Japonsko je hrami s papírem proslulé. Origami z Japonska má mnohé fandy všude na světě. Designérské studio Torafu Architekts z Tokia nyní navrhlo papír, který lze roztáhnout do tvaru vázy, talíře nebo misky.

Zleva: motiv na stěnu pro vytvoření falešné vázy, vpravo: materiál pro vznik skutečné vázy.

Zleva: motiv na stěnu pro vytvoření falešné vázy, vpravo: materiál pro vznik skutečné vázy.

FOTO: Yoshitsugu Fuminari, Torafu Architects

Váza s názvem Air Vase (Vzdušná váza) je dodávána jako plochý disk s otvory, které umožňují uživateli vytáhnout každou stranu disku do preferovaného tvaru.

Vázu je možné kdykoliv opět složit do původního tvaru

Papír má dvě barvy, takže na každé straně vázy se při změně úhlů pohledu mění barva. Tvar vázy je možné libovolně měnit, zároveň je možné vázu kdykoliv složit zpět do původního tvaru pokud ji zrovna nepotřebujete. Vázu je možné užívat pouze na suché květy a je třeba ji uchovat mimo dosah vody a vlhkosti.

Váza může mít různé podoby a sloužit k různým účelům.

Váza může mít různé podoby a sloužit k různým účelům.

FOTO: Yoshitsugu Fuminari

Oproti tomu vázy na stěně vypadají skutečně, ale jsou jen klamem oka. Fungují na principu klasických samolepů a mají na stěně vytvořit dojem, že jde o trojrozměrný předmět. Malé prostory tak díky nim získají na zajímavosti a opticky se zvětší. O samolepicích dekoracích čtěte zde.

Mísy jsou jen optickým klamem.

Mísy jsou jen optickým klamem.

FOTO: Yoshitsugu Fuminari

Tyto samolepy vyniknou v minimalisticky zařízených i interiérech. Hodí se i do prostor, kterým vévodí nábytek inspirovaný japonským origami. [celá zpráva]

Motiv vynikne i na černé tapetě.

Motiv vynikne i na černé tapetě.

FOTO: Yoshitsugu Fuminari

Japonské hříčky s designem jsou typické svou jemností a hravostí. Rozhodně se vyplatí jim dát v interiéru prostor, aby je jiné designové kusy nepřebily.