Oba manželé mají náročnou práci a prostředí, ve kterém žijí, jim poskytuje dostatek prostoru k odpočinku a relaxaci, která ve městě není ve stejné míře možná.

Jejich dům v sobě spojuje prvky vesnické architektury i moderního pojetí a je bezesporu ideálním řešením pro současnou rodinu se dvěma dětmi.

Rozhodli jste se pro život na venkově, přestože oba pracujete ve městě. Proč jste si zvolili právě tohle místo?

David: Toto místo si nás našlo samo – v realitní kanceláři nám dali asi šest tipů na pozemek poblíž města – tento byl druhý v řadě zhlédnutých a bylo jasno. Již hotová zahrada se vzrostlými stromy – jen postavit dům.

Půdorysný koncept domu je postaven na vzájemně kolmých osách definovaných orientací ke světovým stranám. Osy jsou akcentovány terasami, markýzou zastiňující jižní zasklení a přístřeškem kryjícím odstavné stání na severní přístupové straně.

Půdorysný koncept domu je postaven na vzájemně kolmých osách definovaných orientací ke světovým stranám. Osy jsou akcentovány terasami, markýzou zastiňující jižní zasklení a přístřeškem kryjícím odstavné stání na severní přístupové straně.

FOTO: www.modernibyt.cz

Měli jste konkrétní představu o finálním vzhledu domu, nebo jste k němu došli s pomocí architekta?

David: O konkrétním vzhledu jsme představu neměli – spíše o dispozicích. Věděli jsme, co bychom tam chtěli mít a co ne. Již první návrh architektů Matysky a Moráčka nás oslovil a vlastně se moc neliší od současné finální podoby. Byl sice úplně jiný, než jsme si představovali, ale bylo to ono.

Přechod mezi jednotlivými částmi domu je krytý pozinkovaným pororoštem.

Přechod mezi jednotlivými částmi domu je krytý pozinkovaným pororoštem.

FOTO: www.modernibyt.cz

Marcela: Záměrem bylo, aby dům vycházel z daného místa. Aby na okolí působil jako dům, který tam už stojí dlouho. Dalším požadavkem byly prosklené velké plochy – dům plný světla, do kterého „vstupuje“ zahrada.

Na co jste kladli při realizaci největší důraz?

David: Aby vše odpovídalo plánům – to bylo při celé realizaci pro mě osobně to nejtěžší – vysvětlit řemeslníkům, že okno má být opravdu tady a ne o 30 cm vedle, že rozvody elektřiny nemají vést tam, kde je napadne, ale tam, kde jsou nakresleny.

Hlavní obytný prostor je velkoryse otevřený do krajiny. Velkoformátová okna zajišťují dostatek světa a dřevěné terasy vybíhající z domu ve směru základních os přibližují dům ještě více přírodě.

Hlavní obytný prostor je velkoryse otevřený do krajiny. Velkoformátová okna zajišťují dostatek světa a dřevěné terasy vybíhající z domu ve směru základních os přibližují dům ještě více přírodě.

FOTO: www.modernibyt.cz

Osvědčil se nám autorský dohled architekta po celou dobu realizace. Poslední stavební firma pod vedením stavbyvedoucího pana Miklase až z jižních Čech dostala nelehký úkol – jednak opravit chyby předchozích a hlavně vše dovést do konce. A toho se zhostila na výbornou.

Co považujete za největší výhodu domu?

David: Pro mě osobně je největší výhodou našeho domu jeho samotná existence, to, kde je postaven a jak vypadá. Nepovažuji ho za neživou věc, ale za součást svého života i naší rodiny.

Světlá podlaha z kantovky a přírodní světlé tóny nábytku akcentované tmavšími doplňky respektují okolí a dají vyniknout kráse přírody a jejím proměnám během roku.

Světlá podlaha z kantovky a přírodní světlé tóny nábytku akcentované tmavšími doplňky respektují okolí a dají vyniknout kráse přírody a jejím proměnám během roku.

FOTO: www.modernibyt.cz

Marcela: Relativní „bezúdržbovost“ domu – jednoduchá řešení a jednoznačně zahrada.

www.modernibyt.cz