Kámen je originální prvek, ale má i ryze praktické úkoly. Použít lze na cestičky, můstky, k obkladu fasád, na terasy, stavbu zahradního krbu, letní kuchyně i odpočívadla.

Voda zahradu oživí a přiláká drobné živočichy, ptáky. Stěna a vodní nádržka z materiálu Madoc v provedení žlutošedá melírovaná.

Voda zahradu oživí a přiláká drobné živočichy, ptáky. Stěna a vodní nádržka z materiálu Madoc v provedení žlutošedá melírovaná.

FOTO: SEMMELROCK

Patří k rostlinám i vodě, a tak nás v zahradě nepřekvapí kamenné fontánky, chrliče, pískovcové lucerničky, známé z japonských zahrad. Kámen je neocenitelný materiál, ale platí jedna zásada: na zahradě musí působit tak, jako by v ní byl od nepaměti.

Všeho s mírou...

Při zakládání nové zahrady, ale i renovaci stávající určitě tzv. sáhneme po kamenném prvku. Možností máme mnoho, ale vždy pamatujme na pravidlo, že v jednoduchosti je krása.

Zvolme druh, který do daného prostředí patří, a vyvarujme se vyumělkovanosti. Kombinujme nejvíce dva druhy kamene a sledujme, jak k sobě ladí jejich tvar, velikost a barva. Důležitý je přitom styl zahrady i samotného domu.

Originální umyvadlo z pískovce je vyrobeno na míru bez strojového opracování. Pískovec má vysoký obsah křemene a vytváří zajímavé odlesky.

Originální umyvadlo z pískovce je vyrobeno na míru bez strojového opracování. Pískovec má vysoký obsah křemene a vytváří zajímavé odlesky.

FOTO: HRDINA & ČESKÉ PÍSKOVCE

Máme-li volně založenou zahradu na venkově, hledejme nepravidelné tvary s lomem nejlépe přímo v okolní přírodě. Vždy budeme přirození.

Městské zahrady u moderního domu vyžadují citlivější přístup, aby nepůsobily „falešně“. Volíme raději neutrální pískové odstíny, které se v přírodě vyskytují, a vyloučíme nepřirozeně sněhobílou, křišťálově růžovou apod. (není od věci navštívit nejbližší lom a zjistit, jaká hornina se tam těží).

Říční zaoblené valouny zahradní architektka navrhla bezprostředně kolem domu, kde si majitelé přáli nenáročnou skalku.

Říční zaoblené valouny zahradní architektka navrhla bezprostředně kolem domu, kde si majitelé přáli nenáročnou skalku.

FOTO: ZAHRADNICTVÍ LÍBEZNICE

Než se vypravíme do zahradnictví, vytvoříme si plánek a jasně určíme počet, výšku, tvar, zabarvení a rozložení jednotlivých kamenů na zahradě. Obvykle volíme jeden velký jako dominantní, ostatní jsou pak na zahradě jakoby mimochodem. U solitéru se můžeme rozhodnout, zda ho položíme či postavíme (částečně zakopeme do země). Jako stanoviště volíme místo, kde nepřekáží, ale je na něj vidět z co nejvíce stran.

Kámen na mnoho způsobů

Kamenné prvky jsou velmi oblíbené zejména na skalky, do vřesoviště, k netřeskům, k trvalkám a jehličnanům, kde vedle zelených jehlic vyniknou i v rozfoukaném listopadu.
Malé oblázky poslouží jako kačírek kolem domu, zaoblené valouny z říční vody na stavbu suchého potoka, z lomového kamene jsou nášlapy, zpevněné cesty nebo poslouží k rozmanitým terénním úpravám svahů.

Kámen štípaný nebo volně položené valounky patří určitě na skalky k netřeskům, sukulentům, vřesům a trvalkám.

Kámen štípaný nebo volně položené valounky patří určitě na skalky k netřeskům, sukulentům, vřesům a trvalkám.

FOTO: PALETE GARDEN

Krásné jsou i suché zídky, jež vnesou do zahrady výškové rozdíly a prostor opticky rozdělí: stačí je osázet trvalkami. Praktické a originální jsou i kamenné pohledové plochy tzv. gabiony. Jde o hrazení kolem pozemku, která jsou tvořená drátěnými koši, v nichž jsou vyskládané kameny. Slouží jako pohledová a zvuková clona, v kombinaci se zelenými plazivkami působí přirozeně.

Cenové relace

Jednotlivé druhy kamene do zahrady vybereme v každém dobře zásobeném zahradnictví. Cena velkých kamenů, třeba vápence o hmotnosti 230 kg, může být 1290 Kč, ale nabízí se i mnohem rozměrnější kousky s cenou přes 7000 Kč.

Na zídky, suché potoky a cesty je vhodná např. štípaná rula, která se prodává na váhu za 30 Kč/kg, dále valounová žula na výplně záhonů a do suchých koryt stojí 8 Kč/kg nebo mramor je za 10 Kč/kg.

Stará kamenická práce žije

Letní kuchyně z pískovce je postavená starou kamenickou technikou. Upéct si v ní chleba a v udírně připravit voňavé maso je nezapomenutelný zážitek.

Letní kuchyně z pískovce je postavená starou kamenickou technikou. Upéct si v ní chleba a v udírně připravit voňavé maso je nezapomenutelný zážitek.

FOTO: HRDINA & ČESKÉ PÍSKOVCE

Tisíce let starou kamenickou techniku bez strojního zpracování používá kameník-umělec Karel Hrdina, který vytváří krásné pískovcové solitéry na zahradu. Jeho doménou jsou kamenné letní kuchyně, krby, ale také zhotovení venkovních umyvadel, fontán, chrličů, plotů. Kámen si sám vybírá z kamenolomu a nechá přivézt jedno- až dvoutunové objekty domů, kde je následně ručně opracovává. Díky své mistrovské technice umí z pískovců vykouzlit objekty, které přesně doléhají na spáru.