Kámen má natolik výborné vlastnosti, že ho můžeme jenom chválit. Je velmi tvrdý, prakticky nezničitelný, s velmi dlouhou životností, vysoce odolný proti poškození. Je stálebarevný, nebledne s časem, jeho vzhled se nikdy nemění a navíc se snadno udržuje.

Nabízí rozmanitou strukturu, barevné odstíny (škálu od teplých po chladnější odstíny, žilkování), různé tvary. Vybírat můžeme broušený či leštěný povrch a kombinovat ho s drsnějším. Navíc se hodí jak do ryzí moderny ve městě, tak i do rustikálního bydlení na venkově.

Využijeme ho v kuchyni na pracovní desky, parapety, v koupelně jako obklad, umyvadlo, vanu, dále schodiště.

Kámen je pěkný i jako obklad kolem krbů, vhodný samozřejmě na dlažbu, krásné jsou i bytové doplňky: kamenné fontánky, svítidla z polodrahokamů, hmoždíře, vázy.

V exteriéru se kámen používá zejména k obkladu fasád, na terasy, chodníčky i ploty.

Koupelna miluje obklad

Koupelna je relaxační prostor, který si zaslouží výtečné materiály, jež jsou nejen na pohled krásné, ale dobře snášejí vodu, vlhkost a výborně se udržují. Kámen všem těmto předpokladům plně vyhovuje. Může být samostatný solitér v podobě umyvadla, nebo dokonce vany, která na sebe strhne veškerou pozornost. Největší podíl kamene ale v koupelně čeká na obklad.

Kamenná mozaika v červeném hřejivém odstínu je dobrou volbou na podlahu v koupelně. Neklouže, dobře snáší vodu a je krásná na pohled. Cena od 1299 Kč/m2.

Kamenná mozaika v červeném hřejivém odstínu je dobrou volbou na podlahu v koupelně. Neklouže, dobře snáší vodu a je krásná na pohled. Cena od 1299 Kč/m2.

FOTO: SIKO KOUPELNY

Velký comeback dnes hlásí kamenné mozaiky, které sice bývají silnější než skleněné, ale ne o mnoho. Dosahují tloušťky zhruba 7 mm a jsou lepeny na síť speciálním lepidlem. Bezvadné jsou na stěnu, ale i podlahu, do sprchového koutu. Kámen lze poměrně snadno štípat, proto můžeme vybírat mozaiky z mnoha tvarových variací: od kostiček, kamínků až po pravidelné cihličky.

Barvy jsou také pestré, nabízí až 12 odstínů, takže zkombinovat s čímkoliv není problém. Oblíbená je třeba kamenná mozaika v dezénu krémové cihly, která se pokládá s minimální spárou (má vzhled ručně tesaných kamenů, a proto se nespáruje). Krásná a dominantní je nejen v koupelně, ale i v kuchyni, obývacím pokoji, v hale či v ložnici.

Cena kamenných mozaik se pohybuje zhruba od 1299 Kč/m2.

Kuchyně s kamennou deskou

Když kámen v kuchyni, tak jako pracovní desku nebo dlažbu.

Žula se na pracovní desku používá nejčastěji. Má pro nás žádoucí vlastnosti: tam, kde se vaří, jsou mastnota a kyselé tekutiny (omastek z pánvičky, citron) a vysoká teplota. To vše žula v pohodě zvládne. Navíc je odolná, hygienická a dobře se udržuje.

Technistone je materiál vhodný na kuchyňské pracovní desky, který se z 90 % vyrábí z jakostních přírodních surovin: granitu a křemene. Kámen je výjimečně tvrdý, odolný vůči chemikáliím, oděru a poškrábání. Má bezpórovitý povrch a snadno se udržuje.

Technistone je materiál vhodný na kuchyňské pracovní desky, který se z 90 % vyrábí z jakostních přírodních surovin: granitu a křemene. Kámen je výjimečně tvrdý, odolný vůči chemikáliím, oděru a poškrábání. Má bezpórovitý povrch a snadno se udržuje.

FOTO: WWW.TECHNISTONE.CZ

Povrch může mít broušený nebo leštěný, ale ten je pro pracovní desku praktičtější. Cena žulové pracovní desky na míru se pohybuje od 15 000 Kč, levnější materiál v menší tloušťce pořídíme od 6000 Kč za běžný metr.

Mramor má sice zajímavější kresbu než žula, ale je mnohem choulostivější a měl by být vždy ošetřen penetračním nátěrem z důvodu menší voděodolnosti (na povrchu se vytvoří neviditelný film). Protože je jakákoli pracovní deska v kuchyni hodně zatěžovaná, vyplatí se zakoupit speciální přípravky, které kámen udrží v kondici. Například odstraňovač oleje, leštidlo na mramor a žulu, které osvěží barvu. Při údržbě se vždy vyvarujeme použití všech abrazivních prostředků!

Kamenná mozaika v kuchyni vypadá skvěle na stěně za pracovní deskou. Šedý odstín kamene je neutrální a výborně se kombinuje s dřevěnou kuchyňskou linkou i nerezovými prvky.

