Osvětlení v interiéru se dělí na tzv. celkové, doplňkové a dekorativní. V rámci toho existují i další druhy osvětlení. V některých prostorech mohou dominovat třeba světla bodová. Proto se nespokojíme jen s jedním lustrem v místnosti. Nikdy s ním nedosáhneme takového efektu, jako když vhodně zkombinujeme osvětlení celkové s doplňkovými, případně s dekorativními.

LED proužky (od 1990 Kč), jejichž využití v interiéru i exteriéru má naprosto neomezené možnosti. Proužky lze využít také jako osvětlení ve skříních, policích a vitrínách.

LED proužky (od 1990 Kč), jejichž využití v interiéru i exteriéru má naprosto neomezené možnosti. Proužky lze využít také jako osvětlení ve skříních, policích a vitrínách.

FOTO: EGLO

Jaké světlo je správné

Každá místnost by měla mít stropní svítidlo, doplněné podle potřeby světly nástěnnými a bodovými. Důležitým kritériem při výběru osvětlení je účel, pro který danou místnost využíváme. Každý druh činnosti potřebuje jinou intenzitu a barvu světla.

Stropní svítidlo Orotelli (7190 Kč) je vyrobeno z kombinace hliníku, chromové oceli a sanitárního skla. Každé ze svítidel lze natočit jako reflektor. Zdrojem světla je LED.

Stropní svítidlo Orotelli (7190 Kč) je vyrobeno z kombinace hliníku, chromové oceli a sanitárního skla. Každé ze svítidel lze natočit jako reflektor. Zdrojem světla je LED.

FOTO: EGLO

Hladké, světlé a lesklé plochy světlo odrážejí, tmavé a strukturované povrchy ho pohlcují.

Závěsné svítidlo BLOOMA (12 285 Kč bez DPH) španělské značky LEDSC4. Stínítka jsou v barvách červená, bílá a černá. Využívají tři světelné zdroje o výkonu 3x23 W s typem objímky E27.

Závěsné svítidlo BLOOMA (12 285 Kč bez DPH) španělské značky LEDSC4. Stínítka jsou v barvách červená, bílá a černá. Využívají tři světelné zdroje o výkonu 3x23 W s typem objímky E27.

FOTO: LIGHT VISION

Dbáme i na barevnou teplotu osvětlení, důležitá je také správná intenzita světla. Příliš málo světla zbytečně unavuje zrak.

Stropní osvětlení ALÄNG (599 Kč), průměr 35 cm, výška 15 cm, poskytuje rozptýlené světlo vhodné jako hlavní osvětlení. Ocelové rameno, stropní krytka z polyamidového plastu, stínidlo z PET plastu a papíru.

Stropní osvětlení ALÄNG (599 Kč), průměr 35 cm, výška 15 cm, poskytuje rozptýlené světlo vhodné jako hlavní osvětlení. Ocelové rameno, stropní krytka z polyamidového plastu, stínidlo z PET plastu a papíru.

FOTO: IKEA

Nezapomínáme ani na design svítidla. Vybereme si to, které se nám nejen líbí, ale zároveň ladí se stylem domácnosti.

Supernova XS (od 9297 Kč bez DPH) je svítidlo čistých geometrických tvarů, zaručuje velmi dobré osvětlení a atmosféru, je osazena výkonnými LED zdroji.

Supernova XS (od 9297 Kč bez DPH) je svítidlo čistých geometrických tvarů, zaručuje velmi dobré osvětlení a atmosféru, je osazena výkonnými LED zdroji.

FOTO: DELTA LIGHT

Každá místnost si žádá své

V kuchyni nemají chybět hlavně bodová světla nad pracovní linkou. Standardní výbavou je světlo nad sporákem, které bývá často součástí digestoře. Pracovní plochu osvětlíme zářivkovými trubicemi. Mají dlouhou životnost a jsou úspornější než klasické žárovky. Dostatečné osvětlení kuchyňské linky je také otázkou bezpečnosti. Na pracovní desce by neměly vznikat odlesky či stíny, které jsou při každodenní přípravě potravin dost nepříjemné.

Vyplatí se pořizovat svítidla z jedné kolekce. Nástěnné stropní svítidlo i lampička jsou ve shodném stylu.

Vyplatí se pořizovat svítidla z jedné kolekce. Nástěnné stropní svítidlo i lampička jsou ve shodném stylu.

FOTO: KIKA

V jídelně umístíme nad jídelní stůl stropní svítidlo, které dostatečně osvětlí celý stůl a přitom nebude nikoho oslňovat. Ideálním řešením je lustr se stahovacím stínidlem. Ten, když se vytáhne, může nahradit i hlavní světlo v místnosti.

Vhodná vzdálenost svítidla od stolu je cca 55 cm. Přestože je v kuchyni stropní světlo dominantní, jeho funkce je doplňková. Nejdůležitější jsou již zmíněná bodová světla.

SHADOWS (od 4829 Kč) jsou malá závěsná svítidla inspirovaná klasickými ateliérovými lampami. Kolekce se skládá z 5 kusů v každé sérii a je k dispozici ve 4 různých odstínech skla. Skleněná stínítka jsou volně nasazena na dřevěném krčku.

