Tato zajímavá soutěž dává možnost mladým architektům, aby předvedli své nápady a srovnali je i se zahraničními účastníky.

Young Architect Award je prestižním oceněním pro mladé

Soutěž je pro architekty důležitým oceněním v jejich kariéře. Vítězové soutěže totiž přebírají ceny i od rektora pražské Českého vysokého učení technického, kde se učí architektura Václava Havlíčka nebo umělce Bořka Šípka. Mezi předávající se připojil i patron soutěže - známý architekt Martin Rajnyš.

V kategorii Projekty a realizace bylo oceněno Zemědělské učiliště od autorů Pavlíny Macháčkové, Kláry Makovcové - MMM Architekti.

V kategorii Projekty a realizace bylo oceněno Zemědělské učiliště od autorů Pavlíny Macháčkové a Kláry Makovcové - MMM Architekti.

FOTO: Novinky

„Vstup mladých architektů do profesního života je v současné době nelehký. Na druhou stranu víme, jak je potřeba jejich svěží energie. Soutěž Young Architect Award dává možnost mladým architektům svoje kvality prezentovat,“ sdělil Petr Lešek z Projektil Architekti.

Kryté jeviště v sadech svobody ve Frýdku Místku navrhl Tomáš Velehradský.

Kryté jeviště v sadech svobody ve Frýdku Místku navrhl Tomáš Velehradský.

FOTO: Novinky

Tématem ročníku 2011 byl veřejný prostor. „Působí to jako banalita, ale jde z mého pohledu o velmi zásadní posun, předchozí generace vnímaly více či méně veřejný prostor buď jako území kolem domů nebo jako abstraktní činnost. Ještě jednu radost mi soutěž přinesla: zdá se, že končí doba, kdy architektura a urbanismus (projektující sídelní útvary) byly dvě navzájem se nesnášející disciplíny, kdy urbanista nerozuměl místu a architekt s každým domem nestavěl město," sdělil Jan Jehlík, předseda poroty.

Ocenění v kategorii Ideové studie a školní práce získal Polonca Kastelic s tématem Revitalizace náměstí v Zgornje Gorje.

Ocenění v kategorii Ideové studie a školní práce získal Polonca Kastelic s tématem Revitalizace náměstí v Zgornje Gorje.

FOTO: Novinky

Nyní v únoru startuje další ročník soutěže. Tématem bude: Jak lze nejlépe oživit plochu zimního stadionu na pražské Štvanici nebo Jak vyřešit okolí brněnského Hlavního nádraží, které je chráněnou památkovou rezervací. Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem byly vytipovány konkrétní lokality v Praze, Brně, Ostravě a Liberci.

Cenu architekta Josefa Hlávky za návrh s názvem Horní náměstí v Jablonci nad Nisou získal David Pavlišta.

Cenu architekta Josefa Hlávky za návrh s názvem Horní náměstí v Jablonci nad Nisou získal David Pavlišta.

FOTO: Novinky

Tématem je totiž ideální podoba veřejného prostoru v historických souvislostech. Jedná se o aktuální nebo problematická témata či o konkrétní lokality, které jsou v daných městech vnímány citlivě.

Cenu v kategorii Ideové studie a školní práce na téma Město a voda za práci s názvem Řeka a město / Vltava a Praha si odnesl Jakub Jílek.

Cenu v kategorii Ideové studie a školní práce na téma Město a voda za práci s názvem Řeka a město / Vltava a Praha si odnesl Jakub Jílek.

FOTO: Novinky

Jde tak už o čtvrtý ročník přehlídky tvorby mladé generace architektů do 33 let. Výsledky soutěže Young Architect Award 2012 budou vyhlášeny v září při stavebním veletrhu For Arch v Praze.

Cena veřejnosti byla udělena za návrh stavby Book and BluesHouse. Získal ji Ferenc Turnus.

Cena veřejnosti byla udělena za návrh stavby Book and BluesHouse. Získal ji Ferenc Turnus.

FOTO: Novinky

Soutěž mladých architektonických talentů letos startuje vernisáží výstavy úspěšných loňských prací.

Pohled do zdařilé expozice v atriu školy.

Pohled do zdařilé expozice v atriu školy.

FOTO: Novinky

Nyní je výstava krátce k vidění v menším Atriu u Archicafé na fakultě Českého vysokého učení technického v Praze 6.