Vybavení interiéru je ryze osobní záležitost, která rozhodně nepodléhá módnímu diktátu. Nejdůležitější je, aby se nám nábytek líbil na pohled, byl pohodlný, praktický, účelný, nikde nepřekážel a snadno se udržoval.

Bez křesla to není ono

Oblíbený pořad v televizi si rádi vychutnáme v pohodlném křesle. Zákazníci dnes nechtějí obyčejné modely, ale hledají další praktické funkce.

Křeslo Snug Chair od designéra Jiřího Pelcla je nejen pohodlné, ale naprosto originální. Mottem k jeho vzniku bylo heslo: „bezpečný přístav v pevných formách“. Rozměry křesla 58x100x125 cm, výška sedáku 40 cm.

Křeslo Snug Chair od designéra Jiřího Pelcla je nejen pohodlné, ale naprosto originální. Mottem k jeho vzniku bylo heslo: „bezpečný přístav v pevných formách“. Rozměry křesla 58x100x125 cm, výška sedáku 40 cm.

FOTO: POLSTRIN

Polohovací křesla umožňují vyklápění dozadu i dopředu, mají např. i funkci pro snadnější zvedání z křesla (vhodné pro seniory). Příjemné jsou i výsuvy opěrky pro nohy a položení opěráku, které lze řídit elektronicky. Cena je dnes nižší než dříve, pohybuje se kolem 10 000 Kč.

Moderní křesla jsou často otočná. Mívají speciální podnožky a posed je o to pohodlnější. Cena 7999 Kč.

Moderní křesla jsou často otočná. Mívají speciální podnožky a posed je o to pohodlnější. Cena 7999 Kč.

FOTO: SCONTO NÁBYTEK

Houpací křesla patří mezi jistou klasiku, která má své místo pod lampou nebo v blízkosti krbu. Dnes jsou často i v otočném provedení, mají speciální podnožky, takže sezení je o to pohodlnější.

Houpací křesla máme spojená s chvílemi pohody, a proto si je rádi pořizujeme. Cena 1999 Kč.

Houpací křesla máme spojená s chvílemi pohody, a proto si je rádi pořizujeme. Cena 1999 Kč.

FOTO: SCONTO NÁBYTEK

Praktický je i taburet. Je nenáročný na prostor a ideální pro návštěvu. Snadno se přisune ke konferenčnímu stolku, kde obvykle doplňuje sedací soupravu. Taburety se prodávají v různých barvách a potahových látkách, mohou sloužit i v dětském pokoji, bezvadné jsou jejich vnitřní úložné prostory.

Taburety máme rádi. V případě početnější návštěvy se rychle přisunou ke konferenčnímu stolku, děti je ocení ve svém pokoji a rodiče vítají vnitřní úložné prostory. Cena 599 Kč/ks.

Taburety máme rádi. V případě početnější návštěvy se rychle přisunou ke konferenčnímu stolku, děti je ocení ve svém pokoji a rodiče vítají vnitřní úložné prostory. Cena 599 Kč/ks.

FOTO: SCONTO NÁBYTEK

Mezi stálice v křeslech patří rozkládací modely, kdy křeslo hravě zastane hned dva kusy nábytku, a hlavně šetří místo (slouží na příležitostné přespání). Při sledování filmu tak lze z křesla během chvilky vytvořit příjemné ležení.

Sedací vak putuje s námi

Potřebujete relaxovat v klidu s knížkou v ruce a rodinka právě jásá u televize? Pak můžete popadnout do ruky měkký pytel a přesunout ho tam, kde je právě ticho. Sedací vaky jsou hitem, protože jsou pohodlné, lze na nich všemožně sedět i ležet, jsou mobilní, mají zajímavé tvary a nejrůznější potahové látky.

Sedací vak je velmi pohodlný, vytvaruje se podle našeho těla. Je mobilní, snadno se udržuje a osvěží každý moderní interiér. Cena 3599 Kč.

Sedací vak je velmi pohodlný, vytvaruje se podle našeho těla. Je mobilní, snadno se udržuje a osvěží každý moderní interiér. Cena 3599 Kč.

FOTO: SIT ON IT

Vaky jsou zkrátka originální a oživí jednoznačně každý moderní interiér. Pytle se plní polystyrenovými kuličkami, díky nimž drží dobře svůj tvar. Povrch je obvykle vyroben z nylonového materiálu, takže údržba je snadná a rychlá.

Sedačka je srdcem obýváku

Výběr sedaček na trhu je opravdu pestrý. Rozmanité velikosti, tvary (rohová či oblouková provedení), materiály a odstíny pak rozhodují, který kus je dobrý právě pro nás.

Opticky nízká sestava má polohovací systém skrytý v podhlavníkové části a poskytuje maximální pohodlí při opření.

Opticky nízká sestava má polohovací systém skrytý v podhlavníkové části a poskytuje maximální pohodlí při opření.