SHADOWS (od 4829 Kč) jsou malá závěsná svítidla inspirovaná klasickými ateliérovými lampami. Kolekce se skládá z 5 kusů v každé sérii a je k dispozici ve 4 různých odstínech skla. Skleněná stínítka jsou volně nasazena na dřevěném krčku.

FOTO: BROKIS

V koupelně dbáme hlavně na bezpečnost! Často jsme tu odkázáni na umělé osvětlení, proto přidáme k centrálnímu světlu jedno doplňkové nad zrcadlo. Světla určená do vlhkého prostředí mají vyšší stupeň ochrany, minimálně IP43 pro vestavěná stropní svítidla.

Přisazená svítidla musejí mít stupeň krytí ještě vyšší. Použijeme celospektrální osvětlení – bílé světlo, které se nejvíce přibližuje dennímu světlu a pozitivně působí na lidský organismus.

BALL (od 1150 Kč) ze série dánského designu PULZ je reflektorové svítidlo vzhledu kulečníkové koule.

BALL (od 1150 Kč) ze série dánského designu PULZ je reflektorové svítidlo vzhledu kulečníkové koule.

FOTO: RENDL

Toto osvětlení se obecně hodí všude tam, kde je přirozeného světla nedostatek, např. do chodeb, sklepů atd. K zrcadlu v koupelně se hodí podélná svítidla. Nevytvářejí ostré stíny v obličeji stejně jako svítidlo nad zrcadlem. Vyvarujeme se tu bodového osvětlení, které obličej nevhodně osvětluje.

Stolní svítidlo Jamela (1390 Kč) je vyrobeno z chromové oceli a textilního stínítka. Zdrojem světla je žárovka, svítidlo má kabelový spínač.

Stolní svítidlo Jamela (1390 Kč) je vyrobeno z chromové oceli a textilního stínítka. Zdrojem světla je žárovka, svítidlo má kabelový spínač.

FOTO: EGLO

V obýváku sáhneme po lustrovém stmívači. Ideální je měkké a dobře rozptýlené světlo. Lustrovými stmívači si lze nastavovat intenzitu světla a vždy si vytvořit atmosféru podle nálady. Správným osvětlením v obýváku zdůrazníme dekorace, umělecké předměty či architektonické prvky. Použitím různých druhů osvětlení rozdělíme místnost na zóny s odlišnou funkcí. Pouhá změna osvětlení promění celé vyznění obývacího pokoje, kde dáme přednost teplým odstínům. Lehce dotvoří interiér určitě bodová světla.

GRASS (5200 Kč) je dekorativní stínidlo z matovaného polykarbonátu s výřezy.

GRASS (5200 Kč) je dekorativní stínidlo z matovaného polykarbonátu s výřezy.

FOTO: RENDL

V chodbě zvolíme energeticky úsporné osvětlení, jež zajistí dostatek světla při vstupu. Chodby mají často omezený prostor, proto je vhodné nástěnné svítidlo. Chodby mají být osvětleny stejně intenzivně jako zbytek domácnosti, aby se oko nemuselo často přizpůsobovat rozdílným intenzitám světla. Bezpečný pohyb v chodbách zajistí integrované noční osvětlení, např. LED diody, umístěné nízko nad zemí a osvětlující třeba schodiště.

Designová stolní lampa ADO španělské značky PUJOL (v sérii jsou také nástěnná svítidla a podlahová lampa). Cena lampy vysoké 35 cm verze nikl satén je 6187 Kč bez DPH.

Designová stolní lampa ADO španělské značky PUJOL (v sérii jsou také nástěnná svítidla a podlahová lampa). Cena lampy vysoké 35 cm verze nikl satén je 6187 Kč bez DPH.

FOTO: LIGHT VISION

Dětský pokoj potřebuje hlavně barvy! Nezbytné je jedno centrální osvětlení, které doplníme podle potřeby a věku dítěte. Pro mladší děti se hodí barevná dekorativní dotyková svítidla, která mohou být bez rizika v jejich dosahu.

Pro studenty jsou nepostradatelné stolní lampy s kloubovým ramenem, které se dají nasměrovat podle potřeby.

Interiérové lampy (od 2332 Kč) s výborným poměrem kvalita/cena vyniknou v interiéru, zejména v ložnici. Jsou přizpůsobeny žárovkám max. 60 W (E27).

Interiérové lampy (od 2332 Kč) s výborným poměrem kvalita/cena vyniknou v interiéru, zejména v ložnici. Jsou přizpůsobeny žárovkám max. 60 W (E27).

FOTO: ORION

Osvětlení v ložnici sluší střídmost. Výběr osvětlení pro tuto místnost záleží hlavně na tom, jestli v ložnici pouze spíme, nebo v ní máme také pracovní kout. Důležité je ovládání světla z postele. A to jak noční lampičky, tak centrálního osvětlení. Ke komfortu přispěje i v této místnosti stmívač osvětlení.

Malé a snadno přemístitelné stolní lampy GAVIK (349 Kč) vnesou do našeho domova útulnost a barvu: na odkládacím a nočním stolku nebo parapetu.

Malé a snadno přemístitelné stolní lampy GAVIK (349 Kč) vnesou do našeho domova útulnost a barvu: na odkládacím a nočním stolku nebo parapetu.

FOTO: IKEA