Současný trend - mít vše v jednom tónu - platí i pro parapety. A tak sladění okenních rámů, vnitřních parapetů, podlahové krytiny nebo dokonce kuchyňské linky s pracovní deskou může být klidně v barvě zlatého hřejivého dubu, buku nebo ořechu. Designéři obecně doporučují mít parapety sice vkusné, ale na první pohled spíše nenápadné. Jen tak na nich totiž vynikne krása postavených předmětů.

Komůrkové parapety Novasil jsou z PVC, laminovaný povrch. K dostání v šířce od 116 do 600 mm, tloušťka 20 mm, pohledová výška 40 mm. Dekor třešeň a kararská šedá.

Komůrkové parapety Novasil jsou z PVC, laminovaný povrch. K dostání v šířce od 116 do 600 mm, tloušťka 20 mm, pohledová výška 40 mm. Dekor třešeň a kararská šedá.

FOTO: archív firmy Deceuninck

Kvalita je základ

I v případě parapetů se vyplatí investovat do kvality. Co sledujeme především? Zaměříme se na nenáročnou údržbu, odolnost materiálu vůči poškrábání či vlhkosti a samozřejmě i tvarovou stálost. Stejně tak je podstatná i kvalitně odvedená řemeslná práce, proto nakupujeme a vybíráme u firmy, která se na trhu pohybuje více let, má svoje jméno a nepodbízí se podezřele nízkou cenou.

Okenní parapet z vlhkuodolných dřevotřískových desek o tloušťce 19 mm, potažených vysoce odolným HPL laminátem. Lze na ně stoupat při mytí oken, věšení záclon. Vybírat můžeme z dekorů bílá, buk, olše, dub světlý a mramor.

Okenní parapet z vlhkuodolných dřevotřískových desek o tloušťce 19 mm, potažených vysoce odolným HPL laminátem. Lze na ně stoupat při mytí oken, věšení záclon. Vybírat můžeme z dekorů bílá, buk, olše, dub světlý a mramor.

FOTO: archív firmy Kronospan

U parapetů pochybného původu se můžeme dočkat kroucení, deformování, uvolňování apod. Důležité je i bezchybné osazení parapetu. Hlídáme zejména dokonalé utěsnění spár mezi oknem a parapetem stejně jako mezi ostěním a parapetem. Pak nám totiž nebude zbytečně unikat teplo z interiéru a my nebudeme platit jaksi navíc.

Dobrý parapet se má snadno udržovat, být odolný vůči poškrábání, vlhkosti, tvarově stálý. Oblíbené jsou cenově dostupné parapety z plastu, kromě jiného mají i nízkou hmotnost.

Dobrý parapet se má snadno udržovat, být odolný vůči poškrábání, vlhkosti, tvarově stálý. Oblíbené jsou cenově dostupné parapety z plastu, kromě jiného mají i nízkou hmotnost.

FOTO: archív firmy Deceuninck

Parapet a materiál 

Nabízí se poměrně pestrá nabídka: dřevo, dřevotříska, komůrkové nebo tvrzené pěnové provedení z plastu, ale i exkluzivní umělý kámen (litý mramor, silný dva cm). Ten je velmi oblíbený, protože ho lze použít na barový pult, pracovní či na jakoukoli krycí desku. Litý mramor tvoří z 80 % mramorová moučka, ze 20 % polyesterová pryskyřice a barviva. Tepelnou odolnost má od -40 do + 80 °C.

Komůrkové parapety Novasil jsou z PVC, laminovaný povrch. K dostání v šířce od 116 do 600 mm, tloušťka 20 mm, pohledová výška 40 mm. Dekor třešeň a kararská šedá.

Komůrkové parapety Novasil jsou z PVC, laminovaný povrch. K dostání v šířce od 116 do 600 mm, tloušťka 20 mm, pohledová výška 40 mm. Dekor třešeň a kararská šedá.

FOTO: archív firmy Deceuninck

Mezi nejčastěji používané patří parapety z plastu (PVC). Jde totiž o spolehlivý materiál s vysokou mechanickou odolností, dlouhou životností a tvarovou stálostí. Příjemná je i nízká hmotnost, odolnost proti oděru i UV paprskům nebo vlhkosti (přelitá voda z květináče povrchu neublíží). Plast se navíc i snadno instaluje, nabízí mnoho barev a dekorů, příjemná je i cenová dostupnost.

Ke kvalitním oknům jedině kvalitní parapety! Jsou doplňkem, který není dobré podceňovat. Zajímáme se nejen o vzhled, ale i kvalitu spojenou s dlouhou životností.

Ke kvalitním oknům jedině kvalitní parapety! Jsou doplňkem, který není dobré podceňovat. Zajímáme se nejen o vzhled, ale i kvalitu spojenou s dlouhou životností.

FOTO: archív firmy Stavona

Plastové parapety jsou obvykle s laminovaným nebo fóliovaným povrchem. V laminu najdeme různé odstíny dřeva, tradiční bílou barvu, šedou a módní imitaci hliníku. Fólie mají plus v pestré jednobarevné nabídce, nejžádanější barvou je odstín třešně, oblíbená je i ocelově modrá, jedlově zelená, odstíny šedé apod.

Parapety nabízejí širokou škálu barev a povrchů. Nejoblíbenější je základní bílá. Na ní totiž nejlépe vyniknou všechny dekorace, které zútulňují obytný prostor.

Parapety nabízejí širokou škálu barev a povrchů. Nejoblíbenější je základní bílá. Na ní totiž nejlépe vyniknou všechny dekorace, které zútulňují obytný prostor.

FOTO: archív firmy Deceuninck