Cílem soutěže je podpora šetrné a udržitelné architektury. Ty nejzajímavější stavby jsou pak prostřednictvím soutěže představeny široké veřejnosti. Tým Českého vysokého učení technického v Praze soutěží s konceptem Air House. Koordinátorem projektu je architekt Dalibor Hlaváček.

Je mezi dvacítkou vybraných univerzitních týmů z celého světa. A je jedním ze dvou evropských týmů, které se soutěže účastní. Chtějí tak také propagovat kvalitu české architektury v zahraničí. Jejich úkolem je navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům.

Stavba má i bezbariérový vstup.

Stavba má i bezbariérový vstup.

FOTO: Solar Decathlon 2013, Team Czech Republic

Stavby vznikají na půdě univerzit. Český solární dům tak vyrůstá na Praze 9 v Dejvicích, kde sídlí ČVUT. Dokončen by měl být na konci července.

Koncept domu v domě využívá chráněný prostor mezi vytápěnou částí a dřevěnou pergolou jako nárazníkovou zónu pro zmírnění tepelné zátěže.

Koncept domu v domě využívá chráněný prostor mezi vytápěnou částí a dřevěnou pergolou jako nárazníkovou zónu pro zmírnění tepelné zátěže.

FOTO: Solar Decathlon 2013, Team Czech Republic

„Jsou to dva měsíce, kdy jsme začali montovat v halách Dřevostavby Biskup v Mníšku pod Brdy. Od půlky června to máme na stavbu o dost blíž, stavíme přímo před okny Fakulty architektury v Dejvicích. Stavba finišuje v rychlém tempu, abychom mohli Air House představit v co nejlepší formě,” sdělila za tým ČVUT architektka Kateřina Rottová.

Stavba je určena pro starší osoby

Dům má nabídnout příjemný interiér, tepelnou pohodu a generovat také dostatek tepelné a elektrické energie pro potřeby dané domácnosti. Tou je pro české studenty pár rodičů, kterým už odrostly děti a mohou zažívat syndrom prázdného hnízda. Pár tak nepotřebuje velký vnitřní prostor, ale ocení velkorysý venkovní prostor pro své outdoorové aktivity.

Stavba je založena na tradici minimálního bydlení, kde architektonický návrh šetří prostor a v důsledku i pořizovací a provozní náklady.

Stavba je založena na tradici minimálního bydlení, kde architektonický návrh šetří prostor a v důsledku i pořizovací a provozní náklady.

FOTO: Solar Decathlon 2013, Team Czech Republic

Fotovoltaické panely generují veškerou potřebnou energii pro provoz domu. Studenti sází i na šetrné nakládání s vodou. Odpadní “šedá voda” se tak filtruje v kořenové čističce a používá k zalévání zahrady.

Dům má prostornou terasu, která propojuje interiér s exteriérem.

Dům má prostornou terasu, která propojuje interiér s exteriérem.

FOTO: Solar Decathlon 2013, Team Czech Republic

Stavby týmů jsou hodnoceny v deseti disciplínách, každá je oceněna maximálně 100 body. Zvítězí tým, který dosáhne nejvyššího bodového součtu. Hotové stavby budou v rámci čtrnáctidenní přehlídky představeny v říjnu 2013 v Kalifornii.