Postavit dům jako koráb však nebylo prvotním záměrem majitelů. Dřevostavba vznikala postupně, v několika fázích. Jednou z velkých výhod dřevostaveb je konstrukční rychlost, která v průměru nepřesáhne půl roku. Problém však nastal v tom, že původní projekt nebyl zamýšlen pro dřevostavbu.

Na „chladné“ severovýchodní fasádě jsou vidět jen malá obdélníková okna.

Na „chladné“ severovýchodní fasádě jsou vidět jen malá obdélníková okna.

FOTO: Lina Németh, www.mujdum.cz

Architekt Václav Zahradníček, který se ujal projektu, tehdy odmítl použít původní návrh a přišel s novou studií stavby. Základní koncept tohoto nadstandardního domu vychází zejména ze silného kontextu místa. Dům se na jihozápadní straně otvírá do kouzelného údolí rozsáhlou terasou, která zároveň účelně stíní spodní prostory.

"Stavební firma vychází z amerického fošinkového systému 2 by 4 a kombinuje jej s českou tesařskou tradicí. K prolnutí americké lehkosti s evropskou fortelností dospěly nezávisle i stavební firmy v Německu, Holandsku či Belgii, kde jsou dřevostavby velmi žádané," vysvětluje autor projektu Václav Zahradníček.

Při večerním osvětlení je dům téměř transparentní, parcela ale poskytuje dostatečné soukromí.

Při večerním osvětlení je dům téměř transparentní, parcela ale poskytuje dostatečné soukromí.

FOTO: Lina Németh, www.mujdum.cz

Dřevostavba, suverénně vystupující z ostrého svahu, má svá záda „krytá" masivní kamennou opěrnou stěnou. Spodní obytný prostor je rozdělen na tři výškové úrovně, které kopírují svažující se terén a zároveň vytvářejí tři rozdílně působící prostory. Směrem do svahu se prostor zmenšuje, a tím i zintimňuje. Přestože se během dlouhého přípravného procesu uvažovalo v případě materiálu i o cedru, zvítězil nakonec sibiřský modřín.

Fasádní obložení z modřínových hranolů volně přechází v konstrukci zábradlí a závětří. Jednoduchým nápadem architekt dosáhl celistvého a jednolitého vzhledu.

Fasádní obložení z modřínových hranolů volně přechází v konstrukci zábradlí a závětří. Jednoduchým nápadem architekt dosáhl celistvého a jednolitého vzhledu.

FOTO: Lina Németh, www.mujdum.cz

"Pro naše stavby používáme moderní high-tech technologii difuzně otevřené skladby, která řazením jednotlivých vrstev od interiéru k exteriéru zajišťuje možnost difuze vodních par. Zejména obvodový plášť domu je navržen tak, aby umožnil volný prostup plynů a vodních par mechanismem molekulárního přenosu směrem do exteriéru," popisuje architekt Zahradníček.

"Pro dřevěnou kostru volíme velice kvalitní řezivo KVH - konstrukční masivní dřevo z jehličnanů. Je to produkt se sledovanou kvalitou a jasně definovanými vlastnostmi od sjednoceného německého spolku pil /VDS/ a svazu německých mistrů tesařů," přidává otec projektu.

Jak v přízemí, tak i v patře se obytný prostor domu rozšiřuje o velké terasy.

Jak v přízemí, tak i v patře se obytný prostor domu rozšiřuje o velké terasy.

FOTO: Lina Németh, www.mujdum.cz

Tak se začal rodit neotřelý dům, jehož vznik provázelo nelehké hledání konečného tvaru a podob interiéru. I přes kompletní transformaci původního stavebního plánu zůstaly pro obyvatele domu důležité tytéž rysy - základní logika jeho užívání a s tím související propojení spodního patra do jednoho celku. Některé prvky se však v průběhu stavby měnily. Původně zcela otevřený prostor horního podlaží určený k relaxaci, meditaci a práci se rozdělil na tři místnosti: ložnici, dětský pokoj a „sportovní" pracovnu. Každý z nich je francouzskými okny spojen s horní terasou a výhledem otevřen do údolí.

Půdorys podkroví: 1) hala 2) koupelna + WC 3) ložnice 4) pracovna 5) ložnice 6) terasa.

Půdorys podkroví: 1) hala 2) koupelna WC 3) ložnice 4) pracovna 5) ložnice 6) terasa.

FOTO: Lina Németh, www.mujdum.cz

I přízemní podlaží zaznamenalo oproti dřívějším plánům změny, které s sebou přinesl život: s příchodem dítěte se jídelna přestěhovala do místa původního obývacího pokoje a z jídelny se stal kout pro hraní se snadným přístupem na dolní terasu. Dětský kout dostal nejvíce prostoru ve spodní části, kuchyň s varným pultem tvoří pevný střed a jídelna, oddělená od kuchyně skleněnou posuvnou stěnou, je nejhlouběji zapuštěna do svahu.

Rohový pokoj v patře se chlubí úchvatným výhledem.

Rohový pokoj v patře se chlubí úchvatným výhledem.