FOTO: POLSTRIN

Mladší generace dává přednost nižším sedačkám s hlubokým sedem, které jsou určené spíše k lenošení a povalování než k sezení. Senioři zase hledají kousek s vyšším sedákem od země, aby se jim dobře vstávalo. Stejně tak je pro ně pohodlnější menší hloubka sedáku a rovnější záda. Příjemné jsou i polohovatelné opěrky hlavy, které lze podle potřeby sklopit.

Praktické jsou hlavně rozkládací sedačky s úložným prostorem, které jsou vhodné pro návštěvy. Barvy a odstíny jsou otázkou osobního vkusu, ale výhodou jsou neutrální odstíny (od bílé po zemitou hnědou), které se skvěle kombinují s ostatním nábytkem.

Konferenční stolky

Malý a nízký stolek doplňuje ostatní vybavení obývacího pokoje a jeho výběr bychom neměli podcenit. Důležitý je tvar, materiál i barevný odstín. Klasikou jsou obdélníky různých velikostí, které mají velkou odkládací plochu.

Konferenční stolek má mít dostatečnou servírovací plochu a vhodný tvar. Oceníme i spodní odkládací díl, kde najdou svoje místo noviny, brýle a jiné drobnosti. Cena 2999 Kč.

Konferenční stolek má mít dostatečnou servírovací plochu a vhodný tvar. Oceníme i spodní odkládací díl, kde najdou svoje místo noviny, brýle a jiné drobnosti. Cena 2999 Kč.

FOTO: SCONTO NÁBYTEK

Čtvercové stolky jsou elegantní, ale mnoho se na ně nevejde, malé oválné zase šetří prostor. Volit bychom měli ten, který tvarem „sedí“ se stylem dalšího nábytku. Pokud chceme u konferenčního stolku i pravidelně stolovat (káva, dezert), nepodceníme jeho velikost a volíme typ se spodním odkládacím dílem, kam lze položit noviny a časopisy, knihu, brýle a jiné drobnosti. Stolek může mít i zásuvku, která schová nůžky, psací potřeby.

Sektor nevyšel z módy

Populární sektorový nábytek zažívá svoji renesanci. Jeho praktické přednosti jsou hlavním důvodem obliby. Dnes ho známe spíše pod názvem skladebný nábytek. Výrobci nabízejí nábytkové sestavy v širokém množství rozměrových variant a my si můžeme vybrat, a hlavně složit přesně to, co nám velikostně do bytu vyhovuje.

Skladebný nábytek se prodává v mnoha velikostních variantách, takže si můžeme vybrat a složit kousky, které se nám líbí a vyhovují.

Skladebný nábytek se prodává v mnoha velikostních variantách, takže si můžeme vybrat a složit kousky, které se nám líbí a vyhovují.

FOTO: SCONTO NÁBYTEK

Programové řady umožní vybavit celý byt v jednom stylu, tedy obývací pokoj, ložnici, předsíň, příjemná je i možnost postupného dokupování jednotlivých částí nábytku (šikovné v dětském pokoji).

Lehkost a subtilnost třeba i jídelní sestavy patří k současným trendům. Rozkládací stůl Targa v provedení kombinace dvou materiálů: dýha tmavý dub a sklo.

Lehkost a subtilnost třeba i jídelní sestavy patří k současným trendům. Rozkládací stůl Targa v provedení kombinace dvou materiálů: dýha tmavý dub a sklo.

FOTO: DECOLAND

Nejčastějším materiálem skladebného nábytku je lamino (95 %) a dýha (5 %), ale i masivní dřevo. Oblíbenou dřevinou je nyní ořech v kombinaci s černou nebo bílou barvou ve vysokém lesku.

Praktická a pohodlná židle Verona je stohovatelná, s dřevěnými zády a praktickým úchytem.

Praktická a pohodlná židle Verona je stohovatelná, s dřevěnými zády a praktickým úchytem.

FOTO: DECOLAND

Odpovídá Barbora Ditrychová, šéf designérka studia Polstrin, www.Polstrin.Cz

Jaký je současný trend moderního nábytku?

Současná doba si trendy v bydlení přizpůsobuje individuálně. Můžete být tzv. in s čistým, vzdušným obývacím pokojem s minimalistickým pojetím v podobě několika nízkých skříní. Ale nevyjdete z módy ani tehdy, pokud řešíte menší prostor, kde potřebujete spoustu úložného prostoru. Dnešní trend podporuje ale podle mého názoru hlavně funkční řešení v kvalitním a estetickém provedení.

Které barvy zákazníci preferují?

Rychlý způsob dnešního života se projevuje i ve volbě odstínů, zejména potahových látek. Lidé mají rádi klidnější zemité odstíny, které decentně doplňují několika prvky v jiné barvě. I barevnost například obývacích pokojů se více soustředí do klidnějších tónů s jemnými akcenty, které napomáhají relaxaci.