Čtyřčlenná rodina po letech soužití v bytě v činžovním domě zatoužila po větším komfortu a také po soukromí, a proto se rozhodli pro výstavbu rodinného domu. Před novou satelitní zástavbou dali přednost parcele na okraji starší čtvrti s již vyzrálým charakterem, vzrostlou zelení a dobrou dopravní dostupností. Do tohoto prostředí volili dům „klasického" stylu se sedlovou střechou. O vnitřním uspořádání měl majitel, který sám pracuje ve stavebnictví, z velké míry jasnou představu, do architektonické podoby ji převedl architekt Radko Pavlacký.

Ze zahrady dům díky kombinaci různých sklonů střech nabývá dynamického charakteru. Předpolí tvoří krytý bazén, okrasná část zahrady se skládá z množství skalek a valů, vytvořených z vykopané zeminy.

Ze zahrady dům díky kombinaci různých sklonů střech nabývá dynamického charakteru. Předpolí tvoří krytý bazén, okrasná část zahrady se skládá z množství skalek a valů, vytvořených z vykopané zeminy.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Do domu se vstupuje přes malou předzahrádku přímo z ulice. „Plot by výrazně omezil využívání této části pozemku, na volné zpevněné ploše před garáží se dá snadno parkovat a otevřený přístup vytváří příjemnější dojem než uzavřená hradba," vysvětluje majitel zděného domu. „V klidné a málo frekventované ulici s kultivovanými sousedskými vztahy se dá žít bez oplocení.

Půdorys přízemí: 1) zádveří 2) hala – jídelna 3) kotelna 4) koupelna + WC 5) kuchyň 6) ložnice 7) obývací pokoj 8) garáž 9) garáž + sklad 10) terasa

Půdorys přízemí: 1) zádveří 2) hala – jídelna 3) kotelna 4) koupelna + WC 5) kuchyň 6) ložnice 7) obývací pokoj 8) garáž 9) garáž + sklad 10) terasa

FOTO: www.mujdum.cz

Směrem do zahrady se otevírá úplně jiný svět. Půdorys nepravidelného tvaru, odvozeného od písmene T, vytváří vnitřní atrium, které chrání krytou terasu a bazén před větrem a zvědavými sousedy. Tato soukromá zóna pokračuje propracovanou zahradou s bazénem, skalkami a kamennými zídkami, do níž se po celý den opírá slunce. Jedinečné prostředí, které si rodina sama vybudovala a kde tráví spoustu času, po celý rok září barvami a vytváří osobitý genius loci.

Bazén je ze dvou stran chráněn nepravidelně tvarovanými zídkami z lomového pískovce, které jako by sem byly přeneseny z Provence či z Dalmácie.

Bazén je ze dvou stran chráněn nepravidelně tvarovanými zídkami z lomového pískovce, které jako by sem byly přeneseny z Provence či z Dalmácie.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Vnitřní uspořádání domu vychází ze zásad účelnosti a jednoduchosti. Přízemí je určeno pro společné užívání a k bydlení rodičů. Směrem do ulice je orientována garáž, technické zázemí, vstupní zóna a ložnice rodičů, společná obytná část směřuje do zahrady. Z předsíně se vstupuje do prosklené kruhové jídelny, jakéhosi komunikačního jádra či kloubu, který propojuje kuchyňskou část se sezením.

Z jídelny se francouzským oknem vychází ven k bazénu, vede odtud také otevřené schodiště do podkroví, které užívají dva dospívající synové. Mají k dispozici velkou komfortní koupelnu a terasu s výhledem na bazén. Nejoblíbenější částí domu je krytá terasa, celou rodinu přitahuje přímý výhled na bazén a do zahrady.

Kruhový půdorys jídelny se promítá do spárořezu dlažby na podlaze i do stropu, v atypickém sádrokartonovém podhledu je zabudováno nepřímé osvětlení. Rodina společně stoluje u masivního bukového stolu.

Kruhový půdorys jídelny se promítá do spárořezu dlažby na podlaze i do stropu, v atypickém sádrokartonovém podhledu je zabudováno nepřímé osvětlení. Rodina společně stoluje u masivního bukového stolu.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Co se týče stavebního řešení, rodina vsadila na osvědčené přírodní materiály - zděnou technologii, keramické dlažby, dřevěná okna, dubové dveře atd. „Tyto materiály jsou nejen věčně moderní, ale také trvanlivé a snadno se udržují, a nám šlo z velké míry i o úsporný a pohodlný provoz domácnosti," vysvětluje majitel domu. Z těchto důvodů tu najdeme podlahové vytápění, krb s rozvodem teplého vzduchu do podkroví, klimatizaci, elektrické předokenní žaluzie.

Půdorys podkroví: 1) hala 2) koupelna + WC 3, 4, 5) pokoj 6) terasa

Půdorys podkroví: 1) hala 2) koupelna + WC 3, 4, 5) pokoj 6) terasa

FOTO: www.mujdum.cz

„Dům samozřejmě ve srovnání s bytem vyžaduje větší a pravidelnější péči, proto je výběr správného vybavení a materiálů zásadní. Odměnou je pak kvalitnější životní styl, o řád vyšší kultura bydlení." Stavba trvala necelé dva roky a díky důkladné přípravě a pečlivému přístupu všech zúčastněných stran proběhla bez problémů. Důkazem dobře vykonaného díla je také to, že po čtyřech letech užívání nejsou potřeba žádné opravy.

Všechna okna zvenčí zakrývají exteriérové žaluzie.

Všechna okna zvenčí zakrývají exteriérové žaluzie.

FOTO: Robert Virt, www.mujdum.cz

Jitka Pálková, www.mujdum.cz