Elegantní vilu si navrhl sklář, architekt, návrhář a malíř Alois Metelák v Železném Brodě. Ve stejném městě byl také dlouholetým ředitelem proslavené Státní odborné školy sklářské.

Po roce 1948 byl architekt nucen opustit z politických důvodů železnobrodskou školu a vyučovat v Turnově na střední uměleckoprůmyslové škole zaměřené na šperkařství. Metelák se významně podílel na meziválečných úspěších železnobrodské školy.

Architekt navrhl i několik balkonů a prostornou terasu.

Architekt navrhl i několik balkónů a prostornou terasu.

FOTO: autorský tým Slavné vily Libereckého kraje

V roce 1931 přistoupil Alois Metelák k výstavbě vlastní vily. Pro její umístění zvolil jižní svah nad sklářskou školou. Tvarově jednoduchou kubickou formu s bílou omítkou rozdělují pouze velká okna řazená do pásu.

Jižní fasáda je obrácená k městu v údolí a je osazena dvojicí balkónů. Z plochy východní fasády vystupuje oblouk ukrývající obslužné schodiště. Plochá střecha domu byla opatřena zábradlím a mohla sloužit jako velká veranda.

Stavba má jednoduchý, ale funkční tvar.

Stavba má jednoduchý, ale funkční tvar.

FOTO: autorský tým Slavné vily Libereckého kraje

Vstup do domu je umístěn na západní straně, která působí z celého domu nejskromněji, až intimně. Vstupní verandu, na kterou navazuje síň se schodištěm do patra, prosvětlují velká okna. Navazující obývací pokoj s malým pracovním koutem, odkud mohl Metelák pozorovat budovu školy, oddělují od kuchyně prosklené zasunovací dveře.

Architekt slavné stavby Alois Metelák na dobové fotografii.

Architekt slavné stavby Alois Metelák na dobové fotografii

FOTO: autorský tým Slavné vily Libereckého kraje

Dispozice domu je jednoduchá, účelná a logická. Přístup na svažitou zahradu byl umožněn ze suterénu domu.