Ne vždy se ovšem takové domy stavějí se souhlasem úřadů. V poslední době svět obletěly záběry neobvyklé luxusní vily, kterou si soukromník vystavěl na střeše šestadvacetipatrového paneláku v Pekingu. [celá zpráva]

Ačkoli to zjevně nebyl žádný troškař, jeho případ není ani zdaleka ojedinělým. Bez povolení vystavěla společnost Hengyang Wings Group hned 25 luxusních, malebně vyhlížejících vil na střeše obchodního centra ve městě Cheng-jang. V novém „satelitu“ o rozloze tří fotbalových hřišť nechyběla zeleň ani ulice.

Úřady už od zahájení staveb domků protestují a upozorňují na riziko narušení statiky několika patrového obchodního centra.

Úřady už od zahájení staveb domků protestují a upozorňují na riziko narušení statiky několikapatrového obchodního centra.

FOTO: Profimedia.cz

Pikantní v tomto případě je, že úřady developerské společnosti zakázaly domky prodat, dle platné legislativy ale nemohou už ani přikázat jejich zbourání. Ve výsledku se proto z domečků radují zaměstnanci společnosti a někteří přistěhovalečtí dělníci, z nichž mnozí je stavěli.

Na střechách čínských výškových budov je možné nalézt i spoustu dalších „dostaveb“. Jsou to nejrůznější rekreační zahrady, parky, zelinářské zahrady anebo celá sportoviště včetně běžeckých tratí a hřišť.

Na střechách čínských objektů je možné spatřit leccos. Toto je například 4800 metrů čtverečních rozlehlá zeleninová zahrada na textilní továrně v Šao-Singu, v provincii Če-ťiang.

Na střechách čínských objektů je možné spatřit leccos. Toto je například 4800 metrů čtverečních rozlehlá zeleninová zahrada na textilní továrně v Šao-Singu, v provincii Če-ťiang.

FOTO: Profimedia.cz