Pro čerpání vody ze zahradního jezírka, v němž je velmi znečištěná voda, se hodí např. kalové čerpadlo. Čerpat vodu ze studny nebo sudu můžeme zase ponorným čerpadlem.

Sudové čerpadlo je snadno přenosné a poslouží hlavně k načerpání dešťové vody k zálivce.

Sudové čerpadlo je snadno přenosné a poslouží hlavně k načerpání dešťové vody k zálivce.

FOTO: GARDENA

Kritéria výběru

Při výběru čerpadla na vodu zvážíme, zda chceme čerpat vodu pitnou, čistou užitkovou, dešťovou nebo splaškovou.

Důležitým kritériem jsou informace o zdroji vody, respektive jak hluboko je voda. Povrchová čerpadla umějí čerpat vodu z hloubky menší než 8 m. Pro větší hloubku musíme použít čerpadlo ponorné.

Použijeme-li čerpadlo jen občas, vystačíme si s plastikovým. Pro stálé použití se doporučují nerezová čerpadla.

Tallas Electra 85/4 je domácí automat s integrovanou elektronickou řídící jednotkou. Obsahuje vše potřebné pro zásobování vodou v domech, chatách a chalupách a je také vhodný pro zavlažování. Cena od 6996 Kč

Tallas Electra 85/4 je domácí automat s integrovanou elektronickou řídící jednotkou. Obsahuje vše potřebné pro zásobování vodou v domech, chatách a chalupách a je také vhodný pro zavlažování. Nechybí automatické sepnutí při otevření kohoutku a automatické vypnutí při jeho uzavření či ochrana proti chodu nasucho. Obsahuje vypouštěcí ventil pro lehké odvodnění před příchodem mrazu.
Cena od 6996 Kč

FOTO: Mountfield

Rozhodující je také přístup ke zdroji elektrického proudu. Čerpadla elektrická se hodí do chat a chalup, kde zdroj elektřiny je, v opačném případě si spolu s čerpadlem musíme pořídit elektrocentrálu.

Elektrická čerpadla vyjdou levněji a jsou méně hlučná než čerpadla s benzinovým nebo dieselovým motorem pro větší výkony.

Využít lze i ruční pumpy, u nichž však musíme zapojit svaly.

Čerpadla podle využití

Zahradní tlaková čerpadla dobře poslouží při čerpání menšího množství vody, např. pro postřik zahrady. Jsou lehká a snadno se přenášejí, mohou mít jak spodní, tak horní sání.

Zahradní čerpadlo GP 60 Multistage Kärcher slouží k zavlažování zahrad dešťovou vodou nebo z jiných vodních rezerv. Umožňuje dva výstupy vody pro současné napojení dvou hadic. Cena 6197 Kč.

Zahradní čerpadlo GP 60 Multistage Kärcher slouží k zavlažování zahrad dešťovou vodou nebo z jiných vodních rezerv. Umožňuje dva výstupy vody pro současné napojení dvou hadic. Cena 6197 Kč.

FOTO: KÄRCHER

Přečerpávací zahradní čerpadla jsou větší a zpravidla mají spodní sání. Některé jejich typy mohou čerpat i mírně zkalenou vodu, ovšem bez abrazivních částic. Často mají plovákový spínač, který podle výšky hladiny čerpané kapaliny automaticky zahradní čerpadlo spíná a vypíná.

Ponorná čerpadla umějí čerpat vodu z nádrží, bazénů, sudů. Některá dokonce až do výtlačné výšky 50 m (převýšení mezi hladinou čerpané kapaliny a místem, kam se voda dopravuje). Po snížení hladiny se motor sám zastaví. Z ponorných čerpadel pak volíme odstředivá pro čistou vodu a kalová pro vodu znečištěnou, dále pak vřetenová, vibrační či sudová čerpadla.

Ponorné tlakové čerpadlo Tallas SUB 8 slouží k čerpání čisté vody ze studní a nádrží. Využijeme jej pro zalévání a zásobování domu nebo chaty vodou. Má osmistupňový čerpací mechanismus. Maximální ponor 15 m. Cena 7394 Kč.

Ponorné tlakové čerpadlo Tallas SUB 8 slouží k čerpání čisté vody ze studní a nádrží. Využijeme jej pro zalévání a zásobování domu nebo chaty vodou. Má osmistupňový čerpací mechanismus. Maximální ponor 15 m. Cena 7394 Kč.

FOTO: MOUNTFIELD

Odstředivá čerpadla mají obvykle tvar protáhlého válce o malém průměru. Dají se tak spustit do vrtané i kopané studny, slouží také k vyprazdňování bazénů, nebo pro fontány.

Odstředivé čerpadlo pro čistou vodu využíváme na pitnou nebo užitkovou vodu.

Ponorné čerpadlo na čistou a užitkovou vodu Tallas ACI 125 se zabudovaným plovákem se vejde i do šachet o rozměru 20x20 cm. Dokáže vysát hladinu až do 2 mm. Je vhodné např. pro přečerpání bazénů. Cena 2550 Kč.

Ponorné čerpadlo na čistou a užitkovou vodu Tallas ACI 125 se zabudovaným plovákem se vejde i do šachet o rozměru 20x20 cm. Dokáže vysát hladinu až do 2 mm. Je vhodné např. pro přečerpání bazénů. Cena 2550 Kč.

FOTO: MOUNTFIELD

Při čerpání kapalin s různými nečistotami použijeme odstředivá kalová čerpadla. Můžeme je použít na čerpání špinavé vody z praček, sprch a dřezů umístěných ve sklepních částech domů do kanalizace, vyčerpávání zaplavených sklepů. Konstrukce ponorných kalových čerpadel bývá robustní. Vyrábějí se z nerezové oceli, litiny nebo odolného plastu, proto mívají větší hmotnost. U ponorných kalových čerpadel se nejčastěji setkáme se spodním sáním.

Přenosné ponorné čerpadlo na čistou vodu. Cena od 1000 Kč podle výkonu a technických parametrů.

Přenosné ponorné čerpadlo na čistou vodu. Cena od 1000 Kč podle výkonu a technických parametrů.

FOTO: KÄRCHER

Princip čerpání vřetenového čerpadla spočívá v otáčení nerezového šneku elektromotorem v gumovém statoru. Jeho předností je velká výtlačná výška až 80 m. Vřetenová čerpadla jsou konstruována jako bezúdržbová a odolná. Ponorná vřetenová čerpadla jsou určena pro široké použití od zásobování domů, chalup, chat a zahrad pitnou vodou až po zásobování vodou z vlastních zdrojů užitkové vody v hospodářství.

Předností vibračního čerpadla je výtlak do 40 m, nedostatkem choulostivost na vniknutí nečistot. Maximální průtok vibračních čerpadel je 25 l/min. Jsou vhodná pro čerpání pitné a čisté užitkové vody ze studny.

Čerpadlo do sudu 4000/2 Classic je ideální k pohodlnému plnění zalévacích konví. Má pojistku chodu nasucho. Cena od 1500 korun.

Čerpadlo do sudu 4000/2 Classic je ideální k pohodlnému plnění zalévacích konví. Má pojistku chodu nasucho. Cena od 1500 korun.

FOTO: GARDENA

Sudová čerpadla jsou určena k čerpání kapalin např. z transportních sudů a kontejnerů. Čerpadlo je vhodné pro práci s širokou škálou kapalin od vody, přes ropné produkty až po kyseliny apod. Chataři, chalupáři a zahrádkáři využijí sudové čerpadlo především pro vyčerpávání čistých kapalin ze sudů (dešťové vody k zálivce) popřípadě znečištěné vody z jímek.