Zděný domek má sedlovou střechu, jejímž protažením lze vytvořit krytý vstup do domu. Ten se dá zároveň využívat jako menší krytá terasa. Stavbu je možné doplnit o garáž, ale nabízí se i další stavební úpravy jako osazení vikýřů, celodřevěný balkón, různé provedení fasádních úprav apod.

Dům tradičního tvaru využívá i tradiční materiály. Ve standardní verzi je fasáda dokončena vápenocementovou štukovou omítkou v bílé barvě, do horských nebo rekreačních oblastí se hodí varianta s dřevěným obkladem štítové zdi.

Ve standardní verzi je fasáda dokončena vápenocementovou štukovou omítkou v bílé barvě, do horských nebo rekreačních oblastí se hodí varianta s dřevěným obkladem štítové zdi.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Naši hostitelé už bydlí se Šárkou k plné spokojenosti třetím rokem. Malebná šumavská obec je díky dochovaným původním roubenkám vesnickou památkovou rezervací, a Šárka zde tudíž nemůže uniknout pozornosti kolemjdoucích, z nichž se mnohdy stávají potenciální zájemci. Mnozí neváhají vstřícnou paní majitelku zahrnout dotazy o všem, co s výstavbou i bydlením v Šárce souvisí.

Kuchyni vládne jednoduchá linka z lakovaných MDF desek.

Kuchyni vládne jednoduchá linka z lakovaných MDF desek.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Výstavbě předcházelo několikaleté rozhodování mezi náročnou rekonstrukcí starší rodinné usedlosti, nebo jejím prodejem a pořízením nového rodinného domu.

Okolnosti nakonec dovedly rodinu k závěru rodný dům prodat, protože finanční náročnost rekonstrukce i provozu by byla neúnosná. Začal obvyklý kolotoč s realitními kancelářemi a najednou tu byl verdikt - prodáme, ale musíte se do tří měsíců vystěhovat.

Půdorys přízemí: 1) zádveří 2) předsíň 3) koupelna + WC 4) kuchyň 5) obývací pokoj.

Půdorys přízemí: 1) zádveří 2) předsíň 3) koupelna + WC 4) kuchyň 5) obývací pokoj.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Rodina tak stála před gigantickým úkolem sehnat pozemek a projekt, najít stavební firmu, vyřídit všechna povolení a složit zálohu na stavbu, i když původní dům ještě prodán nebyl. Náhoda přivedla do cesty nabídku stavební firmy Jostra.cz, kde rodina našla nejen pro své potřeby ideální domek, ale i vstřícnost po obchodní i lidské stránce.

Mít na stavbu zděného domu včetně zemních prací a základové desky pouhého čtvrt roku je lhůta vpravdě šibeniční, ale pracovníci firmy se svého úkolu zhostili se ctí. „Nebylo to poprvé a ani naposledy, ale jde skutečně o náročnou záležitost a nejvíc záleží na dobré koordinaci práce jednotlivých profesí," dodává majitel firmy.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Co se však urychlit nedá, je zrání betonu a následné vysychání stavby. Proto se museli majitelé smířit po nastěhování s určitým nepohodlím - surovým betonem namísto podlahy a nutností neustále větrat (neomítnutá fasáda už tolik nevadila).

Naštěstí zabydlování probíhalo v letním období, všechno se nakonec stihlo a chvíli spartánského bydlení mohou dnes dávat k lepšímu. Tříleté zkušenosti dokazují, že i klasickou zděnou metodou se dá stavět rychle a kvalitně. Musí však být dodrženy všechny stavební postupy.

Do koupelny si majitelé vybrali sanitární keramiku a obklady tuzemské výroby.

Do koupelny si majitelé vybrali sanitární keramiku a obklady tuzemské výroby.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Před nepřízní počasí chrání vstup do zděného domu prodloužené zástřeší. Zádveří je od obytného prostoru prakticky odděleno dveřmi. Na něj navazuje chodba, představující komunikační křižovatku domu. Z té se vstupuje do hlavního obytného prostoru a do kuchyně, což každý jistě uvítá při přinášení velkého nákupu.

Výstup do podkroví, kde je situována soukromá zóna s ložnicí rodičů, pokoji dcery a syna a rodinnou koupelnou, umožňuje schodiště ze smrkového masivu, které je proti standardu opatřeno podstupnicemi. Tím se prostor pod schodištěm uzavřel a bylo možné jej využít k rozšíření spíže.

Půdorys podkroví: 1) hala 2) pokoj 3) ložnice 4) pokoj 5) koupelna + WC.

Půdorys podkroví: 1) hala 2) pokoj 3) ložnice 4) pokoj 5) koupelna + WC.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Další skladovací prostory, v domácnosti vždy tolik potřebné, nabízí půdička nad obytným podkrovím. Proti standardní nabídce elektrických přímotopů zvolili majitelé systém teplovodního vytápění s elektrokotlem a radiátory.

Zuzana Ottová, www.mujdum.cz