Koupelna se stále více stává součástí celého interiéru a také se obytným místnostem podobá. Ať uspořádáním a vzhledem nábytku, přidáním relaxačních křesílek či sedaček, nebo právě použitými obklady.

Obklady už dávno nejsou určené pouze do koupelny, kuchyně a na podlahu do předsíně. Na vysoké úrovni jsou kvalita materiálu, dokonalost dezénu, šíře nabídky i užitné vlastnosti.

Série Ritmo je pojednaná v tmavě a světle starorůžových obkladech (25x33 cm) a dlažbě (33x33cm), které doplňují listely ve třech vzorech (25x8 cm).

Série Ritmo je pojednaná v tmavě a světle starorůžových obkladech (25x33 cm) a dlažbě (33x33cm), které doplňují listely ve třech vzorech (25x8 cm).

FOTO: SIKO KOUPELNY

Velmi elegantně působí obklady v ložnici na zdi za postelí nebo jako dominantní stěna v obývacím pokoji. Obklady lze tedy bez potíží použít skoro v celém obytném interiéru a také venku.

In jsou přírodní zemité tóny i mramor

I když jsou v nabídce různé barvy, tvary i dezény, přece jen lze mezi obklady a dlažbami hledat určité trendy, které se prosazují více.

V barvách dochází ke zklidňování a zjemňování, v kurzu jsou přírodní zemité tóny a imitace přírodních materiálů, zejména kamene a dřeva, které se také hodí do obytných prostor. Nástup těchto materiálů umožnila technologie digitálního tisku, kterou je možné kvalitně aplikovat i v menších nákladech, a mají ji proto k dispozici i menší výrobci.

Možnost dokonalé reprodukce povrchů a struktury kamene nebo dřeva vede k jemnější a klidnější barevnosti a soustředění se na detail. Právě v perfektním prokreslení detailu je totiž fotorealistický tisk velmi působivý.

Série Vanity dá koupelně jedinečnou tvář. Obkladačky o rozměru 20x40 cm zaujmou působivou barevnou škálou, kterou lze mezi sebou elegantně kombinovat. Jemné pastelové barvy dýchají svěží atmosférou, jsou v teplých a studených odstínech.

Série Vanity dá koupelně jedinečnou tvář. Obkladačky o rozměru 20x40 cm zaujmou působivou barevnou škálou, kterou lze mezi sebou elegantně kombinovat. Jemné pastelové barvy dýchají svěží atmosférou, jsou v teplých a studených odstínech.

FOTO: RAKO

Letošní rok je také ve znamení velkého návratu mramoru. Obklady imitující mramor ve vysokém lesku jsou odolnější než skutečný kámen a dokonalé.

Imitace dřeva v lesku i matu

U imitací dřev se stejně jako vloni můžeme setkat s širokou škálou úprav - od matu po vysoký lesk (přeleštěný povrch), s reliéfní kartáčovanou strukturou nebo s iluzí hrubého řezu po pile.

Velký návrat mramoru ve vysokém lesku představuje dokonalá dlažba (od 1971 Kč/ m2) odolnější než skutečný kámen. Vyrábí se jako rektifikovaná s ostrou hranou a pokládá se s minimální spárou 1,5 mm podle velikosti a série dlažeb či obkladů.

Velký návrat mramoru ve vysokém lesku představuje dokonalá dlažba (od 1971 Kč/ m2) odolnější než skutečný kámen. Vyrábí se jako rektifikovaná s ostrou hranou a pokládá se s minimální spárou 1,5 mm podle velikosti a série dlažeb či obkladů.

FOTO: MUEBLES

Vysoce elegantním dojmem působí lapovaný reliéfní povrch. Lapování, nebo také lehké přeleštění plastické struktury dlažby se využívá často. Pro intenzivnější dojem z obkladů bývá používáno tzv. rozleštění, a to i záměrně nerovnoměrné, vyvolávající pocit sešlapaného, opotřebovaného nebo ručně opracovaného materiálu.

Bílou doplňuje šedá i starorůžová

Kromě přírodních tónů se v barvách obkladů a dlažeb stále drží tradiční bílá jako základní barva v řadě kombinací. Pozadu nezůstávají ani tlumené odstíny a na své si přijdou i milovníci kontrastů.

Oblíbené jsou jemné nuance šedé či starorůžové doplněné bílou. Akcent tvoří právě jasné a výrazné barvy.

