Pokoj určený hrám a spánku se změnil na prostor pro učení a zábavu. Jeho kompletně nové vybavení bude odpovídat povaze studenta a jeho zájmům. Jinak bude vypadat pokoj budoucí návrhářky zakoukané do módních trendů a šatů, jinak zase ten pro sportovce nebo počítačového maniaka.

Studenti potřebují klid, ocení soukromí. Vedle místa určenému pracovním povinnostem potřebují mít také odpočinkovou část, v níž mohou diskutovat s kamarády, číst si a spát. Studentský pokoj tedy vlastně zahrnuje pracovní místnost, obývací pokoj a ložnici. Jak to všechno spojit? Rozdělením na pracovní, klidovou a zábavní zónu.

Využít lze i šikmé stěny, připevníme na ně konzoly a máme poličky.

Využít lze i šikmé stěny, připevníme na ně konzoly a máme poličky.

FOTO: IKEA

Pracovní stůl hraje prim

V klidné a v nejvíce osvětlené části místnosti by měl být pracovní kout. V dnešní době to znamená počítačové pracoviště. Správný výběr psacího stolu a židle se vyplatí, protože záda máme jenom jedna.

Při výběru pracovního stolu se řídíme výškou postavy studenta. Obecně by měl mít stůl tyto rozměry: výška 70-75 cm, šířka 70-80 cm, délka 135-160 cm.

Dostatečně velký pracovní stůl, na který se vejde i monitor počítače, je nezbytným prvkem studentského pokoje.

Dostatečně velký pracovní stůl, na který se vejde i monitor počítače, je nezbytným prvkem studentského pokoje.

FOTO: TOTO STUDIO

Velikost pracovní plochy by měla být co největší, nejlépe ve tvaru L. Optimální jsou pracovní stoly s nastavitelnou výškou a regulovatelným sklonem pracovní plochy. Ovšem jenom plochá deska nestačí. Chybět by neměla odkládací plocha pro počítač, výsuvná deska pro klávesnici, nástavec na monitor, plocha pro psaní a kontejner.

Úložný díl pro tiskárnu.

Úložný díl pro tiskárnu

FOTO: IKEA

Důležité jsou úložné plochy jako např. zásuvky. Mohou být v samostatném pojízdném kontejneru, nebo pevně připevněné ke stolu. Vždy však blízko po ruce, nejlépe na kolejničkách pro snadné otevírání. Využít lze i skříňky s vyklápěcími dvířky. Tiskárna náležející k počítači by neměla být na desce pracovního stolu, ale mimo ni, jednak kvůli otřesům při tištění, jednak kvůli místu.

Do blízkosti stolu je dobré umístit také police, knihovnu a odpadkový koš.

Aby záda nebolela

Pro správné a zdravé sezení vybereme ergonomickou kancelářskou židli, otáčecí a na kolečkách, nejlépe s tvarovaným sedákem a opěrkami zad. Obojí by mělo být polohovatelné sklonem i výškově. To se týká také opěrek pro ruce.

Zvýšený opěrák s tvarovanou a výškově nastavitelnou hlavovou opěrkou uleví tlaku na krční a ramenní svaly, které jsou při psaní, rýsování a práci na počítači nejvíce namáhány.

Vsaďme na kvalitní zdravotní židli, která šetří záda. Obvykle má pružinu, která umožňuje židli kopírovat pohyby těla.

Vsaďme na kvalitní zdravotní židli, která šetří záda. Obvykle má pružinu, která umožňuje židli kopírovat pohyby těla.

FOTO: SPINALIS

Zdravotní židle přijde zhruba na 10 tisíc a více korun. Vyplatí se ji vyzkoušet již v obchodě a nechat si poradit od odborníka. Tělo se v židli musí cítit pohodlně. Dražší výrobky dokážou kopírovat pohyby těla, díky přirozenému pohupování a balancování na nich bezděky kompletně procvičíme a posílíme zádové i břišní svaly, aniž bychom se ze židle zvedli.

Důležitá je také volba potahového materiálu židle, který by měl sát pot a jehož povrch brání sklouznutí. Vhodné jsou bavlněné a semišové materiály.

Mysleme na zábavu

Musíme počítat s tím, že si student pozve do svého pokoje kamarády, takže by v místnosti měla být také zóna s pohovkou, křesly a stolkem, které zároveň využije k poslechu hudby nebo k pěstování vlastních koníčků.

