Podmínky na Elbrusu jsou pověstné svou drsností. Bylo proto zřejmé, že se standardním hotelem nelze v projektech počítat. Komplex budov, z nichž většina má tvar tubusů, leží na výstupové trase hory, na jižní části obrovského ledovce, jen pár set metrů od slavné horské boudy Prijut 11, kterou v 90. letech minulého století zničil požár.

K osvětlení celého komplexu jsou využívány pouze zdroje LED.

K osvětlení celého komplexu jsou využívány pouze zdroje LED.

Hybridní energetický systém používá několik různých zdrojů energie. Samozřejmě mezi nimi nechybí solární. - Střechy všech budov jsou z části pokryty panely.

Hybridní energetický systém používá několik různých zdrojů energie. Samozřejmě mezi nimi nechybí solární. Střechy všech budov jsou z části pokryty panely.

Všech pět budov bylo kompletně navrženo a vyrobeno v Itálii a odtud převezeno do Ruska. Instalace na svahu Elbrusu pak zabrala jen několik dní v průběhu letošního června. Jednotlivé díly dopravil na místo vrtulník, kde je technici sestavili dohromady.

Komplexu rozhodně nelze upřít elegantní vzhled, který nijak nenarušuje krásu okolních hor.

Komplexu rozhodně nelze upřít elegantní vzhled, který nijak nenarušuje krásu okolních hor.

Komplex je tvořen celkem pěti budovami. Dva tubusy coby ubytovny, jedna jídelna (tubus s velkými okny) a dvě budovy s toaletami a sprchami a s technologickým zázemím.

„Vesnička” je tvořena celkem pěti budovami.

Zatímco dva tubusy slouží jako noclehárny s kapacitou 49 lůžek, třetí tubus, na jedné straně s velkými, obdélníkovými okny, funguje jako restaurace s kuchyní. Ve čtvrté a páté, hranaté budově se šikmou střechou jsou umístěny toalety, sprchy, čistička a další technologická zařízení.

Interiér ubytoven hotelu. Také si takhle představujete letadlo s lůžkovou úpravou?

Interiér ubytoven hotelu. Také si takto představujete letadlo s lůžkovou úpravou?

Společenská místnost.

Společenská místnost.

Struktury alpinské stanice jsou vyrobeny z trvanlivých materiálů nejvyšší kvality, za použití špičkové technologie v oblasti udržitelnosti životního prostředí. Skořepiny objektů jsou z kompozitních materiálů, ať již organického (čtvrtá a pátá budova), nebo syntetického charakteru (ubikace a restaurace).

Restaurace má spoustu velkých oken nabízejících úchvatné výhledy.

Restaurace má spoustu velkých oken nabízejících úchvatné výhledy.

Základním cílem Italů byl maximální výkon z hlediska energetické účinnosti, naprostá soběstačnost nové „osady” a samozřejmě pohodlí. Vysoce účinné skořepiny, společně s osvětlením na bázi technologie LED, podlahové vytápění a systém vnitřní úpravy vzduchu přispěly k dramatickému snížení energetických nároků.

Obejkt s toaletami a sprchami.

Interiér budovy s toaletami a sprchami.

Energii dodává samostatný hybridní systém využívající několik různých zdrojů. Čistírna odpadních vod byla - podobně jako ostatní zařízení - speciálně navržena pro práci ve vysoké nadmořské výšce a umožňuje téměř úplně rozložit organické nečistoty, které by jinak brzy začaly zamořovat okolní prostředí.

Fungování celého systému je navíc regulováno i kontrolováno na dálku, přes satelit.

Na nákresu hotelu chybí jedna z technických budov. Dva tubusy slouží ke spánku a společenskému životu během dní. Jedna téměř tubusovitá budova funguje jako restaurace s kuchyní. V hranaté jsou ukryty toalety, sprchy a technologické zázemí.

Na nákresu hotelu chybí jedna z technických budov. Dva tubusy slouží ke spánku a společenskému životu během dní. Jedna téměř tubusovitá budova funguje jako restaurace s kuchyní. V hranaté jsou ukryty toalety, sprchy a technologické zázemí.