Před odbornou porotou se objevily opravdu pozoruhodné návrhy z dílen architektů, designérů a umělců z 83 zemí světa. Některé vize připomínají medúzy, jiné včelí plástve a další jsou tak vzdálené všemu dosud známému, že by se dobře vyjímaly ve sci-fi filmu z nějaké velmi vzdálené galaxie. Velké množství projektů se zaměřovalo na řešení ekologických problémů dnešního světa a zároveň nabízelo nové prostory pro život stále rostoucí lidské populace.

První místo získal návrh Američana Dereka Pirozziho s názvem Polární deštník. Jeho mrakodrap deštníkovitého tvaru je určen do arktických oblastí, kde obnovuje ledový příkrov. Deštník snižuje teplotu povrchu pod sebou, a tím zmrazuje mořskou vodu. Je vybaven desalinizační jednotkou a zařízeními využívajícími solární energii. Objekty by měly sloužit zároveň jako eko-turistické atrakce.

Stavebnicový systém obytných buněk se může v průběhu času vyvinout v opravdu bizarní útvary...

Stavebnicový systém obytných buněk se může v průběhu času vyvinout v opravdu bizarní útvary...

FOTO: eVolo

Na druhém místě skončil návrh dvojice francouzských designérů Dariuse Maïkoffa a Elodie Godo nazvaný Mrakodrap Fobie. Jde o možné řešení, jak revitalizovat opuštěné průmyslové zóny v Paříži.

Podstatou je geniální stavebnicový systém z prefabrikovaných bytových jednotek. Jeho variabilita umožňuje nejen přizpůsobení jednotlivých částí různým potřebám a programům, ale především rozvoj a vývoj celku v průběhu času.

Tam, kde se města nemohu už dále rozvíjet do šíře, začala by zabírat také prostory nad sebou.

Tam, kde se města nemohu už dále rozvíjet do šíře, začala by zabírat také prostory nad sebou.

FOTO: eVolo

Třetí místo porota udělila návrhu, jehož autory jsou Ting Xu a Yiming Chen z Číny. Projekt nese název Park světla. Jde o vznášející se mrakodrap, který má velkým městským aglomeracím umožnit další rozvoj, tentokrát směrem do oblak. Objekt je vybaven veškerou potřebnou infrastrukturou, obytnými i komerčními zónami a samozřejmě čtvrtěmi pro relaxaci a volný čas.

Kromě tří prvních míst porota magazínu eVolo udělila dalším 24 návrhům čestná uznání, z nichž vybíráme několik nejzajímavějších.

Z Číny pochází i návrh těchto medúz, které by se měly vznášet 200 až 300 metrů nad zemí, kde by odstraňovaly kyselost z ovzduší.

Z Číny pochází i návrh těchto medúz, které by se měly vznášet 200 až 300 metrů nad zemí, kde by odstraňovaly kyselost z ovzduší.

FOTO: eVolo

Podle tohoto japonského konceptu se budou nároky na využití stávajících budov neustále zvyšovat. Místo bourání existujících nepostačujících objektů se vytvoří nové struktury s vlastním využitím, které jimi budou prorůstat a zároven je zpevní.

Podle tohoto japonského konceptu se budou nároky na využití stávajících budov neustále zvyšovat. Místo bourání existujících nepostačujících objektů se vytvoří nové struktury s vlastním využitím, které jimi budou prorůstat a zároven je zpevní.

FOTO: eVolo

Městské žížaly fungují jako jejich přírodní předobraz - zpracovávají odpad města (ve spodní části), přetvářejí jej na biomasu, a tu využívají jako zdroj energie i jako hnojivo ve vrchní části, kde se pěstují plodiny a stromy čistící městský vzduch.

FOTO: eVolo

Vulkánoelektrická maska má v době erupce zachycovat popílek, aby se nedostával do ovzduší. Zároveň má celý systém fungovat jako velká elektrárna přeměňující teplo vulkánu na elektřinu.

FOTO: eVolo

Projekt z Jižní Koreje se zaměřuje na Velký pacifický odpadkový pás. Obrovské množství odpadu, jež se zde hromadí, by mělo sloužit jako základna pro vybudování tzv. sedmého kontinentu - plujícího města.

FOTO: eVolo

 

Mrakodrapy budoucnosti dosáhnou až do stratosféry. Nelze očekávat, že by tak vysoké stavby byly samy o sobě stabilní, proto budou vzájemně propojené. Při vytvoření sítě obepínající celou planetu pak nebude pevná opora jednotlivých staveb významná.

FOTO: eVolo