Vyhrát mají ty opravdu nejlepší stavební realizace. Kvalitu sleduje hodnotitelská porota složená z odborníků. Ti se zaměřují na kvalitu dokončených prací, architektonického řešení a jeho zvládnutí dodavatelem stavby, i na spokojenost investora. Oceňuje se i originalita řešení a kvalita řemeslného provedení. Důležitý je pro ně i názor samotných uživatelů stavby.

Titul je pro architekty velkou prestiží

Titul Stavba roku je pro stavbu velkou prestiží a pomyslně zvyšuje i její cenu na realitním trhu. Ocenění je ostatně připevněno v podobě plakety na stavbu.

Pro nominaci na ocenění titulem Stavba roku letos porota vybrala 15 staveb.

V nominacích se objevila i stavba, která už letos dostala Grand Prix architektů. Uvidíme, jak se dovedou poroty těchto soutěží shodnout na kvalitě, a zda si tato stavba odnese i prestižní titul Stavba roku.[celá zpráva]

Nominovány nejsou jen klasické budovy, ale třeba i zdařilý plavecký bazén v Litomyšli, který skvěle zapadá do krajiny.

Do nominací se dostaly i zdařilé prostory vytvořené pro studenty. Prvním z nich je výukový, vědecký a výzkumný areál fakulty lékařské, přírodovědecké a fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity. Nominace na titul Stavba roku je udělena za vytvoření neobvykle velkorysého vysokoškolského areálu se zřetelem ke spojení s objekty dalších důležitých městských funkcí.

Nominace na titul Stavba roku je udělena i budově Českého vysokého učení technického v Praze za vytvoření jednoduché, a přitom výrazně působivé stavby pro výuku architektů.

Nominaci získala i velmi diskutovaná výstavba jihozápadní části Pražského okruhu.

Soutěž je zároveň i vizitkou současné architektury v zemi a jejím účelem je také seznámit nejširší odbornou i laickou veřejnost s úrovní českého stavitelství a architektury.

Stavba roku v zahraničí je vypisována vůbec poprvé

Letos byla poprvé vypsána Stavba roku v zahraničí. Vypisovatelé byli vedeni myšlenkou zdokumentovat naše zahraniční výsledky. Obě přihlášené stavby patří podle poroty do výkladní skříně českého umu.

První je rekonstrukce zastupitelského úřadu ČR v Brazílii, domu, který reprezentoval českou architekturu šedesátých let. Druhou stavbou je 14 km dlouhý silniční projekt s dvěma tunely, v pro české poměry neuvěřitelných, přírodních a geologických podmínkách Islandu.

I letos budou uděleny i ceny vypisovatelů a zvláštní ceny. V letošním 19. ročníku soutěže bylo přihlášeno 42 staveb, 25 z nich staveb postoupilo do druhého kola soutěže. Tyto stavby porota osobně navštívila a provedla prohlídku stavby, z nich pak nominovala stavby na titul Stavba roku. Předsedkyní poroty je stejně jako loni Radomíra Sedláková.