FOTO: Lina Németh, www.mujdum.cz

Zdá se, že tvůrčí přístup k prostoru i životu je pro majitele typický. S trochou nadsázky lze říci, že dřevo s jeho konstrukční variabilitou si našlo ideální uživatele. „Dům je spotřební věc, nesmí nás omezovat, mění se podle toho, jak člověk žije," říká majitel domu a dodává: „Věci se prostě dějí tak, jak přicházejí. Spoustu stavebních otázek jsme neřešili, ale momenty, kdy docházelo ke konfrontacím představ nás všech, dopadly dobře. Dnes je to tak, že se každé ráno probudím a jsem rád za to, co se stalo."

Půdorys přízemí: 1) závětří 2) předsíň 3) WC 4) obývací pokoj 5) kuchyň 6) jídelna 7) koupelna + WC 8) terasa.

Půdorys přízemí: 1) závětří 2) předsíň 3) WC 4) obývací pokoj 5) kuchyň 6) jídelna 7) koupelna WC 8) terasa.

FOTO: Lina Németh, www.mujdum.cz

Jak architekt, tak investor dospěli k dřevostavbám jakoby mimoděk, nebyla to prvotní volba srdce. V jejich rozhodnutí sehrály roli kvalita a konstrukční rychlost dřevostaveb. Architekt Zahradníček si dřevo jako stavební materiál zamiloval: „Dřevostavba je životní styl, filozofie. Jedná se o živý organismus, který svými vlastnostmi připomíná pomíjivost lidskou. Má však tu výhodu, že stárne inteligentně. Dřevostavba je jako člověk - má dřevěnou kostru, izolační výplň a oblek fasády. Pokud oblek ztratí svoji aktuálnost, je možné jej třeba po 15 letech vyměnit, aby odpovídal změně charakteru doby či uživatele. Jsem bytostně přesvědčen, že dřevo je nejvhodnější materiál pro menší a střední architekturu."

Dřevostavba je z principu nízkonákladový dům, takže nepředpokládá drahý systém vytápění. Elektrický kotel s rozvody podlahového teplovodního vytápění v obou podlažích zajišťuje teplo celého domu. Protože v zimě déle trvá, než se prostor centrálně vytopí, doplňují podlahové topení v přízemí krbová kamna a v patře potom invertorové klimatizační jednotky napojené na tepelné čerpadlo. Ty v létě prostor ochlazují a v zimě jej mohou rychle prohřát.

Pohled do jídelny. Na interiéru domu se významně podíleli interiéroví architekti Jolana Hejnicová a Jan Vacek. Střídmé zařízení interiéru vyjadřuje postoj majitele: „Kdybych dům stavěl před pěti lety, byl by víc hezký než praktický.

Pohled do jídelny. Na interiéru domu se významně podíleli interiéroví architekti Jolana Hejnicová a Jan Vacek. Střídmé zařízení interiéru vyjadřuje postoj majitele: „Kdybych dům stavěl před pěti lety, byl by víc hezký než praktický.

FOTO: Lina Németh, www.mujdum.cz

Podlahové vytápění lze kromě pokojových termostatů korigovat i mechanicky pomocí ručně ovladatelných ventilů z technické místnůstky umístěné v zázemí kuchyně. Dala by se nazvat nenápadným srdcem domu. Ukrývá kromě některých domácích spotřebičů i server, centrálu vlastní počítačové sítě rozvedené do všech pokojů. Samozřejmostí je pak internetové připojení v každé místnosti.

"Používáme paropropustné materiály, které zamezují pronikání vody, vzdušných nečistot či hmyzu do interiéru, ale zároveň umožňují prostup plynů a vzdušné páry směrem do exteriéru. Tím se zlepšuje kvalita vnitřního prostředí v budově," vysvětluje architekt Zahradníček. "Naše konstrukce je navržena tak, že faktor difuzního odporu v konstrukci směrem do exteriéru klesá, i proto velice rádi používáme odvětrávané dřevěné fasády," dodává.

Na západní straně na dům navazuje zahrada s jezírkem.

Na západní straně na dům navazuje zahrada s jezírkem.

FOTO: Lina Németh, www.mujdum.cz

Dřevostavba samotná neskýtá mnoho prostoru pro návštěvy. Proto v současné době uvažují majitelé o další stavbě v zahradě nad umělým jezírkem, které přirozeně nahradilo funkci klasického bazénu. Čerstvě upravená zeleň respektuje původní dřeviny a ponechává jejich linii přirozeně protínat zahradu nad domem. Propojuje tak prostor zahrady s dosud divokým okolím, a tím opticky zvětšuje již dostatečně rozsáhlý pozemek. V noci jej slabě osvětlují „bludičky" světýlek na solární baterie rozeseté podél cesty a plovoucí po obvodu jezírka, aby příliš nenarušovaly poklidný ráz spoře osvětlené noční vesnice.

Autor
Ing. Václav Zahradníček (1977)
Vystudoval architekturu na ČVUT v Praze, věnuje se oblasti bydlení, zejména dřevostavbám. Václav Zahradníček spolupracoval, vystavoval a přednášel na všech dosavadních ročnících výstavy Salon dřevostaveb, publikuje v odborném tisku.

Daniela Rígrová, www.mujdum.cz