Zkušení kutilové si troufnou i na samotné lepení obkladů a dlažeb, mramoru, skla nebo mozaiky. Klíčem ke spokojenému výsledku je volba vhodného materiálu. Při výběru musíme zvážit hlavně tři otázky: kde budeme produkt používat, na jaký podklad a na jaký druh materiálu se bude lepit.

Kvalitní firmy dnes zákazníkům vycházejí maximálně vstříc a označují své výrobky velmi přehlednými piktogramy, jež tyto základní okruhy vymezují. Neměli bychom tedy při výběru udělat chybu.

Tmely se doma vždy hodí. Praktické jsou ty v kartuších. Tmely zůstávají po nanesení trvale pružné, lze je aplikovat prakticky na všechny materiály.

Tmely se doma vždy hodí. Praktické jsou ty v kartuších. Tmely zůstávají po nanesení trvale pružné, lze je aplikovat prakticky na všechny materiály.

FOTO: archív firmy OBI

niverzální tmel je sice o trochu dražší než speciální tmely, ale zato je praktický. Bezvadná je jeho multifunkčnost, hodí se na kov, plast, dřevo, keramiku. Není problém ho nanést i na mokré povrchy.

Univerzální tmel je sice o trochu dražší než speciální tmely, ale zato je praktický. Bezvadná je jeho multifunkčnost, hodí se na kov, plast, dřevo, keramiku. Není problém ho nanést i na mokré povrchy.

FOTO: archív firmy OBI

Lepení mramoru, skla a mozaiky je náročné, ale zkušený kutil to zvládne. Jen musí zvolit vhodnou bílou lepicí maltu, která zabraňuje probarvení obkladů.

Lepení mramoru, skla a mozaiky je náročné, ale zkušený kutil to zvládne. Jen musí zvolit vhodnou bílou lepicí maltu, která zabraňuje probarvení obkladů.

FOTO: archív firmy Henkel

Tmel vždy při ruce

Tmel použijeme všude, kde vznikají praskliny v povrchu nebo mezery mezi dvěma materiály. Právě tyto trhliny zatmelíme neboli vyplníme tmelem, který z popraskaného povrchu znovu vytvoří povrch jednolitý (v případě použití tmelu lepicího ho i jednoduše zalepí).

Akrylový tmel lze přetřít barvou, k dostání i v brousitelné podobě. Tmelí se s ním spáry mezi rámy oken a stěnou, sádrokarton, praskliny ve zdi.

Akrylový tmel lze přetřít barvou, k dostání i v brousitelné podobě. Tmelí se s ním spáry mezi rámy oken a stěnou, sádrokarton, praskliny ve zdi.

FOTO: archív firmy OBI

Lepení menších obkladů je snadné, ale dnes jsou hitem velké formáty či kombinace menších s velkými. Pro takovou práci se hodí rychletvrdnoucí flexibilní lepicí malty.

Lepení menších obkladů je snadné, ale dnes jsou hitem velké formáty či kombinace menších s velkými. Pro takovou práci se hodí rychletvrdnoucí flexibilní lepicí malty.

FOTO: archív firmy Henkel

Většina tmelů, které jsou dnes k dostání, zůstává po nanesení trvale pružná, nestane se tedy, že by hmota ztvrdla a z opravovaného předmětu vypadla nebo se drolila jako sádra.Tmely lze zakoupit vmnoha barevných variantách, jestliže žádáme jiný tón, můžeme obvykle tmel přetřít jakoukoliv barvou.

Lepidlo je určeno na lepení nenasákavých obkladů a dlažeb (vnější i vnitřní použití). Je vhodné pro aplikaci na plochy s podlahovým vytápěním i na dlažby zatížené pojezdem automobilů.

Lepidlo je určeno na lepení nenasákavých obkladů a dlažeb (vnější i vnitřní použití). Je vhodné pro aplikaci na plochy s podlahovým vytápěním i na dlažby zatížené pojezdem automobilů.

FOTO: archív firmy KM Beta

Střešní plastický tmel je odolný vůči venkovním podmínkám, využijeme ho při opravách střech. Tmelí praskliny v okapech, šindele, v kovových obkladech komínů apod.

Střešní plastický tmel je odolný vůči venkovním podmínkám, využijeme ho při opravách střech. Tmelí praskliny v okapech, šindele, v kovových obkladech komínů apod.

FOTO: archív firmy OBI

Klempířský tmel využijeme na vyplnění prasklin a renovace atik, plechových částí, parapetů. Jestliže je spára příliš hluboká, nanášíme tmel na etapy.

Klempířský tmel využijeme na vyplnění prasklin a renovace atik, plechových částí, parapetů. Jestliže je spára příliš hluboká, nanášíme tmel na etapy.

FOTO: archív firmy OBI

  • V domácnosti by určitě neměl chybět tzv. univerzální tmel, který se hodí k bleskové opravě jakýchkoliv materiálů. Tento typ je o něco dražší než specializované tmely, ale díky jeho multifunkčnosti ho využijeme nejvíce. Lze ho aplikovat na povrchy všech materiálů od kovu a plastu až po dřevo, keramiku, lze ho nanášet i na mokré povrchy.
  • Samozřejmě, že na preciznější opravy, předem dobře plánované, je dobré zakoupit specializované tmely. Prodávají se v plechovkách, kbelících, kartuších nebo aplikačních stříkacích pistolích. Při tmelení malých prasklin k nátěru postačí prst nebo štětec, u větších spár lze tmel aplikovat pistolí nebo tvrdou špachtlí. Jestliže je spára příliš hluboká, tmel nanášíme na etapy. Doporučujeme pečlivě přečíst návod a zkonzultovat problém s odborníkem přímo v hobbymarketu.

Typy tmelů?

Akrylový tmel: použití v interiéru i exteriéru, lze ho přetřít barvou, k dostání i v brousitelné podobě. Vhodný k zatmelení spár mezi různými materiály (praskliny mezi rámy oken a stěnou, mezery mezi sádrokartonem a zdivem, drobné praskliny v omítce, otlučené zdi apod.)

Silikonový tmel: nejčastěji se používá v koupelně, nelze přetřít barvou, ale vyrábí se i v transparentní (průhledné) podobě. Slouží k zatmelení spár mezi dlaždicemi a sanitou, opravám gumových těsnění při protékání, lepení zrcadel.

Střešní/plastický tmel: používá se k opravám střech, je odolný vůči vnějším podmínkám. Tmelí praskliny ve dřevě, betonu, cihlách, v kovových obkladech komínů, tmelí atiky i parapety, okapy, šindele, světlíky.

Tepelně odolné tmely: použití v interiérech (opravy trouby, kamen), ale i exteriérech (oprava krbů, grilů). Jsou odolné vůči vysokým teplotám, ty nejodolnější – kamnářské – až do 122 °C.