěkné vytvořit pod zastřešením místo tradičních sedátek cosi, co by nějak napodobovalo prvky přírody. Jako první se samozřejmě nabízely květiny. Ovšem, protože místo je poněkud stinné, volba proto nakonec padla na houby.

Houby židličky rostou v trsech, některé plodnice dokonce prorůstají i druhými.

Houby židličky rostou v trsech, některé plodnice dokonce prorůstají i druhými.

FOTO: Daici Ano

Při pečlivém prozkoumání návštěvník zjistí, že žádné dvě židličky nejsou zcela stejné. To proto, že je ručně vyrábělo několik řemeslníků a každý vytvořil několik různých kusů. Stejně jako v přírodě tak mají všechny houby stejný základní tvar, ale v detailech se odlišují. Aby pak byla podobnost s přírodou ještě dokonalejší, nejsou židličky rozmístěny systematicky, ale tvoří náhodné shluky, některé dokonce prorůstají konstrukcí střechy, jako by to byly skutečné houby.