Zásadní je, aby byl vnitřek sauny velmi dobře izolovaný od okolí. Architektonické podobě stavby se pak meze nekladou.

Saunu vybudovali nadšenci i v sudu, do kterého se vejde 14 tisíc litrů piva. Tento dřevěný srub má dvě lavice po stranách a elektrická saunová kamna, která produkují až 90° teplo. Sud je lehce přemístitelný. Sauna nese název Barrello a je vytvořena ze dřeva červeného cedru.

Do sudové sauny se vejde až osm osob.

Do sudové sauny se vejde až osm osob.

FOTO: Profimedia.cz

Za pozornost stojí i kolo, na kterém se opravdu zapotíte. To vzniklo s plně funkční saunou s teplotou až 80° C. Krbová kamna mají malý komín vyvedený mimo saunu.

Do nevšední pojízdné sauny se vejde až osm lidí.

Do nevšední pojízdné sauny se vejde až šest lidí.

FOTO: Profimedia.cz

V italských lázních Spa Resort QC Terme Milano byl zase k vidění saunový vagón. Cílem bylo ukázat, že cestování v městské veřejné dopravě nemusí být jen stresujícím zážitkem. Sauna byla umístěna tak, aby z ní měli návštěvníci hezký výhled do zahrad a na architektonicky zajímavé stavby.

Autoři sauny chtěli upozornit na to, že veřejná hromadná doprava by mohla být i příjemnější.

Autoři sauny chtěli upozornit na to, že veřejná hromadná doprava by mohla být i příjemnější.

FOTO: Profimedia.cz

Ve Finsku zase navrhli průhlednou saunu s názvem Solaris, která má všem názorně ukázat, jak to uvnitř chodí. V tradiční finské sauně jsou na kamnech kameny, které se čas od času polévají vodou, aby vznikla pára. Sauna je pro Finy součástí jejich kultury i národního dědictví.

Transparenti sauna vznikla aby představovala finskou kulturu.

Transparentní sauna měla představit finskou kulturu.

FOTO: Profimedia.cz

Ve Finsku jsou sauny často i v bytech a nechybí ani u chat a chalup. Finové se tak mohou jít v zimě zchladit přímo de jezera nebo do sněhu. U nás má saunu zatím málokdo. Převládají hlavně ty veřejné. V poslední době jsou stále populárnější i moderní infrasauny.