O vánočních svátcích můžeme vyndat ceněný starý porcelánový servis, stříbrné příbory po babičce, damaškový ubrus a slavnostní tabuli vyzdobit v tradiční červeno-zelené kombinaci. Stejně tak lze jít moderní cestou s hranatými talíři a zdobením např. ve stříbrno-modrém ladění. Záleží na našem vkusu. Obecně však platí, že na stůl o Vánocích patří světlo svíček a jemná dekorace s jehličím.

Stůl je centrem rodiny

Velký stůl, ke kterému se pohodlně usadí šest osob, je praktický během celého roku. Jestliže máme v jídelně dostatek místa, určitě si ho pořídíme. Jinak volíme variantu stolu rozkládacího.

K slavnostní štědrovečerní večeři patří na stůl světlo svíček. Decentní jsou skleněné dekorace, doplněné o zelené svíčky.

K slavnostní štědrovečerní večeři patří na stůl světlo svíček. Decentní jsou skleněné dekorace, doplněné o zelené svíčky.

FOTO: IKEA

Při stolování by každý měl mít kolem sebe minimálně 60 cm (po obou stranách židle alespoň 30 cm prostoru). Rozměr stolu pro 6 osob je minimálně 80x180 cm, lépe je ale 90, 100x220 nebo 240 cm.

Na stole kromě talířů a příborů leží i různá dochucovadla, váza s květinou, polévková nebo salátová mísa, košík s pečivem, proto je volný prostor vždy vítaný.

Závěr menu - sladký dezert - se servíruje na malé dezertní talíře, zde bílý porcelán (165 Kč), vidlička matná ocel (490 Kč/6 ks), servírovací lopatka na dezert (350 Kč).

Závěr menu - sladký dezert - se servíruje na malé dezertní talíře, zde bílý porcelán (165 Kč), vidlička matná ocel (490 Kč/6 ks), servírovací lopatka na dezert (350 Kč).

FOTO: BRABANTIA

Na stůl jednoznačně patří ubrus, oblíbené je vrstvení více kusů na sebe, které mají jinou barvu a tvar. Zde doporučujeme držet se zásady: méně je někdy více. Základní ubrus by měl být s nenápadným designem, aby na sebe nepoutal příliš velkou pozornost.

Mnohem důležitější je nechat vyniknout jídelní servis. Za samozřejmost se považuje, že talíře, příbory a skleničky mají být vždy z jedné soupravy.

Set příborů Citterio 98 je moderní klasikou a každému příjemný do ruky. Šestnáctidílný set vyjde na 2990 Kč, možno zakoupit i 24dílný set. Výrobce iitala.

Set příborů Citterio 98 je moderní klasikou a každému příjemný do ruky. Šestnáctidílný set vyjde na 2990 Kč, možno zakoupit i 24dílný set. Výrobce iitala.

FOTO: DESIGNOR

Pro slavnostní tabuli vybíráme látkový ubrousek o velikosti 40x40 cm. Nikdy si ho neuvazujeme kolem krku jako batolata nebo novomanželé na hostině, ale hned po zasednutí ho položíme na klín. Až skončíme s hodováním, osušíme si rty, decentně ho přehneme neušpiněnou stranou nahoru a položíme vedle talíře (nikdy ne do znečištěného talíře, tam může být jen ubrousek papírový).

Přípitek o Vánocích nebo na silvestra se bez šampusek neobejde. Na snímku kolekce Jazz. Sklenice na stůl stavíme vpravo od talíře. Obvykle se staví v řadě za sebou.

Přípitek o Vánocích nebo na silvestra se bez šampusek neobejde. Na snímku kolekce Jazz. Sklenice na stůl stavíme vpravo od talíře. Obvykle se staví v řadě za sebou.

FOTO: KRÁSNÝ DOMOV

Na stůl patří i květina (dekorace), která nemusí být nutně čerstvě řezaná. Důležité je pouze to, aby nepřekážela v obsluze při servírování jídla a viděli jsme na sebe přes stůl.

