Žaluzie ani rolety nevyžadují velkou péči. K jejich údržbě potřebujeme pouze vysavač nebo prachovku. Při výběru nových interiérových stínicích zařízení máme k dispozici mnoho typů, materiálů a barev. Navíc se žaluzie i rolety dají snadno ovládat a montáž zvládne laik.

Žaluzie i do kulatého okna

Vertikální a horizontální žaluzie s látkovými nebo hliníkovými lamelami jsou už dnes klasikou. Snadno dostupné jsou také lamely z PVC a polystyrenové. Ovšem okno mohou stejně tak dobře osídlit žaluzie z bambusu nebo dřeva.

Žaluzie se na rozdíl od rolet hodí i do oken kulatých, trojúhelníkových a jiných tvarů.

Žaluzie se na rozdíl od rolet hodí i do oken kulatých, trojúhelníkových a jiných tvarů.

FOTO: SYSTRA

Nejhojněji užívané jsou vertikální žaluzie neboli lamelové, vyrobené z textilních lamel vsunutých do hliníkového profilu. Vybírat můžeme z modelů žaluzií s volně visícími lamelami, nebo také s lamelami napnutými pomocí pružin ve dvou vodicích profilech, horním a dolním.

Zejména hliníkové a látkové žaluzie se dají koupit ve všech možných barevných odstínech, hliníkové pak jsou ještě matné či lesklé, nebo s metalízou.

Žaluzie nejsou náročné na údržbu, stačí je otřít hadříkem.

Žaluzie nejsou náročné na údržbu, stačí je otřít hadříkem.

FOTO: SYSTRA

Dřevěné žaluzie nabízejí odstíny od zlaté přes třešňově červenou až po tmavě hnědé. Dřevo se ještě ve výrobě ošetřuje proti UV záření, vlhku a oděru, aby vydrželo dlouhou dobu.

Bambusové žaluzie vynikají pružností a tvrdostí. Nepřijímají vlhkost, takže se hodí i do koupelen.

Vnitřní bambusové žaluzie Euro 25 se hodí do zimních zahrad nebo přírodně laděných místností.

Vnitřní bambusové žaluzie Euro 25 se hodí do zimních zahrad nebo přírodně laděných místností.

FOTO: CLIMAX

Jestliže vlastníme tvarově atypická okna, není problém - žaluzie se dají upravit i pro kulatá, trojúhelníková, lichoběžníková a jiná okna.

Ovládat žaluzie můžeme řetízky, otočnými tyčemi nebo šňůrkami. Luxusnější provedení nabízejí elektrický pohon a dálkové ovládání.

Žaluzie propouštějí tolik světla, kolik jim dovolíme. Vyrábějí se ale také celostínící. Otvory, kterými jinak na uzavřené žaluzii prosvítá světlo, jsou umístěny tak, aby po stažení žaluzie byla vytvořena nerušená stínící plocha.

Polohovat žaluzie lze podle potřeby. Stačí zaháknutí kuličkovým řetízkem.

Polohovat žaluzie lze podle potřeby. Stačí zaháknutí kuličkovým řetízkem.

FOTO: SYSTRA

Rolety lákají svými vzory

Rolety nejsou tak tvárné jako žaluzie, zato ale překvapí různými barvami a vzory.

Látkové rolety se hodí pro plastová, hliníková i dřevěná euro okna.

Vnitřní látková roleta Calypso svými květinovými vzory zjemní vzhled interiéru.

Vnitřní látková roleta Calypso svými květinovými vzory zjemní vzhled interiéru.

FOTO: CLIMAX

Rolety ocení majitelé dvoukřídlých oken, s vnitřními i vnějšími křídly, která se otevírají dovnitř. S takovými okny si žaluzie příliš nerozumějí. Zato vnitřní látkové rolety ano.

Roleta s nosným profilem se nejčastěji montuje do okenního výklenku nebo nad něj. Lze ji také namontovat na strop.

Roleta s krycí schránkou je zamontována do okenních křídel a schránka slouží jako její úschova při svinutém stavu. Schránka může mít oblý nebo hranatý tvar.

Naskládaná technická textilie, plisé, je obdobou římské rolety. Hodí se pro atypická okna.

Naskládaná technická textilie, plisé, je obdobou římské rolety. Hodí se pro atypická okna.

FOTO: ISOTRA

Rolety ovládáme šňůrkou, řetízkem, pružinou nebo elektricky, a to i na dálku. Doplnit se dají ještě o časová a světelná čidla, která stáhnou rolety v požadovanou dobu, i když nebudeme doma.

Moderní rolety stahujeme bez obav přesně do požadovaných poloh.

Podle typu materiálu rolety propouštějí světlo v různé intenzitě. Např. rolety s výztuhou ze skelných vláken, které se zavařují do látky, patří skutečně mezi vysoce zatemňující.

Japonské stěny a další stínidla

V poslední době jsou žaluzie nahrazovány také japonskými posuvnými stěnami. V módě jsou i tzv. americké a římské rolety, plisé a textilní rolety s velmi moderními vzory.

Římské rolety jsou řasené vodorovně. Působí zajímavě zejména v interiérech zařízených v retro stylu. Jsou šité jako jednoduché a průhledné, nebo také s podšívkou a bohatě zdobené.

Římské rolety získávají na oblibě pro svou vzdušnost a lehkost.

Římské rolety získávají na oblibě pro svou vzdušnost a lehkost.

FOTO: STYLTEX

Obdobou římských rolet je plisé - naskládaná technická textilie, která se hodí pro okna všech tvarů. Takový systém se skvěle hodí pro zimní zahrady, ale poslouží i v bytě či kanceláři. Vyniká speciálním materiálem pro snížení teploty od slunečných paprsků.

Americké rolety (šité dřevo) se vyrábějí z dřevěných tkanin různých druhů, nejčastěji z afrického Gabonu, z dřeva nazvaného occoume. Roleta se stahuje šňůrou tak, že dochází k jejímu pravidelnému řasení.

Juta je představitelem bambusových rolet. Ovládají se navíjením na hřídel pomocí řetízku a mechanismu s brzdou.

Juta je představitelem bambusových rolet. Ovládají se navíjením na hřídel pomocí řetízku a mechanismu s brzdou.

FOTO: STYLTEX

Kamerickým roletám mají blízko bambusové a jutové rolety. Ovládají se navíjením na hřídel pomocí řetízku a mechanismu s brzdou.

Japonskou posuvnou stěnu lze využít jako dělicí příčku v místnosti, ale také jako zástěnu proti slunci.

Japonskou posuvnou stěnu lze využít jako dělicí příčku v místnosti, ale také jako zástěnu proti slunci.

FOTO: STYLTEX

Japonská posuvná stěna slouží k zastínění okna stejně tak dobře jako dělicí příčka v místnosti. Závěsná tkanina je připevněna suchým zipem k panelům, kterými lze tiše a lehce pojíždět ve vodicí liště.