Designér Wilhelm Wagenfeld svou slavnou lampu z niklu, stříbra a skla vytvořil pro dílny Bauhausu (školu a středisko designu) v Německu. Jeho kupolovitá lampa z roku 1924 tak získala příznačný název "Lampa Bauhaus" a je dodnes velkou inspirací pro soudobé designéry.

Kupolovité lampy ve stylu Bauhausu

Bauhaus měl jako umělecko-řemeslný styl spojit architekturu, design i umění v jednotu estetického celku. Cílem tohoto stylu bylo i nalézt pro umění uplatnění v praxi - ve skutečných interiérech. Bauhausu se také říká "ucelené umění", jeho cílem bylo předvést, že řemeslně dobře navržené objekty mohou mít funkci krásného umění.

V roce 1977 navrhl Ital Vico Magistretti (významný průmyslový návrhář a architekt dvacátého století) lampu inspirovanou tímto slavným designem. Nese název Atollo a Magistretti ji navrhl pro firmu O-Luce, která lampu dodnes nabízí.

Stolní lampa Atollo od Vica Magistrettiho je dnes vyhledávaným designovým kouskem do interiéru.

Stolní lampa Atollo od Vica Magistrettiho je dnes vyhledávaným designovým kouskem do interiéru.

FOTO: repro Novinky.cz, fota O-Luce

Z oblíbeného designu vycházejí i lampy "Brasa", které prodává Ikea. I ty nesou jasné tvary stylu Bauhaus. Jejich plusem je praktický stmívač, který umožní nastavit intenzitu jasu podle potřeby. Autory lampy je kolektiv designérů - Nilsson, Preutz a Eliasson.

Lampy Brasa s tlumičem světla.

Lampy Brasa s tlumičem světla

FOTO: Ikea

V obdobném stylu je navržena také "Dome Lamp" od společnosti Mater, která získala ocenění "Nejlepší stolní lampa roku 2009". Toto osvětlení má velmi robustní konstrukci a tvar polokoule. Design lampy je velmi nadčasový a vychází ze starších návrhů. Autorem je americký designér Todd Bracher.

Lampa s názvem Dome Lamp.

Lampa s názvem Dome Lamp.

FOTO: repro Novinky.cz, fota Mater

Hliníková kupole stolní lampy je vyráběna v dánské továrně zkušenými řemeslníky.

Kupolovité lampy se hodí hlavně do minimalistických a moderních interiérů. Jejich barvu je vhodné sladit s dalšími doplňky v interiéru.