Předtím, než začneme sestavu vybírat, zvážíme, zda budeme muset přistoupit k terénním úpravám na zahradě, zamyslíme se i nad výší částky, již jsme schopni a ochotni do domácí dětské atrakce investovat. Děti rostou před očima a to, co vyhovuje pětiletému dítěti, je pro něj za pár let nezajímavé. A protože by nám mělo jít zejména o bezpečnost dětí, nebudeme na nich šetřit. Zaměříme se na výrobky solidní konstrukce a renomovaných firem. Měřítkem by neměla být cena, tedy laciné výrobky bez potřebné atestace.

Dětská hřiště Jungle Gym jsou již z výroby připravena tak, aby jejich instalace nebyla náročná. U každého dětského hřiště je podrobný návod pro snadnou instalaci.

Dětská hřiště Jungle Gym jsou již z výroby připravena tak, aby jejich instalace nebyla náročná. U každého dětského hřiště je podrobný návod pro snadnou instalaci.

FOTO: VLADEKO

Herní set Jungle Gym přináší venkovní zábavu na mnoho let. Výhodou je, že všechna dětská hřiště se dají postupně rozšiřovat rozsáhlými variacemi modulů a doplňků.

Herní set Jungle Gym přináší venkovní zábavu na mnoho let. Výhodou je, že všechna dětská hřiště se dají postupně rozšiřovat rozsáhlými variacemi modulů a doplňků.

FOTO: VLADEKO

Vybíráme bezpečné místo

Prvním krokem bude výběr bezpečného místa. Dětské sestavy nestavíme v blízkosti bazénu nebo jezírka, natož silnice! Sestavu začleníme do zahrady tak, aby splňovala praktické i estetické požadavky. Třeba skluzavku postavíme na kopečku, abychom si ušetřili práci s navážením hlíny, případně setím trávy. A naopak, sestava může být pod košatým stromem, který ochrání děti před sluncem. Dříve, než děti popustí fantazii hrátkám, důkladně hřiště zkontrolujeme, jestli někde nehrozí nebezpečí v podobě hřebíku, třísky nebo příliš ostrého rohu. Z těchto důvodů kontrolujeme dětskou sestavu nejen po postavení, ale i průběžně jednou až dvakrát za měsíc.

Tam, kam se nevejdou standardní herní sestavy, se uplatní ručně vyrobená kladina Jezevčík (10 900 Kč), na níž se vyřádí děti od 3 do 15 let. Akátové broušené dřevo, výška 65 cm.

Tam, kam se nevejdou standardní herní sestavy, se uplatní ručně vyrobená kladina Jezevčík (10 900 Kč), na níž se vyřádí děti od 3 do 15 let. Akátové broušené dřevo, výška 65 cm.

FOTO: TOMOVY PARKY

Pískoviště ohrádka (14 400 Kč), vhodné pro děti od 3 do 9 let, je z akátového dřeva. Kůlová konstrukce je spojená prkny a kotvená do země, výška 50 cm, prostor pro prvek 600x600 cm.

Pískoviště ohrádka (14 400 Kč), vhodné pro děti od 3 do 9 let, je z akátového dřeva. Kůlová konstrukce je spojená prkny a kotvená do země, výška 50 cm, prostor pro prvek 600x600 cm.

FOTO: TOMOVY PARKY


Hřiště pro každý dětský věk

V případě, že se pustíme do stavby hřiště, měli by se k ní vyjádřit všichni potomci bez ohledu na věk. Děti potřebují zajímavé místo, kde si mohou hrát a rozvíjet své schopnosti a dovednosti. Jiné atrakce budou lákat předškoláky a jiné děti školního věku. Tyto rozdíly zohledníme již při plánování. Budujeme-li soukromé hřiště, musí vyhovovat mladším i starším dětem a mělo by s nimi růst.

Sestava s rozhlednou, skluzavkou, lezecí stěnou, šplhacím lanem, houpačkami a pískovištěm (27 960 Kč) je atraktivní pro malé i odrostlejší děti.

Sestava s rozhlednou, skluzavkou, lezecí stěnou, šplhacím lanem, houpačkami a pískovištěm (27 960 Kč) je atraktivní pro malé i odrostlejší děti.

FOTO: WWW.HRISTENAZAHRADU. CZ

Originálním prvkem na malé zahradě může být čtyřpružinová houpačka Péráčkův domeček (51 900 Kč) stejně tak jako na veřejném dětském hřišti.

Originálním prvkem na malé zahradě může být čtyřpružinová houpačka Péráčkův domeček (51 900 Kč) stejně tak jako na veřejném dětském hřišti.

FOTO: TOMOVY PARKY

Hřiště Herold-Variant (od 13 329 Kč), k němuž dá se připojit fotbalová branka, basketbalový koš, vahadlová houpačka, opičí dráha, piknik stolek, domeček/dílna/garáž, visutý či propojovací most.

Hřiště Herold-Variant (od 13 329 Kč), k němuž dá se připojit fotbalová branka, basketbalový koš, vahadlová houpačka, opičí dráha, piknik stolek, domeček/dílna/garáž, visutý či propojovací most.

FOTO: HEROLD

Nejmenší se nechají unést pískovištěm nebo pružinovými houpačkami, vyhovovat jim bude i malý zahradní domeček, který jim poslouží jako bunkr. Děti v předškolním věku se vyřádí v prolézačkách a učarují jim houpačky, zato školáky potěší lezecké stěny, šplhací lana, hrací plochy na basket nebo jednoduchá sestava pro minigolf.

Dětské hřiště Villa-Jungle Gym (16 990 Kč) s 300cm skluzavkou o rozměrech 170x150x270 cm. Dřevo je předvrtáno a hřiště je částečně předmontováno.

Dětské hřiště Villa-Jungle Gym (16 990 Kč) s 300cm skluzavkou o rozměrech 170x150x270 cm. Dřevo je předvrtáno a hřiště je částečně předmontováno.

FOTO: WWW. DETSKA-HRISTE-SKLUZAVKY. CZ

Dětský domeček David (16 600 Kč) s otvíratelnými prkennými dveřmi, výstupem řešeným příčlovým žebříkem, plastovou skluzavkou a pískovištěm ve spodní části.

Dětský domeček David (16 600 Kč) s otvíratelnými prkennými dveřmi, výstupem řešeným příčlovým žebříkem, plastovou skluzavkou a pískovištěm ve spodní části.

FOTO: WWW. DETSKA-HRISTE-SKLUZAVKY. CZ