Své místo musí mít také šatník, nejlépe s posuvnými dveřmi, které šetří prostor. Vyplatí se skříň vystavět až ke stropu a rozdělit její prostor na věšáky, zásuvky a menší skříňku.

Vybavení studentského pokoje se řídí nejen prostorem, ale hlavně naturelem jeho obyvatele.

Vybavení studentského pokoje se řídí nejen prostorem, ale hlavně naturelem jeho obyvatele.

FOTO: NÁBYTEK ČILEK

V klidové zóně se nebojíme kvůli místu vsadit na víceúčelový nábytek. Sice je dražší, o to spokojenější bude ale jeho uživatel. Rozkládací stolky nejsou už na trhu ničím výjimečným, podobně jako stolky-bubny s úložným prostorem, nebo ratanové koše. Takzvané hnízdové stolky je možné sestavovat podle nálady do tvaru stěn s policemi, nebo libovolně stavět do prostoru.

Vše pro klidný spánek

Prospíme jednu třetinu života a teenager v posteli tráví asi nejvíce času z této části. Obvykle totiž využívá postel také jako pohovku. Zejména u kombinovaných rozkládacích lůžek dbáme na kvalitu roštu a matrací.

Velikost postele závisí na výšce studenta. Dosáhne-li student výšky 175 cm, bude potřebovat lůžko 200 či 220 cm dlouhé a nejlépe 100 cm široké.

Základem postele je kostra, do níž vložíme rošt a na něj matraci. Minimální délka postele by se měla rovnat délce člověka plus nejméně 20 cm.

Rohová skříň s policemi šetří místo. Postel s kvalitním roštem zajistí nerušený spánek.

Rohová skříň s policemi šetří místo. Postel s kvalitním roštem zajistí nerušený spánek.

FOTO: DECOART

Důležitá je i výška takzvaného lehu, tedy postele včetně matrace. Pohybuje se od 49 do 56 cm. Vyšší leh ocení vysoký student, kterému se z takového lůžka lépe vstává.

Lůžka s úložným prostorem si pořídíme do menších místností, i když zásuvky pod postelí brání důkladnému odvětrání matrace.

Vedle postele má své místo noční stolek s dostatečným osvětlením a plochou pro knihu, budík, časopis.

Zóny od sebe oddělíme

Prostor mezi pracovním a relaxačním místem můžeme oddělit třeba paravánem. Má tu výhodu, že ho lze přemisťovat podle momentální nálady a potřeby. Alternativou k paravánu, ale také k roletám a žaluziím, může být japonská posuvná stěna. Ovšem tu už přemisťovat nemůžeme, nanejvýš poslouží jako variabilní dělicí příčka v interiéru. Podobnou službu nám prokáží i provázkové záclony spuštěné v jakékoli části interiéru.

Kvalitní směrovatelné osvětlení šetří oči.

Kvalitní směrovatelné osvětlení šetří oči.

FOTO: IKEA

Jaké barvy a osvětlení

Při studiu je také důležité osvětlení. Nejlepší je, když pravákovi dopadá světlo z levé strany, levákovi opačně. Stejná zásada platí pro stolní lampu, kterou používáme současně s centrálním osvětlením.

Směrovatelné světlo student ocení i nad postelí, umožní mu učit se i v době nemoci a po večerech číst literaturu.

Pracovní koutek dobrodruha je zakomponovaný do stylové skříně. Neutrální barvy umožňují soustředění.

Pracovní koutek dobrodruha je zakomponovaný do stylové skříně. Neutrální barvy umožňují soustředění.

FOTO: JAMALL

Barvy stěn, ale také doplňků v pracovní části mají napomáhat koncentraci. Nedoporučují se syté odstíny barvy červené, oranžové a zlatožluté, které narušují soustředění a myšlenkovou činnost, potřebnou při jakékoliv tvůrčí práci, studiu nebo četbě.

Vhodné jsou barvy matné a neutrální, hlavně zelená, uklidňující oči, které během práce a studia vyžadují oddech.

Červené doplňky v zábavní zóně mohou dodávat studentovi energii, spolu se žlutou zlepší náladu a navodí přátelskou atmosféru.

V blízkosti lůžka by měly převažovat matné odstíny modré, béžové a šedé, které mají uklidňující účinky.