Prostorný dům pro čtyřčlennou rodinu se Dalovi povedlo postavit jen za 4 měsíce.

Tento působivý hobití dům postavil pouze z prostředků, které mu dala příroda. Využil tak nepravidelných kmenů stromů, hlíny i kamení. Sklo na okna si ale nechal dovézt.

Střecha je kompletně porostlá trávou a mechovím.

Střecha je kompletně porostlá trávou a mechovím.

FOTO: fotobanka Profimedia

Tento ekologický dům stál Dalea cca pět tisíc dolarů, tedy cca sto tisíc korun. Finančně nejnáročnější byly pro autora solární panely, které zasadil na střechu domu.

Při jeho stavbě se snažil přesně inspirovat popisem hobitího domova hobita Bilba Pytlíka ve fantaskní "Středozemi". Dům tak vytvořil přesně takový, jaký je popsaný v knižních sériích s hobity od J.R.R. Tolkiena.

Oválná okna jsou velkých rozměrů a nabízí tak krásné výhledy do okolní přírody.

Oválná okna jsou velkých rozměrů a nabízí tak krásné výhledy do okolní přírody.

FOTO: fotobanka Profimedia

Domu tak nechybí nízká okna umístěná na úrovni země, dřevěný nábytek ve světlých barvách ani oválná okna. Na rozdíl od hobitího domova, který byl určen pro obyvatele menšího vzrůstu, ale dům velikostně upravil pro standardně vysokého člověka.

Okna jsou jen kousek nad zemí.

Okna jsou jen kousek nad zemí.

FOTO: fotobanka Profimedia

Interiér jednopatrového domu má příjemnou atmosféru a je zařízen velmi prostě a jednoduše. Kmeny stromů slouží zároveň i jako věšáky, kterých bylo v originálním hobitím domě v knižní předloze hodně.

Kuchyň je zařízena velmi jednoduše a dominuje jí světlé dřevo.

Kuchyň je zařízena velmi střídmě a dominuje jí světlé dřevo.

FOTO: fotobanka Profimedia

Součástí domu je i skleník, který jednou stranou chytře přiléhá k domu. Majitel Dale tak využil tepla, které by z domu jinak uniklo a jeho rodina tak může pěstovat zeleninu po celý rok.

Součástí nory je i menší skleník pro pěstování ovoce a zeleniny.

Součástí nory je i menší skleník pro pěstování ovoce a zeleniny.

FOTO: fotobanka Profimedia

Podlahu zvolil autor jednak dřevěnou a jednak kachlíčkovanou - tak, jak je popsána v Tolkienově knize. Spáry mezi kachličkami uhladil hlínou a nechal dostatečně proschnout během letních měsíců.

Stavba střechy je poměrně pracná, není ale třeba dbát na pravidelnost obydlí a stěn.

Stavba střechy je poměrně pracná, není ale třeba dbát na pravidelnost obydlí a stěn.

FOTO: fotobanka Profimedia

Rodina Daleových je s bydlením v tomto originálním domě zatím spokojena. Bydlení v klasickém činžovním domě jim totiž přišlo nezdravé. Simon Dale na svých stránkách nabízí i plány k domu a vybízí tak zájemce o podobně ekologicky udržitelný dům, aby neváhali a postavili si ho také.

Fantasie se tak možná stane skutečností a časem bude podobných hobitích domů mnohem více a budeme si opravdu připadat jako v bájné Středozemi. Nedávno totiž vznikl na Novém Zélandu hobití hotel - hobitín s řadou nor pro turisty dobrodruhy.[celá zpráva]