Kulaté stromové stany mají průměr okolo tří metrů. Ve vzduchu jsou zavěšené pomocí lan přivázaných k okolním stromům. Systém vzdáleně připomíná pavoučí síť. Kostra je vyrobena z napařovaného ohýbaného jasanového dřeva a recyklovaného hliníku. Kouli pokrývá bavlněná plachtovina odolná vůči plísním a promoknutí.

Romanticky založené páry si dovolenou v zavěšeném stanu uprostřed hlubokých lesů nepochybně užijí.

Romanticky založené páry si dovolenou v zavěšeném stanu uprostřed hlubokých lesů nepochybně užijí.

FOTO: Profimedia.cz

Kostra zavěšeného stanu je vyrobena z odlehčeného recyklovaného hliníku a napařovaného jasanu.

Kostra zavěšeného stanu je vyrobena z recyklovaného hliníku a napařovaného jasanu.

FOTO: Profimedia.cz

Do stanu se vstupuje oválným vchodem, na dvou protilehlých stranách jsou v horní polokouli umístěna i dvě kulatá okénka. Stromový stan je propočítán na pobyt dvou dospělých lidí. Dovnitř koule se vejdou dvě lůžka, lze v ní mít i menší kamínka, židle a další základní nezbytné vybavení. Ke stanu vedou dřevěné schody, je možné mít ovšem i provazový žebřík.

Pravda, život ve stromové stanu je trochu spartánský, ale základní vybavení pro dva dospělé lidi se do něj pohodlně vejde.

Pravda, život ve stromovém stanu je trochu spartánský, ale základní vybavení pro dva dospělé lidi se do něj pohodlně vejde.

FOTO: Profimedia.cz

Jednou z předností zavěšeného stanu je, že se člověk nemusí starat o kvalitu povrchu pod ním. Lůžka jsou zavěšená, a tak člověka v noci tlačí do zad maximálně shrnuté přikrývky.

Jednou z předností zavěšeného stanu je, že se člověk nemusí starat o kvalitu povrchu pod ním. Lůžka jsou zavěšená, a tak člověka v noci tlačí do zad maximálně shrnuté přikrývky.

FOTO: Profimedia.cz

Kde se v nich uhnízdit
Ve Velké Británii lze nalézt několik těchto stanů instalovaných a provozovaných společnostmi jako dovolenkový objekt k pronájmu. Týdenní pobyt vyjde na 670 liber (cca 20 400 Kč). Nacházejí se například v hrabství Sussex a ve welšském Powysu. Stany, na jejichž výrobu se specializuje britská společnost Luminair, si lze samozřejmě i koupit. V nabídce je jak zavěšená varianta (od 8000 liber, tedy 244 tisíc korun), tak na zemi stojící verze (od 6500 liber čili 198 400 Kč).