Talíře, příbory a sklenice mají svoje místo

Podle počtu chodů slavnostní tabule se na stůl dává i počet příborů. Když zasedneme ke stolu, měli bychom hned poznat, na co se můžeme těšit.

Dokonale prostřený stůl s nádherným nádobím umocní sváteční atmosféru.

Dokonale prostřený stůl s nádherným nádobím umocní sváteční atmosféru.

FOTO: THUN

Příbory - zapamatujme si jedno zásadní pravidlo: příbor, který je nejdále od talíře, používáme jako první (nůž se přitom vždy pokládá ostřím k talíři). Jestliže máme večeři o čtyřech chodech - předkrm, polévka, hlavní jídlo a dezert - bude z pravé strany (z pohledu stolujícího) nejdále od talíře malá vidlička na předkrm. Počet příborů je limitován číslem tři na jedné straně talíře, proto příbor na závěrečný dezert přinášíme na stůl až s ním. Žádný z příborů nikdy neodkládáme na ubrus!

Skleněná miska Kastehelmi na cukroví nebo ovoce. Materiál sklo, barva Vánoc - červená.

Skleněná miska Kastehelmi na cukroví nebo ovoce. Materiál sklo, barva Vánoc - červená.

FOTO: DESIGNOR

Talíře dáváme na stůl zhruba 2 cm od okraje desky. Větší talíře používáme na hlavní jídlo, menší se hodí na dezerty, saláty, pečivo.

Sklenice mají své místo vpravo od talíře a staví se obvykle v řadě za sebou (nejblíže talíři je sklenice, kterou použijeme jako první, tedy na aperitiv). Sklenice lze rozestavit i do trojúhelníku. Platí pouze to, že neprostíráme více než čtyři sklenice najednou (každá je přitom určena na jiný druh pití).

Vytvořte si vlastní styl

Skládání textilních ubrousků do různých vějířů a figur je nejrychlejším a nejlevnějším způsobem pro vytvoření vlastního stylu při prostírání stolu. Podtrhneme tak slavnostní ráz oběda, večeře, rodinné oslavy.

 Dopisní obálka

Tento tvar uděláme z ubrousku o straně 50 cm. Ubrousek přeložíme úhlopříčně a boční rohy ohneme do jeho středu. Obě boční strany pak přeložíme ještě jednou ke středu.

Tento tvar uděláme z ubrousku o straně 50 cm. Ubrousek přeložíme úhlopříčně a boční rohy ohneme do jeho středu. Obě boční strany pak přeložíme ještě jednou ke středu.

FOTO: Miroslava Kubišová

Spodní část ohneme dovnitř tak, aby se roh dotýkal strany trojúhelníku vrchního cípu. Skládání bude dobře držet, jestliže použijeme naškrobený ubrousek.

Spodní část ohneme dovnitř tak, aby se roh dotýkal strany trojúhelníku vrchního cípu. Skládání bude dobře držet, jestliže použijeme naškrobený ubrousek.

FOTO: Miroslava Kubišová

Nakonec horní cíp trojúhelníku ohneme dolů, čímž vytvoříme obálku. Do obálky můžeme vložit přání nebo vzkaz pro milou osobu. Tento typ můžeme udělat i z papírového ubrousku.

Nakonec horní cíp trojúhelníku ohneme dolů, čímž vytvoříme obálku. Do obálky můžeme vložit přání nebo vzkaz pro milou osobu. Tento typ můžeme udělat i z papírového ubrousku.

FOTO: Miroslava Kubišová

 Lilie

Použijeme ubrousek o straně 50 cm. Nejdřív k sobě úhlopříčně přeložíme dva cípy. Potom oba přehnuté rohy ohneme na střed k prostřednímu cípu.

Použijeme ubrousek o straně 50 cm. Nejdřív k sobě úhlopříčně přeložíme dva cípy. Potom oba přehnuté rohy ohneme na střed k prostřednímu cípu.

