Sedmadvacetiletá designérka Pia Wüstenbergová se narodila v Německu a vyrůstala s dvojím státním občanstvím - matka pochází z Finska, otec je Němec.

Po dokončení studia si založila své studio s názvem Piadesign v Severní Karelii ve Finsku. V současné době ale žije a pracuje v Londýně a snaží se připomenout si část finské přírody i v ryze městském prostředí. Designérku v její tvorbě inspirovala hlavně severská příroda a tamní mechový porost. Navrhla tak nevšední koberec, který je sice třeba občas zalévat, ale zase je opravdu originální přírodní dekorací.

Mechu dala designérka jasné rostlinné tvary.

Mechu dala designérka jasné rostlinné tvary.

FOTO: archiv: Pia Wüstenberg

Designérka na vznik koberce použila několik druhů mechu, které přenesla a zasadila na koberec z jemné ovčí vlny. Tento druh vlny má dobré izolační vlastnosti a je přírodním materiálem, který je velmi příjemný na dotek. V koberci je i příměs vlny z lam, díky které jsou izolační vlastnosti koberce ještě lepší.

Mech na koberci drží velmi dobře

Mechy mají dobrou schopnost zadržovat vodu, takže pokud není koberec příliš zalitý, je na omak i suchý a podlaze nijak neuškodí. Mechy pomáhají zpevňovat i půdu, a tak když už se v koberci s kyselejší půdou usadí, drží na něm velmi dobře.

Koberec slouží k odpočinku a relaxaci.

Koberec slouží k odpočinku a relaxaci.

FOTO: archiv: Pia Wüstenberg

Mechovému koberci se lépe daří v temnější místnosti.

Předtím, než se designérka rozhodla tento koberec vytvořit, věnovala se poznávání růstu mechu a sběru jeho vzorků. Cílem bylo porozumět potřebám těchto rostlin, aby je mohla začít používat v rámci svých designových návrhů. "Fascinuje mě odolnost a krása těchto odolných rostlin," říká designérka.

Koberec je pokryt mechovím.

FOTO: archiv: Pia Wüstenberg

Přenášení přírody do prostředí městských bytů je v současné době velmi populární. Vzniká například celá řada osvětlení, ve kterém jsou zakomponovány živé květiny.[celá zpráva]