Soutěžní osvětlení byla k vidění na veletrhu stolování, dekorací a bytového textilu Tendence. Letos proběhl již sedmý ročník soutěže. Utkali se spolu výrobci, prodejci svítidel, dekoratérská studia i designéři.

Porotci hodnotí originalitu i design svítidla

Hlavním úkolem této soutěže bylo podle organizátorů představit svítidlo, které bude maximálně odpovídat účelu svého použití a bude originální. V rámci soutěže se tak hodnotí i design svítidla, zvolený materiál a také technické vlastnosti.

Zleva: osvětlení Mila zapadne i do futuristicky zařízených interiérů, svítidlo Work od Prolicht Czech se hodí hlavně do interiérů mladší generace.

Zleva: osvětlení Mila zapadne i do futuristicky zařízených interiérů, svítidlo Work od Prolicht Czech se hodí hlavně do interiérů mladší generace.

FOTO: Novinky

Soutěž je hodnocena odbornou komisí po vedením Jiřího Habela z Českého vysokého učení technického. Mohou se do ní ale zapojit i návštěvníci veletrhu.

Porota ocenila různé možnosti využití osvětlení

Hlavní cenu si odnesla firma Wenzel za "Sérii LD 8003". Podle poroty má komplexní soubor přisazených a vestavných svítidel široké uplatnění jak ve veřejném, tak v soukromém interiéru. Je možné ho využít pro obchodní účely, v kuchyňských i šatnových sestavách.

Vítězné svítidlo se série LD 8003 od firmy Wenzel.

Vítězné svítidlo se série LD 8003 od firmy Wenzel

FOTO: Wenzel

Oceněna byla i firma Halla za svítidlo Mila, na kterém porota ocenila, že je navrženo jako modulový systém s přímým a nepřímým orientováním světelného toku. Design je inspirován organickými liniemi Casa Mila v Barceloně od architekta Gaudího. Jednotlivé segmenty se spojují s využitím magnetu.

Lustr připomínající jarní déšť (s názvem LU 2330/36/70) od Orion Praha - Svítidla.

Lustr připomínající jarní déšť (s názvem LU 2330/36/70) od Orion Praha - Svítidla

FOTO: Novinky

Firma Selene získala ocenění za exponát Artemide Empirico. Jde o zajímavě tvarovaný objekt, jehož designérem je slavný Karim Rashid. Světlo se vyrábí i ve stojanové verzi.

Svítidlo Empirico od firmy Artemide - Selene.

Svítidlo Empirico od firmy Artemide - Selene.
Zdroj: Novinky

Oceněna byla i firma Aulix lighting za jednoduše tvarované osvětlení s názvem White design, kterému porota udělila čestné uznání.

Obsazenost v soutěži nebyla velká, soutěže se letos účastnilo jen osm firem s deseti exponáty, z toho čtyři firmy získaly ocenění odborné poroty.

Konkurenční soutěž s názvem Top Light brzy proběhne na veletrhu Pragointerier, který se uskuteční od 14. do 17. 2. 2013. Soutěže se také mohou zúčastnit firmy, které vyrábí nebo prodávají libovolná svítidla.