O zatížení formaldehydem se manželé dozvěděli již před nákupem domu, proto si ještě před podpisem kupní smlouvy nechali v domě z roku 1970 změřit škodlivé látky. Po první analýze byli Rudolf a Hedvika naměřenými hodnotami šokováni a vůbec netušili, co budou dělat.

Při koncentraci formaldehydu 253 mikro g/m3 bylo zatížení místnosti výrazně vyšší, než je maximální hodnota doporučená Světovou zdravotnickou organizací (WHO), tedy 100 mikro g/m3. Povolaná firma navrhla odbornou sanaci. Mladý pár dokonce zvažoval stržení domu, ale po konzultaci s odborníky dal přednost rekonstrukci, která dům zbaví škodlivin na zdravotně nezávadné minimum.

Zdravé bydlení s deskami greenline

Pro Semerádovy bylo rozhodující při podpisu kupní smlouvy snížení kupní ceny o náklady na sanaci. Pro sanační opatření byly použity desky Fermacell greenline, které čistí vzduch v místnostech. Po dokončení rekonstrukce se měřil vzduch v místnostech v pravidelných časových intervalech amezi prvním a závěrečným měřením po kompletní sanaci došlo ke snížení hodnot formaldehydu o 200 mikro g/m3. Při závěrečném měření byly prokazatelné koncentrace formaldehydu ve výši pouhých 52 mikro g/m3. Šlo o pětinu původní naměřené hodnoty, která je absolutně nezávadná. Na základě laboratorních zkoušek je zřejmé, že se budou hodnoty formaldehydu v průběhu času dále snižovat.

Řešení díky ovčí vlně se vyplatilo

Drastická redukce formaldehydu je založena na principu přírodního účinku ovčí vlny. Keratin, obsažený v ovčí vlně, dokáže škodliviny absorbovat jako nerozpustný prvek své molekulární struktury a přeměnit je na neškodné látky. Stavební prvky greenline jsou opatřeny povrchovou úpravou z účinné látky na bázi keratinu a redukují i neutralizují zdraví škodlivé látky, jako jsou aldehydy a ketony, známé také pod označením VOCs (těkavé organické sloučeniny).

Patří k nim i formaldehyd a nepříjemné zápachy. Účinek desky je aktivní dlouhá léta a funguje i pod povrchovými vrstvami, jako jsou nátěry a tapety, zejména jsou-li difúzně otevřené. Jejich účinek byl prověřován a certifikován na základě rozsáhlých měření, mimo jiné nezávislým ústavem eco-Institut v Kolíně.

Sádrovláknité desky - kvalitní vzduch

Po modernizaci venkovních stěn byly také obloženy všechny stěny a stropy v interiéru 10mm sádrovláknitými deskami, které se zpracovávají jako běžné sádrokartonové desky, ale vyznačují se nejvyšší stabilitou, požární ochranou, zvukovou a tepelnou izolací. Po montáži na původní dřevotřískové desky s obsahem formaldehydu se snížilo v domě Semerádových zatížení vzduchu škodlivými látkami. Výsledek je znát a mladí manželé jsou ve svém novém domově spokojeni:

„Udělali bychom to znovu a stejně. Sanace proběhla hladce a byla pro nás šťastným řešením. Od koupě domu do nastěhování uplynuly čtyři měsíce a my se v domě cítíme naprosto příjemně! A hlavně už nepochybujeme, jestli je naše bydlení zdravé," pochvalují si Semerádovi zkušenosti s rekonstrukcí domu.