Pro venkovní nábytek se vydáme raději k odborníkům už kvůli tomu, že nabízejí široký sortiment. Při jeho výběru zohledníme zejména to, že v exteriéru bude vystaven jiným podmínkám než v interiéru. Počítáme s tím, že na něj bude působit vzdušná vlhkost, svítit prudké slunce a občas bude vystaven také dešti. Proto vybíráme zahradní nábytek z materiálů, které se s těmito vlivy vyrovnají.

Zahradní nábytek ze severské borovice KWA, která pochází z oblasti za polárním kruhem se vyznačuje výjimečnou kvalitou, tvrdostí, pevností a odolností vůči povětrnostním podmínkám a dlouhou životností.

Zahradní nábytek ze severské borovice KWA, která pochází z oblasti za polárním kruhem se vyznačuje výjimečnou kvalitou, tvrdostí, pevností a odolností vůči povětrnostním podmínkám a dlouhou životností. Zahradní sestava nábytku (stůl a čtyři křesla včetně potahů) od 9900 Kč.

FOTO: MOUNTFIELD

Dřevěná klasika

Oblíbený dřevěný nábytek se hodí zejména k rodinným domům, chatám, chalupám a venkovským stavením, kde doplňuje atmosféru zahrady i domu. Ale jeho univerzálnost jej předurčuje k použití téměř kamkoli.

Křeslo OLAND (3478 Kč) v odstínu cappuccino. Ke křeslu lze pořídit i stůl a lavici.

Křeslo OLAND (3478 Kč) v odstínu cappuccino. Ke křeslu lze pořídit i stůl a lavici.

FOTO: MOUNTFIELD

  • Přestože dřevěný nábytek velmi dobře odolává povětrnostním vlivům, odborníci doporučují natřít ho transparentním napouštěcím olejem, který ho ochrání před vlhnutím, plísní, ale i vysycháním a praskáním.
  • Koupíme-li dřevěný nábytek bez povrchové úpravy, je vhodné aplikovat středněvrstvou lazuru.
Lehátko TOFTA - cappuccino (5199 Kč) -má kolečka, takže manipulace s ním je lehká. Opěrnou část lehátka lze lehce nastavit do tří poloh. Polohovatelná je i část lehátka pod nohama.

Lehátko TOFTA - cappuccino (5199 Kč) -má kolečka, takže manipulace s ním je lehká. Opěrnou část lehátka lze lehce nastavit do tří poloh. Polohovatelná je i část lehátka pod nohama.

FOTO: MOUNTFIELD

  • Vybírat můžeme z různých stylů i typů dřeva. Z tuzemských dřevin např. borovici, smrk nebo buk, z exotických třeba eukalypt, teak, meranti či balau, které obsahuje tanin (podobně jako např. dub), díky němuž je dřevo odolné vůči hnilobám a plísním, a tudíž vhodné právě na zahradní nábytek. Toto dřevo (stejně jako ostatní exotická dřeva) není vhodné ošetřovat laky a lazurami na bázi alkydové pryskyřice, postačí napouštěcí olej. Křehčí eukalypt se hodí spíš pro malý balkonový nábytek.
  • Z evropských dřevin vede nábytek ze severské borovice, která je výrazně pevnější a odolnější vůči klimatickým podmínkám.
Zahradní sestava Montuno (15 300 Kč) z exotického dřeva Bangkirai Yellow Balau. Natírá se napouštěcím olejem. Rozkládací stůl (š. 90 cm, d. 160 cm až 210 cm, v. 72 cm) a čtyři židle.

Zahradní sestava Montuno (15 300 Kč) z exotického dřeva Bangkirai Yellow Balau. Natírá se napouštěcím olejem. Rozkládací stůl (š. 90 cm, d. 160 cm až 210 cm, v. 72 cm) a čtyři židle.

FOTO: FOR LIVING

Elegantní kov

Kdo preferuje kov kvůli jeho nadčasovému lesku, může vybírat z nerezových materiálů. Jsou odolné vůči dešti i slunci a nevyžadují kromě antikorozního nátěru žádné speciální ošetření. Ale na výběr máme i nábytkové sestavy (kostry křesel či podnože stolů) vyrobené z hliníkových slitin, jejichž povrchy jsou barevně upraveny.

Křesla různých tvarů mají sedací a opěrné plochy z umělé, voděodolné, prodyšné a stálobarevné textilie a lze je celoročně používat v náročných podmínkách exteriérů.

Černá kovaná zahradní jídelní sestava Versailles (37 406 Kč). Čtyři židle s čalouněním, stůl s teakovou deskou 152x85x72 cm (lze zakoupit i se skleněnou deskou). Záruka 10 let na kovovou konstrukci.

