Designéry retro styl rozhodně ještě nepřestal bavit. Naopak. Mezinárodní veletrh nábytku v Kolíně nad Rýnem je toho jasným důkazem. Zajímavým návrhem byl například interiér inspirovaný někdejší podobou drobných krabiček se šitím.

V obývacím pokoji v retro stylu zaujme špulka sloužící i jako houpací kůň (Das Haus).

V obývacím pokoji zaujme špulka sloužící i jako houpací kůň (Das Haus).

FOTO: Koelnmesse

Veletrh dokázal, že retro vzory zůstávají stále aktuální. Designéři se přitom snaží o co nejvěrnější napodobeniny. Volí velké a výrazné vzory i sytou barevnost. Výrazné prvky si mohou dovolit hlavně majitelé větších a prostornějších obytných prostor. Do menšího interiéru je vhodné zvolit drobnější motiv.

Interiérovým hitem jsou velmi výrazné retro vzory (Pure Village).

Interiérovým hitem jsou velmi výrazné retro vzory (Pure Village).

FOTO: Koelnmesse

V menším interiéru bude dobře vypadat například motiv bez jasně zřejmého vzoru. Může tak jít například o vlnovky v jasných barvách.

Interiérům vládnou barvy a vzory, které byly v kurzu v době mládí dnešní střední generace. Zleva: křeslo (Poltrona Fra), vpravo: tapetový vzor (Sculpture Jeux).

Interiérům vládnou barvy a vzory, které byly v kurzu v době mládí dnešní střední generace. Zleva: křeslo (Poltrona Fra), vpravo: tapetový vzor (Sculpture Jeux).

FOTO: Koelnmesse

Co se osvětlení týká, hitem zůstává inspirace bruselským stylem, hlavně šedesátých a sedmdesátých let dvacátého století. Křiklavé barvy v tomto případě rozhodně nejsou na škodu.

osvětlení má lehce futuristické tvary a popově zářivé barvy. Zleva: Kartell, vpravo: Innolux.

Osvětlení má lehce futuristické tvary a zářivé barvy. Zleva: Kartell, vpravo: Innolux.

FOTO: Koelnmesse

Sytá barevnost zavládla i v oblasti sedacího nábytku. Výrazné a jasné barvy rozsvítí potemnělý interiér a hodí se tak i do stísněnějších prostor.

Stánek TONu navrhl Michal Riabič. Ten je tvůrcem houpacího křesla Wave (Nábytek roku 2011), ale také židle Malmö, která na veletrhu zaujala svými konickými nohami a barevnou variabilitou.

Stánek TONu navrhl Michal Riabič. Ten je tvůrcem houpacího křesla Wave (Nábytek roku 2011), ale také židle Malmö, která na veletrhu zaujala konickými nohami a barevnou variabilitou.

FOTO: TON

Imm Cologne dokázal, že retro styl je ještě stále v kurzu, a tak inspirace interiéry doby socialismu může s klidem pokračovat. Designéři si hrají s někdejší podobou nábytku i vzorů a dodávají jim moderní ráz.

Interiér je možné doplnit o křeslo, které vypadá jako uháčkované (Kenneth Cobonpue) i o retro doplňky (Das Haus).

Interiér je možné doplnit o křeslo, které vypadá jako uháčkované (Kenneth Cobonpue) i o retro doplňky - konvice apod. (Das Haus).

FOTO: Koelnmesse

Na věhlasném německém veletrhu se z českých firem představil například TON nebo Formdesign. Byl představen i nový designový katalog pro roky 2012 / 2013 a Journal 2012.