Deskové, spirálové, článkové radiátory, z oceli nebo litiny, v klasickém provedení, v retro stylu nebo jako originální designové kousky - tohle všechno je na trhu k dostání. Záleží na našich potřebách, vkusu a samozřejmě také financích.

Cena se odvíjí od výkonu, velikosti, materiálu i tvaru radiátoru - běžný kus stojí od 2000 do 5000 Kč. Hodnota designového kousku bývá i desetinásobně vyšší.

Tetrix je vyrobený z hliníkového těla. Vrchní desky jsou rovněž z hliníku a dodávají radiátoru luxusní vzhled. Předností je možnost kombinace krytů a široká nabídka rozměrů. Cena od 25 500 do 66 100 Kč bez DPH.

Tetrix je vyrobený z hliníkového těla. Vrchní desky jsou rovněž z hliníku a dodávají radiátoru luxusní vzhled. Předností je možnost kombinace krytů a široká nabídka rozměrů. Cena od 25 500 do 66 100 Kč bez DPH.

FOTO: LAURENS

Přizpůsobivý radiátor

Radiátory se vyrábějí v různých tvarech a barvách tak, aby vyhověly požadavkům jakéhokoli interiéru. Mohou pokrýt rohy místností, ozdobit obloukové výklenky, lze je umístit na stěnu, barový pultík i na strop. Ty méně klasické vypadají jako lampa, lavička nebo moderní abstraktní obraz.

V koupelně poslouží zároveň jako hřejivý věšák na ručníky.

Koralux Standard je při šířce 40 cm ideální do malých koupelen nebo jako alternativní těleso vhodné ke kombinaci s jiným druhem vytápění, například podlahovým. Cena bez DPH 930 Kč.

Koralux Standard je při šířce 40 cm ideální do malých koupelen nebo jako alternativní těleso vhodné ke kombinaci s jiným druhem vytápění, například podlahovým. Cena bez DPH 930 Kč.

FOTO: KORADO

V prostorách, kde se otevírají např. dveře ven na terasu, můžeme využít radiátory rovné, rohové, třeba i obloukové podlahové konvektory, decentně schované pod shrnovatelnou mřížkou.

Pro milovníky retra je tu art deco styl, do loftů se zase hodí spirály. Výrobci nabízejí i různé barevné variace jednoho typu, umístitelné vertikálně nebo horizontálně.

Model Air vychází z kolekce radiátorů z dílny italského návrháře Jamese di Marca. Luxusním vzhledem dotvářejí design obývacích místností, chodeb a luxusních koupelen. Cena od 49 000 do 65 000 Kč bez DPH.

Model Air vychází z kolekce radiátorů z dílny italského návrháře Jamese di Marca. Luxusním vzhledem dotvářejí design obývacích místností, chodeb a luxusních koupelen. Cena od 49 000 do 65 000 Kč bez DPH.

FOTO: LAURENS

Čím se řídit při výběru

Zvážíme zejména dvě věci: do jaké a jak velké místnosti chceme radiátor umístit. Např. deskový radiátor ve zdvojeném či ztrojeném provedení, s lamelami mezi deskami, které sálavost ještě zvyšují, se svým výkonem a vzhledem více hodí do velkého obývacího pokoje. V koupelnách zase vedou menší trubkové žebříky a jejich elektrická varianta - těleso osazené elektrickou topnou tyčí, která umožní v případě potřeby vytápět koupelnu. Řešením jsou také kombinované radiátory napojené na ústřední vytápění a opatřené zároveň šňůrou do zásuvky.

Trojici radiátorů Blow z neleštěného nerezu lze upevnit stejně jako nástěnnou lampu. Cena 38 500 Kč.

Trojici radiátorů Blow z neleštěného nerezu lze upevnit stejně jako nástěnnou lampu. Cena 38 500 Kč.

FOTO: GOZ METAL

Obecně platí: článkové litinové (ocelové) radiátory mají díky velkému objemu větší tepelnou setrvačnost, rozdělení přenosu tepla je zhruba 50 % zářením, zhruba 50 % cirkulací vzduchu. Desková tělesa z ocelového plechu s menším objemem se rychleji ohřejí, ale také rychleji vychladnou.

Počítáme raději s vyšším výkonem topení, aby nedocházelo k nedotápění. Odborníci radí navýšení o 10 až 20 %.

