Dekoratérka Klára Mocová se snaží při tvorbě květinových instalací zohlednit osobnost člověka, pro kterého je určena. "Aranž má vznikat vždy pro konkrétní osobu či prostor. Má žít s tím kterým člověkem. Chci, aby každá práce byla originálem," říká.

Stejné je to podle ní i s výběrem barev, při spolupráci se vyplatí brát ohledy na přání zájemce. "Někdo třeba nesnáší fialovou, někdo chce naopak barevnost dle módních trendů," tvrdí Klára Mocová.

A jak vůbec dekorace vzniká? Na začátku je podle autorky svět, který chce, aby instalace představovala. "Nejdřív jde o mou představu, kterou se pak snažím v dekoraci ztvárnit," říká. „Dle této představy pak sháním vhodný materiál a dekorační nádobu,“ doplňuje.

Zvolené materiály (rašeliníky, písek, dřevo, květy, mechy, kameny) pak autorka navrstvuje na sebe.

"Když je celý obraz stvořený a odpovídá mé představě, tak jej rozeberu a nastává fáze připevňování na podložku či do misky. Ve výsledku se pak jednotlivé části nepohybují a je možno s aranžemi manipulovat. Pro klienty realizuji i návrhy, kdy se aranž nezpevní, a tak je možno ji za dva měsíce upravit či přepracovat," říká Mocová.

Speciální údržba dekorací není třeba

Mnohé z návštěvníků Designbloku zajímalo, jak hodně takovéto „světy“ na sebe chytají prach. Díky vhodně zvolenému materiálu, který vytváří struktury a není jednolitou plochou, se ale eliminuje zachycování špíny a není potřeba speciální a časté údržby.

A jak se autorka k dekoratérství dostala? „Tvorbě zahrad, péči o ně a o rostliny se věnuji už od malička. Aktivnímu aranžérství posledních čtyři, pět let. Je mi vlastní výtvarno, prolínání barev, struktur, linek, stejně tak i japonský styl vnímání dekorací, to vše se snažím v aranži uplatnit," tvrdí.

Výrazných dekorací se Češi ještě stále bojí

Na výstavě byly k vidění i tvarované větve umístěné na stěny. Ty je vhodné sladit s ostatním vybavením interiéru – strukturou nábytku či zvolenou tapetou. Současná designová tvorba pro velké prostory hodně těchto prvků používá.

"U nás v Čechách se většinou omezujeme na použití jen jednoho takového surovějšího přírodního prvku. Bojíme se z nich vytvářet obrazy a objekty – spojovat je do kompaktnějších celků," říká Mocová.

Netradiční tvary přírodních materiálů své místo postupně nalézají - hlavně v moderních, spíše minimalisticky a reprezentativně zařízených designových prostorech.

"Nicméně třeba v panelácích to nelze. Není to znevažování tohoto typu bydlení, ale nevejde se to tam. Každá aranž by měla respektovat interiér, do kterého je určena. Nicméně i pro malý byt, kavárnu či klub lze připravit instalaci respektující malý prostor, avšak stále se chová jako svět, obraz, kterým můžete putovat," říká Klára Mocová.