Atypická konvice od Gravese má žertovný charakter. Byla navržena v roce 1985 pro firmu Alessi. Firma na trhu tou dobou už řadu let fungovala a věnovala se výrobě předmětů pro domácnost.

Designéra Gravese si firma najala (jako mnoho jiných), aby pro ni navrhl nevšední konvici ikonického tvaru. To se podařilo. Konvice se dostala do celé řady učebnic o moderním designu.

Ikonický tvar konvice od Michaela Gravese (zleva) byl velmi populární v 60. leteceh (konvice od Morphy Richards se prodává dodnes).

Ikonický tvar konvice od Michaela Gravese (zleva) byl velmi populární v 60. letech (konvice od Morphy Richards se prodává dodnes).

FOTO: Alessi, Morphy Richards

K ústí nálevky designér umístil malého ptáčka. Když konvice píská, má to vypadat, jakoby zvuky vydával právě on. Konvici se tak záhy začalo přezdívat "Ptačí konvice".

Postmoderní designéři se nebáli hravosti a práce se symbolikou. Není se tak čemu divit, že konvice působí trochu potrhlým dojmem.

Retro konvice vynikají výraznou barevností

V podobném duchu vzniky v 60. a 70. letech i jiné konvice. I pro ty je typická baňatá základna a hravé oblé tvary s výraznými barvami.

Pískající konvice pro milovníky starých časů.

Pískající konvice pro milovníky starých časů.

FOTO: Matalan Home

Řadě lidí podoba klasických konvic s jejich typickým pískáním chybí. I dnes se ale tyto varianty vyrábějí.

Konvice ve stylu 70. let.

Konvice ve stylu 70. let.

FOTO: Red Candy

Dnešní design je ale opět o něco racionálnější a minimalismus má velkou řadu příznivců. Proto jsou konvice, které jsou běžně k dostání v síti prodejen s elektrospotřebiči, podstatně jednodušší a decentnější. Pokud jste ale milovník retra, zkuste vsadit na některou z konvic v tomto duchu. Interiér příjemně oživí a hosty pobaví.

Konvice Kenwood v retro stylu.

Konvice Kenwood v retro stylu

FOTO: Kenwood

Tyto konvice mají zároveň velkou výhodu v bytelnosti. Ty dnešní jsou většinou mnohem subtilnější. Na druhou stranu retro konvice nedisponují tolika funkcemi a jejich pořizovací cena je kvůli použitým materiálům vyšší.

O moderních konvicích, které umožňují nastavit bod varu podle připravovaného nápoje, čtěte více zde.