Mezi osvědčené a kontrastní barvy do kombinací patří červená, oranžová, pistáciová, modrá nebo fialová.

Elegantní obklady série Oceanis nás překvapí jemným, perleťovým leskem, jenž působí jako odlesky na vlnách oceánu.

Elegantní obklady série Oceanis nás překvapí jemným, perleťovým leskem, jenž působí jako odlesky na vlnách oceánu.

FOTO: SIKO KOUPELNY

Nestárnoucí klasiku představuje výrazná kombinace černé a bílé ve vysokém lesku.

Obklady se dekorují nejen listelami

V obkladech se často objevují kontrastní barevné akcenty v podobě ostře barevných listel.

Populární je vkládání neobvyklých dekorů a doplňků do standardních obkladů, kromě listel i nerezových nebo hliníkových pásů či mozaiky. Právě mozaika jako doplněk k obkladu je stále oblíbená.

Květinová stěna z jemných okvětních lístků v mixu barev Sotto-bosco - Foglie (formát 30x30 cm za 3900 Kč/ks nebo 90x90 cm za 1650 Kč/ks), vhodná do menších i velkých interiérů.

Květinová stěna z jemných okvětních lístků v mixu barev Sotto-bosco - Foglie (formát 30x30 cm za 3900 Kč/ks nebo 90x90 cm za 1650 Kč/ks), vhodná do menších i velkých interiérů.

FOTO: ASSO

Provedení i barevnost jsou nápadité, rafinované, dominují rozličné kombinace jako zatavované sklo, pokovený povrch či zlacení. Ve formátu mikromozaiky se dá snadno zaměnit za šperk.

Hojně se objevuje mozaika v perleťovém provedení a strukturálním povrchu, kdy se plocha na světle třpytí a při procházení kolem vytváří měňavý povrch stěny.

Reliéfní obklad vystupuje z plochy

Strukturální povrch vytváří také obklad reliéfní, plasticky vystupující z plochy, který byl loňským hitem.

Povrch obkladů je buď zvlněný, drážkovaný, nebo prolamovaný a provedený v jednom barevném tónu. Výsledkem je hra světla a stínu, která stěnu zajímavě oživí. Jde o decentní, ale přesto velmi efektní prvek.

Novinkou letošního roku je obklad Snow (928 Kč/m2) s dekorem Cyclon (1050 Kč/ m2) ze série Storm.

Novinkou letošního roku je obklad Snow (928 Kč/m2) s dekorem Cyclon (1050 Kč/ m2) ze série Storm.

FOTO: KERAMIKA SOUKUP

Reliéf se objevuje i u keramických obkladových kazet. Ty se přímo inspirují dřevěným profilovým obložením stěn zámeckých prostor a textilními tapetami.

Inspirace textilem je v obkladech již léta oblíbeným tématem, populární je např. klasický damaškový vzor v jemných odstínech. Ocení jej zejména romantici.

Formáty se nezvětšují, ale zdokonalují

V rozměrech dosáhli výrobci prozatímního maxima. Místo dalšího zvětšování formátů se soustředí na zdokonalování vlastností a na vymýšlení atypických rozměrů.

Mezi klasické formáty typu 30x60 cm a 60x60 cm se tak čím dál častěji dostávají obklady o rozměrech 40x80 cm nebo 75x75 cm.

Série Fusion (924 Kč/m2) od španělského výrobce Ibero je určena příznivcům originálního současného designu.

Série Fusion (924 Kč/m2) od španělského výrobce Ibero je určena příznivcům originálního současného designu.

FOTO: KERAMIKA KNAP

Tvarům i nadále vévodí obdélník.

Zájem je stále i o obklady a dlažby v provedení Slim (ultratenké obklady a dlažba o síle pouhých 3-5 mm). Většina výrobců má na výběr klasickou sílu obkladů a dlažby a tytéž vzory a barvy v provedení Slim.

Nadčasovou, stále moderní bílou barvu obkladů oživují jen dekory (obklad od 888 Kč/m2, dekor 1013 Kč/ks), elegantní černá a fialová. Obklady mohou být i v rektifikovaném provedení s minimální spárou.

Nadčasovou, stále moderní bílou barvu obkladů oživují jen dekory (obklad od 888 Kč/m2, dekor 1013 Kč/ks), elegantní černá a fialová. Obklady mohou být i v rektifikovaném provedení s minimální spárou.

FOTO: MUEBLES