Jeho záměrem bylo vytvořit útulný rezidenční a rekreační objekt doplněný několika samostatnými jednotkami pro celou rodinu. Přizvaný architekt Michael Mumelter z firmy Comfort Architecten plánoval stavbu, která by souzněla se všemi zvláštnostmi místního prostředí. Severní strana budovy hraničí s lesem, proto je zde fasáda spíše uzavřená. Na jih se otevírá rozlehlá krajina, proto je přední strana světlá a transparentní.

Volbu materiálů pro jednotlivé části stavby nebylo možné omezit jen hlediskem kvality, ta byla samozřejmá, bylo nutno ji přizpůsobit specifickým podmínkám místa a v neposlední řadě i přísným požadavkům obce Castelrotto. Takto rozhodovat musel stavebník samozřejmě i při volbě střešní krytiny.

Hliníkové falcované tašky se z mnoha důvodů ukázaly jako dobře zvolený druh střešní krytiny pro daný typ stavby, v daném prostředí a podmínkách.

Hliníkové falcované tašky se z mnoha důvodů ukázaly jako dobře zvolený druh střešní krytiny pro daný typ stavby, v daném prostředí a podmínkách.

FOTO: Prefa

Architekt Mumelter vysvětluje: „U staveb situovaných na okraji lesa se během roku, a zvláště pak na podzim, na střešní ploše hromadí spousta organických nečistot. Vznikající humus a vegetace bující na něm mohou dlouhodobě poškodit střechu. Bylo tedy třeba najít materiál s nízkou přilnavostí a hladkým povrchem. Takové vlastnosti má hliník.“

Obec si ovšem nepřeje ve svém regionu budovy se střechami ze svitkového plechu. Řešením, jak pokrýt 250 m2 střešní plochy, se proto staly hliníkové falcované tašky. „Velká škála barev, hladký povrch a čistý design tohoto produktu, který je navíc i lehký, byly dalšími plusy,“ vysvětluje Michael Mumelter.

Rozhodující byly také zkušenosti místního klempíře Othmara Messnera s použitým materiálem, stejně jako jeho znalost místních podmínek. „Sídlím přímo v Castelrotto, a proto jsem situaci umístění domu v blízkosti lesa znal předem. Hliníkové falcované tašky byly jedinou správnou možností. Jsou odolné vůči korozi a jejich instalace je snadná.“

Bezprostřední blízkost lesa byla důvodem, proč stavebník volil střešní materiál s nízkou adhezí a tedy hladkým povrchem.

Bezprostřední blízkost lesa byla důvodem, proč stavebník volil střešní materiál s nízkou adhezí a tedy hladkým povrchem.

FOTO: Prefa

Dalším, nikoli však neméně významným důvodem, proč se hliníkové falcované tašky ukazují jako dobrá volba, je stavitelův záměr osadit do budoucna velkou část střechy fotovoltaickými jednotkami. V tomto případě nebude jejich dodatečná montáž na střechu problémem.