Malování je kreativní činnost, kterou zvládneme i bez profesionála. Když stěny oblékneme do jiného odstínu, místnosti se změní k nepoznání. Zdi a stropy jsou totiž velkou plochou, velmi ovlivňují celkový dojem, a proto na nich záleží.

Kdo chce kvalitu, volí omyvatelný nátěr, který odolává otěru i za mokra. Zašpiněné stěny navíc můžeme očistit mokrou houbičkou a nic se jim nestane.

Kdo chce kvalitu, volí omyvatelný nátěr, který odolává otěru i za mokra. Zašpiněné stěny navíc můžeme očistit mokrou houbičkou a nic se jim nestane.

FOTO: OBI

Barva umí ovlivnit náladu, sladit styl, opticky prodloužit či prosvětlit místnost. Kromě estetiky jde také o hygienu - odborníci doporučují vymalovat stěny jednou za čtyři roky. V případě, že máme domácího mazlíčka nebo malé děti, je rozumné pustit se do malování ob dva roky.

Dobrá příprava = základ úspěchu

Kdo si nechce přidělávat práci navíc, měl by vystěhovat co nejvíce nábytku a zakrýt co se dá: vyplatí se přelepit okna, zásuvky a vypínače. Na podlahu použijeme zakrývací papír nebo textilní fólii, která nepropouští vodu a neklouže.

Menší místnost orientovaná na sever by měla „nést“ na stěnách světlejší nádech. Do pracovny je ideální jemná starorůžová, která neruší, ale podporuje v nás inspiraci.

Menší místnost orientovaná na sever by měla „nést“ na stěnách světlejší nádech. Do pracovny je ideální jemná starorůžová, která neruší, ale podporuje v nás inspiraci.

FOTO: JOHNSTONE’S

Dokonale připravíme podklad: patří k tomu tmelení děr po skobách a hřebíčkách, zahlazení prasklin a drobných defektů. Stěny rovněž zbavíme prachu a nečistot (smetákem).

V případě starších stěn nás čeká odstranění nánosů staré barvy (může být až pět vrstev). Nejdříve nátěr navlhčíme houbou a pak použijeme speciální malířskou škrabku. Poté následuje penetrace, která zpevní podklad a vytvoří povrch s nižší a rovnoměrnou savostí. Penetrace také pronikne do hloubky, částečně zamezí prostupování skvrn.

Velkou pozornost věnujeme povrchům, které budou osvětleny z boku, je jedno, jestli umělým či přirozeným světlem. Na těchto místech je vidět každá nerovnost, proto se snažíme mít kvalitnější povrch (získáme jej stěrkováním s následným přebroušením povrchu).

Do klidného koutku, kde rádi posedíme a vypijeme lahodný čaj, je vhodná pozitivní barva, třeba tzv. lipová zeleň v pastelovém jemném odstínu.

Do klidného koutku, kde rádi posedíme a vypijeme lahodný čaj, je vhodná pozitivní barva, třeba tzv. lipová zeleň v pastelovém jemném odstínu.

FOTO: PRIMALEX

Je-li na stěně plíseň, nejdříve ji odstraníme např. Savem proti plísni a použijeme fungicidní penetraci. Po zaschnutí naneseme ve dvou vrstvách účinný přípravek Primalex Mykostop.

Výběr správné barvy

Při volbě barevného odstínu se zamyslíme s celou rodinou nad tím, jaké odstíny nám jsou příjemné a kam je aplikujeme (kuchyň, jídelna, obývací pokoj, ložnice, pracovna), jak jsou orientované místnosti (tmavší na sever, jižní s velkým přísunem denního světla), jak vysoké či nízké máme stropy, zda je vhodnější barva studená - teplá, sytá - pastelová apod.

Covaplus Vinyl Matt Emulsion je matný malířský nátěr pro dekoraci stěn a stropů v interiéru. Nátěr je omyvatelný, vysoce kryvý a dlouhodobě stálobarevný. Povrchy zůstávají sametově matné.

Covaplus Vinyl Matt Emulsion je matný malířský nátěr pro dekoraci stěn a stropů v interiéru. Nátěr je omyvatelný, vysoce kryvý a dlouhodobě stálobarevný. Povrchy zůstávají sametově matné.

FOTO: JOHNSTONE’S

Kromě odstínu je důležitý i povrch, na který barva přijde: hlinkový nátěr je prodyšný a vhodnější pro jemnější povrchy, barvy disperzní jsou paropropustné, oděru a otěru vzdorné, barvy speciálně určené na daný povrch - protiplísňové barvy či barvy určené do koupelen.

Finální barvu na stěně si můžeme natónovat ze základní bílé tekutými tónovacími barvami (kreativní cesta), nebo nechat v obchodě přesně namíchat strojem (výhodou je, že daný odstín v budoucnu je k dispozici v naprosto shodném tónu). Také lze pořídit barvu již namíchanou z výroby.

Dáme přednost barvě otěruvzdorné, nebo omyvatelné? Otěruvzdornost v praxi znamená, že když se opřeme o stěnu v černém obleku, nejsme dobíla. Omyvatelnost je pak dokladem ještě vyšší kvality - takový povrch je odolný i proti mytí a drhnutí (odolává otěru i za mokra). Když chceme vlhkým hadříkem očistit zašpiněnou zeď, nátěru nikdy neuškodíme.

Místa kolem oken či stropů, která mají zůstat bílá, pečlivě a rovnoměrně pokryjeme malířskou páskou.

Místa kolem oken či stropů, která mají zůstat bílá, pečlivě a rovnoměrně pokryjeme malířskou páskou.

FOTO: OBI

Barevný nátěr je obvykle na hladké zdi, ale můžeme zkusit i něco jiného. Dobrým tipem jsou třeba omyvatelné barvy aplikované na sklovláknité tapety s plastickým vzorem. Další možností jsou strukturální dekorativní malby. Tato barva svou strukturou napodobuje hrubozrnnou štukovou omítku.

Válečky a jiné pomůcky

Pro malíře amatéry jsou nejlepší válečky, protože se s nimi snadno pracuje. Hodí se zejména na velké nečleněné plochy. Šikovné je pořídit si je v setu, který obsahuje i nástavec, případně teleskopickou násadu, nádobku na barvu, otírací mřížku.

Kutilové mají rádi malířský váleček, protože se s ním dobře pracuje. Potah je obvykle ze syntetického materiálu, délka chlupu různá: na hladší povrch použijeme váleček s kratším chlupem.

Kutilové mají rádi malířský váleček, protože se s ním dobře pracuje. Potah je obvykle ze syntetického materiálu, délka chlupu různá: na hladší povrch použijeme váleček s kratším chlupem.

FOTO: OBI

Pomocí štětky vymalujeme rohy a členěná místa za topením.

Pomocí štětky vymalujeme rohy a členěná místa za topením.

FOTO: OBI

Válečky se liší nejen šířkou (od 4 do 60 cm), ale i druhem potahu. Jsou z jehněčiny nebo syntetických materiálů (polyesteru, polyakrylu, polyamidu). Důležitá je také délka vlákna.

Obecně platí: čím hladší povrch chceme malovat, tím kratší vlákna by měl váleček mít.