Schiecentrale Fáze 4b v Rotterdamu od Mei architecten je novou strukturou postavenou kolem severozápadní strany staré stavby Schiecentrale. Dominantou projektu je vysoká úzká budova postavená na vrcholu staré elektrárny.

Oblast, ve které se nachází, se v posledních letech stala audio vizuálním centrem Rotterdamu. Je v ní řada různých bytových jednotek určených pro lidi, kteří se zabývají audio vizuální tvorbou.

V novém komplexu jsou různé druhy bytů.

V novém komplexu jsou různé druhy bytů.

FOTO: Jeroen Musch (výřez)

Budova má jedenáct podlaží a obsahuje kanceláře a obývací pracovní jednotky. Architekti se snažili navrhnout lidem maximální komfort. V budově je tak supermarket, restaurace, tělocvična i dětské hřiště. Budova nabízí 55 000 m² prostoru.

Stavba slouží řade funkcí, jsou v ní obchody i restaurace.

Stavba slouží řadě funkcí, jsou v ní obchody i restaurace.

FOTO: Ronald Tilleman

Všechny prostory na západní straně mají prosklené fasády. Tato část budovy nabízí nádherný výhled na říční rameno Nieuwe Maas a přístav.

Na fasádě rozhodně zaujmou výčnělky připomínající svařovací masky. Ty slouží jako skladovací prostory. Byly navrženy v jednotné sérii speciálně jen pro tuto stavbu. Vznikly ze syntetického kompozitního materiálu a jsou pokryty UV odolným gelem.

Balkony jsou spíš menšími samostatnými místnostmi.

Balkóny jsou menšími samostatnými místnostmi.

FOTO: Jeroen Musch

Stavba má charakter typické přístavní budovy, byly do ní ale začleněny prvky zpracovatelského odvětví. Schiecentrale tak působí poměrně robustním dojmem.

V přízemí je umístěna prostorná terasa.

V přízemí je umístěna prostorná terasa.

FOTO: Jeroen Musch

Nedávno vznikla i stavba Pradenn od francouzského studia Block Architects s originálně a nevšedně řešenými balkóny s klasickou skleníkovou konstrukcí. [celá zpráva]