Černá kovaná zahradní jídelní sestava Versailles (37 406 Kč). Čtyři židle s čalouněním, stůl s teakovou deskou 152x85x72 cm (lze zakoupit i se skleněnou deskou). Záruka 10 let na kovovou konstrukci.

FOTO: FOR LIVING

  • Desky stolů jsou buď teakové, hliníkové, z leštěného kamene, nebo z vytvrzeného matového skla.
  • Kovový nábytek je stabilní a trvanlivý, ale bývá dražší. Také poměrně rychle reaguje na okolní teploty. Kov se velmi rychle ohřeje i ochladí, což pro sezení není zrovna příjemné. Proto je vhodné kovový nábytek efektně doplnit textilními sedáky, zajímavá je také kombinace kovu a dřeva.
Křeslo z ryzí oceli ze sestavy Avanti (10 990 Kč) s výpletem Sunloom-Plus vynikne v interiéru i na zahradě. 100% odolné proti nepřízni počasí.

Křeslo z ryzí oceli ze sestavy Avanti (10 990 Kč) s výpletem Sunloom-Plus vynikne v interiéru i na zahradě. 100% odolné proti nepřízni počasí.

FOTO: KETTLER

Moderní ratan

V kurzu jsou rovněž nábytkové sety z umělého ratanu, který je svou odolností mimořádně vhodný právě pro využití v exteriéru. Výplety z umělého ratanového prutu jsou k nerozeznání od pravého ratanu. Ale na rozdíl od něj mají všechny výhody umělých hmot, hlavně snadnou údržbu, stále stejný přírodní vzhled i dlouhou životnost.

Umělý ratan je velmi příjemný na sezení. Speciálně vytvořené vlákno z polyetylenového materiálu je také plně recyklovatelné, pružné, pevné a netoxické. A ve srovnání s klasickým přírodním ratanem ho lze umístit i do venkovního prostředí.

Sestava Marina z umělého ratanu patří k módním trendům v oblasti zahradního nábytku. Materiál je odolnější, vyrábí se ze speciálních vláken v tmavých i světlých odstínech. Snadná a rychlá údržba, stačí jen voda a mycí houba.

Sestava Marina z umělého ratanu patří k módním trendům v oblasti zahradního nábytku. Materiál je odolnější, vyrábí se ze speciálních vláken v tmavých i světlých odstínech. Snadná a rychlá údržba, stačí jen voda a mycí houba.

FOTO: SITFORME

Levný plast

Vybírat z mnoha možností můžou i příznivci plastového nábytku, který nabízí standardní posezení za nízkou cenu. Na trhu je velký výběr v tvarech, šířkách i barvách.

Stálobarevnost plastového nábytku garantuje použití UV filtrů a dlouhodobou pevnost moderní výrobní technologie. Lákavá je nabídka stolů různých rozměrů, křesla s nižší i vyšší, polohovací a skládací opěrou, lehátka a podnožky. Velice stabilní stoly mají desky potažené teflonovou fólií se středovým otvorem pro slunečník. Tím, že je plastový nábytek vysoce pevný, působí luxusním dojmem.

Hliníková sestava BasicPlus ve stříbrném provedení. Konstrukce z hliníku, sedací část z materiálu Textilene. Křeslo - od 2490 Kč do 4490 Kč, stolička za 1390 Kč.

Hliníková sestava BasicPlus ve stříbrném provedení. Konstrukce z hliníku, sedací část z materiálu Textilene. Křeslo - od 2490 Kč do 4490 Kč, stolička za 1390 Kč.

FOTO: KETTLER

Originální houpačka

Jestliže preferujeme originální řešení zahradního sezení a klasické sedací soupravy nenaplňují naše představy o trávení času na zahradě, zkusme něco netradičního. Co takhle houpačka? Houpačka je jedním z nejoblíbenějších zahradních doplňků. V současnosti se vyrábí skutečně sofistikované a designově vydařené kusy z kvalitního dřeva, které unesou i několik lidí a jsou mimořádně pohodlné.

Houpačku určitě uvítají i ti nejmladší, pro které bude zahradní sešlost s houpačkou mimořádným zážitkem.

Zahradní houpačka ze smrkového dřeva (20 999 Kč) naimpregnovaného proti dřevokazným houbám a škůdcům, pozinkované kovové části. Dodává se včetně polstru v bílé nebo zelené barvě. Nosnost asi 160 kg.

Zahradní houpačka ze smrkového dřeva (20 999 Kč) naimpregnovaného proti dřevokazným houbám a škůdcům, pozinkované kovové části. Dodává se včetně polstru v bílé nebo zelené barvě. Nosnost asi 160 kg.

FOTO: FOR LIVING