Víte, že ...
Délka radiátoru by měla být rovna šířce okna.
Kolem radiátoru musí volně proudit vzduch.
Vzdálenost spodní hrany otopného tělesa od podlahy by měla být minimálně 130 mm.
Vzdálenost horní hrany otopného tělesa od přečnívajícího parapetu či jiné desky má být minimálně 120 mm, vzdálenost desky zakrývající otopné těleso zepředu od vlastního tělesa minimálně 80 mm.
Vzdálenost otopného tělesa od stěny by měla mít minimálně 30 mm.

Pro orientační stanovení potřebného tepelného výkonu v místnosti existuje následující vzorec: plocha místnosti (m2) x 100 wattů. Platí ale jen v případě velmi dobře izolované místnosti! Přesný výkon by měl určit projektant od výrobce, protože je třeba zvážit i další hlediska, mj. zeměpisnou orientaci domu či bytu, tloušťku a typ obvodového zdiva, umístění oken, zda mají jednoduché, nebo dvojité sklo atd.

Raising je volně stojící designový radiátor od návrháře Maria Moroniho. Originální radiátor je solitér v prostoru, kombinuje funkci topidla a podlahového světla. Cena 38 400 Kč.

Raising je volně stojící designový radiátor od návrháře Maria Moroniho. Originální radiátor je solitér v prostoru, kombinuje funkci topidla a podlahového světla. Cena 38 400 Kč.

FOTO: GOZ METAL

Existují různé druhy zapojení radiátoru - např. boční pravé, boční levé či nejméně nápadné spodní, středové připojení. Pro maximální sálání tepla z radiátoru se doporučuje zapojení vstupu a výstupu úhlopříčné.

Méně údržby

Výhodou deskových radiátorů s hladkou plochou, bez ohybů a překrývajících se ploch je snadná údržba - prach stačí jen setřít, případně použít vysavače s různými nástavci.

V loftech a kancelářích oblíbené spirálové topení. Cena podle typu od 3600 do 74 500 Kč bez DPH.

V loftech a kancelářích oblíbené spirálové topení. Cena podle typu od 3600 do 74 500 Kč bez DPH.

FOTO: LAURENS

Snadno se udržují i podlahové konvektory. Jejich výměník tepla je osazen na flexibilních trubkách, umožňujících jeho vyzvednutí a pohodlné vyčištění dna vany.

Ventily a příslušenství

Důležité ve skladbě radiátoru jsou také odvzdušňovací ventily, dnes už snadno ovladatelné (kohoutkem nebo tlačítkem) a také dekorační. K topení se dají přikoupit i nožičky, které dorovnávají nerovnost povrchu. Nepostradatelné jsou rovněž ventily řídící průtok vody. Věšáky a madla jsou vítaným útočištěm pro mokré ručníky.

Designové ventily Minimalist. Cena od 4190 do 5390 Kč bez DPH.

Designové ventily Minimalist. Cena od 4190 do 5390 Kč bez DPH.

FOTO: LAURENS

Cena a podmínky dodání

Ceny otopných těles výrobci většinou uvádějí bez DPH a přepravy, ta bývá samostatnou položkou a je stanovena podle aktuálních cen pohonných hmot, mýtného a jiných poplatků.

Lupinus se vyjímá v moderně zařízených interiérech. Cena od 10 800 do 32 000 Kč bez DPH.

Lupinus se vyjímá v moderně zařízených interiérech. Cena od 10 800 do 32 000 Kč bez DPH.

FOTO: LAURENS

Během dohody o dodání zboží se ptáme, zda nám bude větší počet radiátorů dodán pouze ke vchodovým dveřím, nebo přímo do interiéru.

Zajímáme se o nejnižší možnou částku, díky jejímuž dosažení máme dovoz zboží zdarma - chybí-li pár stovek, vyplatí se přikoupit praktické věci jako madla, věšáky, zrcadlo, termostatické ventily.

Dodací lhůty se liší podle objednaného typu a běžně se pohybují kolem dvou týdnů, na designové se čeká čtyři týdny i déle.

Frame Corallo splňuje nároky na design. Zakřivené linie pokrývají celý topný povrch a vyzařují radostnou dynamiku. Cena 21 400 Kč.

Frame Corallo splňuje nároky na design. Zakřivené linie pokrývají celý topný povrch a vyzařují radostnou dynamiku. Cena 21 400 Kč.

FOTO: GOZ METAL

Výrobci a dovozci nabízejí záruční lhůtu delší než na dva roky. Koupelnové radiátory mají rozšířenou záruku pět let na těsnost a odolnost povrchu. V případě, že radiátor není používán v souladu s pravidly výrobce, bývá záruka krácena na dva roky ode dne prodeje zboží.