Kamenná mozaika v kuchyni vypadá skvěle na stěně za pracovní deskou. Šedý odstín kamene je neutrální a výborně se kombinuje s dřevěnou kuchyňskou linkou i nerezovými prvky.

FOTO: WWW.SIKO.CZ

Technistone - jde o osvědčený a výborný kompozitní materiál, který tvoří z 90 % přírodní složky. Hlavními rysy tohoto kamene jsou tvrdost, odolnost proti chemikáliím a oděru, poškrábání, pořezání.

Díky bezpórovitému povrchu se velmi snadno udržuje, zákazníci vítají hlavně širokou škálu barev a struktur.

Jako dlažba se do kuchyně volí obvykle pískovec, který má dvě přednosti: snadnou opracovatelnost a velmi zajímavou barevnou škálu teplých odstínů.

Dlažba a obklad v interiéru

Přírodní kámen je vhodný na obklad a dlažbu. Mezi nejpoužívanější patří pískovec, který je velmi odolný, nelze ho poškodit. Je velmi oblíbený hlavně díky barevné pestrosti ve škále teplých barev, takže se výborně hodí pro obklad i jako venkovní dlažba, třeba kolem bazénu.

Na podlaze je krásná kamenná onyxová dlažba, která má neopakovatelnou kresbu. Pod kámen je vhodné instalovat podlahové vytápění.

Na podlaze je krásná kamenná onyxová dlažba, která má neopakovatelnou kresbu. Pod kámen je vhodné instalovat podlahové vytápění.

FOTO: WWW.SETACO.SK

Další možností je kvarcit (křemenec), který vyniká hlavně extrémní tvrdostí, má nepravidelné tvary a je odolný vůči mechanickému poškození (častý v exteriéru).

Na obklady i dlažbu v interiéru a kolem krbu se hodí břidlice, která je barevně zajímavá, některé typy mohou obsahovat i slídu.

Velmi žádaný je i jurský mramor, jenž má broušené nebo leštěné desky a dokonale rovný povrch, výborný je jako obklad stěn a krbů. Nabízí barvy od žlutohnědé po modrošedou.

Kamenný obkladový aglomerát lámaná skála ve tvaru štípaných skalních úlomků má nepravidelné tvary, skvěle se kombinuje se dřevem. Vhodný jako obklad v interiéru, cena od 995 Kč/m2 bez DPH.

Kamenný obkladový aglomerát lámaná skála ve tvaru štípaných skalních úlomků má nepravidelné tvary, skvěle se kombinuje se dřevem. Vhodný jako obklad v interiéru, cena od 995 Kč/m2 bez DPH.

FOTO: WILDSTONE

Zajímavý a trochu neprávem opomíjený je i tavený čedič (má sopečný původ). Je velmi odolný, nevadí mu ani rozlité kyseliny a lze ho brát jako naprosto nezničitelný. Nabízí zajímavé tvary, příjemná je i jeho schopnost držet teplo.

Dlažba a obklad v exteriéru

K obkladům fasád lze použít konglomerované kamenné obklady, které nahrazují dražší a těžší lomový kámen. Vyrábějí se z expandované břidlice, portlandských pojiv a přírodních barviv. Kamenné obklady lze aplikovat i na zateplovací systémy, krásný je obkladový kámen typ štípaný pískovec nebo tzv. lámaná skála.

Kamenné dlaždice Old Town mají nepravidelné tvary a přirozený vzhled. Šedozelený odstín dobře „pasuje“ k barevné fasádě a přináší atmosféru starých zahrad.

Kamenné dlaždice Old Town mají nepravidelné tvary a přirozený vzhled. Šedozelený odstín dobře „pasuje“ k barevné fasádě a přináší atmosféru starých zahrad.

FOTO: WWW.SEMMELROCK.CZ

Zajímavým kamenným prvkem jsou i gabionové ploty (velké drátěné klece, do kterých se vkládají přírodní kameny). Co nabízejí? Přirozený vzhled, vhodné jsou tedy i do chráněných oblastí, jsou součástí terénu (lze je ozelenit, nechat prorůstat kořenovým systémem), ale hlavně slouží k dokonalému statickému zpevnění terénu. Montují se za sucha, lze je realizovat i v zimě, nenarušují přírodní vodní režim (absorbují a propouštějí vodu).

Štípaný pískovec je kamenný obkladový aglomerát vhodný i na zateplené fasády. Má jemné tvary, je vhodné ho spárovat.

Štípaný pískovec je kamenný obkladový aglomerát vhodný i na zateplené fasády. Má jemné tvary, je vhodné ho spárovat.

FOTO: WWW.WILDSTONE.CZ

U rodinných domů se používají jako obklady, sloupy, ploty, ale i sítě pro popínavé rostliny.

Gabiony jsou vlastně velké drátěné klece, do kterých se skládá přírodní kámen. Slouží jako bezpečnostní a ochranné ploty. Jejich předností je statické jištění terénu a přírodní vzhled.

Gabiony jsou vlastně velké drátěné klece, do kterých se skládá přírodní kámen. Slouží jako bezpečnostní a ochranné ploty. Jejich předností je statické jištění terénu a přírodní vzhled.

FOTO: Václav Jirsa, Právo