FOTO: Miroslava Kubišová

Oba cípy ještě jednou ohneme směrem nahoru a přeložíme je na půlku. Následně spodní stranu pod nimi dvakrát přeložíme a ohneme přes spodní hranu trojúhelníku.

Oba cípy ještě jednou ohneme směrem nahoru a přeložíme je na půlku. Následně spodní stranu pod nimi dvakrát přeložíme a ohneme přes spodní hranu trojúhelníku.

FOTO: Miroslava Kubišová

Vznikne manžeta, jejíž rohy zahneme dozadu a zasuneme do sebe. Vytvoříme tím kruhový stojánek složeného ubrousku.

Vznikne manžeta, jejíž rohy zahneme dozadu a zasuneme do sebe. Vytvoříme tím kruhový stojánek složeného ubrousku.

FOTO: Miroslava Kubišová

Špičky volných cípů po stranách homole zasuneme do manžety, čímž vznikne tvar lilie.

Špičky volných cípů po stranách homole zasuneme do manžety, čímž vznikne tvar lilie.

FOTO: Miroslava Kubišová

 Hvězdný vějíř

Dobře naškrobený ubrousek o straně 50 cm přeložíme na polovinu a vrchní půlku ještě jednou složíme směrem k přehybu.

Dobře naškrobený ubrousek o straně 50 cm přeložíme na polovinu a vrchní půlku ještě jednou složíme směrem k přehybu.

FOTO: Miroslava Kubišová

Ubrousek obrátíme stranou ležící na stole k sobě a začneme tuto půlku skládat. Vrchní část rozdělíme na tři díly, zatočíme je do sebe a zarýhneme do manžety.

Ubrousek obrátíme stranou ležící na stole k sobě a začneme tuto půlku skládat. Vrchní část rozdělíme na tři díly, zatočíme je do sebe a zarýhneme do manžety.

FOTO: Miroslava Kubišová

Vrchní okraj třetinového složení (blíže překladu ubrousku v půlce) uchopíme, ohneme dolů a v půlce zarýhneme. Tím vytvoříme manžetu.

Vrchní okraj třetinového složení (blíže překladu ubrousku v půlce) uchopíme, ohneme dolů a v půlce zarýhneme. Tím vytvoříme manžetu.

FOTO: Miroslava Kubišová

Po celé délce takto složeného ubrousku uděláme asi jedenáct skladů do harmoniky. Model opatrně rozevřeme a uchopíme jej za spodní okraj.

Po celé délce takto složeného ubrousku uděláme asi jedenáct skladů do harmoniky. Model opatrně rozevřeme a uchopíme jej za spodní okraj.

FOTO: Miroslava Kubišová

Vnitřní ohyby vrchního i spodního lemu postupně prolamujeme a ohýbáme směrem ven. Po dokončení vějíř nahoře rozevřeme a postavíme jej sevřenými spodními sklady na stůl.

Vnitřní ohyby vrchního i spodního lemu postupně prolamujeme a ohýbáme směrem ven. Po dokončení vějíř nahoře rozevřeme a postavíme jej sevřenými spodními sklady na stůl.

FOTO: Miroslava Kubišová

Ubrousek s kapsami

Čtvercový ubrousek přeložíme na polovinu, tu pak složíme ještě na druhou půlku tak, aby vznikly 4 čtvercové čtvrtiny.

Čtvercový ubrousek přeložíme na polovinu, tu pak složíme ještě na druhou půlku tak, aby vznikly 4 čtvercové čtvrtiny.

FOTO: Miroslava Kubišová

Vrchní cíp složeného ubrousku ohneme dovnitř a zasuneme ho. Stejně ohneme i druhý a třetí cíp pod prvním a uděláme tak tři kapsy. Do vnitřních kapes můžeme vložit pečivo, sušenky nebo příbor na zákusek.

Vrchní cíp složeného ubrousku ohneme dovnitř a zasuneme ho. Stejně ohneme i druhý a třetí cíp pod prvním a uděláme tak tři kapsy. Do vnitřních kapes můžeme vložit pečivo, sušenky nebo příbor na zákusek.

FOTO: Miroslava Kubišová