To, co pro stavebníky představovalo největší hodnotu, bylo pro architekta největším oříškem. Rozlehlý pozemek na jihozápadním svahu poskytoval úchvatný výhled na malebně kopcovitou a téměř nedotčenou krajinu, ale i velký výškový rozdíl, s nímž se musela stavba vypořádat.

Velké prosklené plochy jsou zčásti otevíravé, zčásti pevně zasklené. Stíní je přesahující střecha a textilní markýza. Ze severu stavba působí kompaktnějším a uzavřenějším dojmem. Vpravo je vidět přízemní část s garáží a samostatným bezbariérovým bytem.

Ze severu stavba působí kompaktnějším a uzavřenějším dojmem. Vpravo je vidět přízemní část s garáží a samostatným bezbariérovým bytem.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

„Základní pilíře, z nichž koncepce domu vyšla, tvořily požadavky rodiny na zhodnocení výhledu, na komfortní dvougenerační bydlení a na architekturu s tradičním vzhledem, zapadající do příměstské vilové čtvrti. Majitelé si rovněž přáli nízkoenergetickou stavbu, která bude pasivně využívat solární energii. Z těchto důvodů jsem zvolil orientaci hlavní obytné části na jih, velké prosklení, obklad fasády přírodním kamenem a nízkou valbovou střechu," říká na začátku naší návštěvy Aleš Gadlina, autor návrhu.

Průhled hlavní obytnou částí graduje motivem kruhu na čelní stěně. Rozkládací jídelní stůl, vyrobený na zakázku z tmavě mořeného dřeva, doplňují jednoduché židle z IKEA a elegantní italská svítidla Panceri.

Průhled hlavní obytnou částí graduje motivem kruhu na čelní stěně. Rozkládací jídelní stůl, vyrobený na zakázku z tmavě mořeného dřeva, doplňují jednoduché židle z IKEA a elegantní italská svítidla Panceri.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

Zděný dům je umístěn při severním okraji pozemku, v návaznosti na příjezdovou komunikaci. Vnitřní uspořádání se přizpůsobuje terénnímu výškovému rozdílu více než pět metrů. Tento určující faktor zosobňuje otevřené schodiště v jádru dispozice, které dominuje vnitřnímu prostoru domu, navzájem propojuje všechny zóny a vytváří zajímavou optickou a světelnou hru.

Ústřední schodiště se skládá z širšího, hlavního nástupního ramene a užšího ramene vedoucího do suterénu. Je obloženo masivním dřevem, které bylo použito i na podlahu.

Ústřední schodiště se skládá z širšího, hlavního nástupního ramene a užšího ramene vedoucího do suterénu. Je obloženo masivním dřevem, které bylo použito i na podlahu.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

Hlavní obytný prostor je umístěn o půl podlaží níže než vstup do domu, schodiště jej rozděluje na kuchyň s jídelnou po levici a sezení na pravé straně. Na něj navazuje pracovna oddělená posuvnými dveřmi. Za prosklenou jižní fasádou a terasou, na protilehlém svahu, se rozvíjí půvabné krajinné panorama a tento výhled opticky „zaplňuje" vnitřní prostory domu.

Do své pracovny si pán domu sám navrhl knihovnu i psací stůl. Opakující se kruhové motivy navozují pocit propojení a harmonie.

Do své pracovny si pán domu sám navrhl knihovnu i psací stůl. Opakující se kruhové motivy navozují pocit propojení a harmonie.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

V přízemí se nachází také samostatná bytová jednotka se dvěma pokoji a kuchyňským koutem, přístupná ze společného zádveří, dvojgaráž a kryté automobilové stání.

Půdorys přízemí: 1)závětří 2)zádveří 3)šatna 4)schodiště 5)obývací pokoj 6) jídelna 7)kuchyně 8)pracovna 9)komora 10)terasa 11)předsíň 12)kuchyňský kout 13)koupelna + WC 14)obývací pokoj 15)ložnice 16)garáž 17)garážové stání.

Půdorys přízemí: 1) závětří 2) zádveří 3) šatna 4) schodiště 5) obývací pokoj 6) jídelna 7) kuchyně 8) pracovna 9) komora 10) terasa 11) předsíň 12) kuchyňský kout 13) koupelna + WC 14) obývací pokoj 15) ložnice 16) garáž 17) garážové stání.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

Patro je opět rozděleno na dvě zóny - ložnice rodičů s šatnou a koupelnou po levici, dětské pokoje rovněž s vlastní koupelnou na pravé straně. „Oddělené zóny pro rodiče a děti jsme původně ani neplánovali, ale velmi se osvědčily," chválí paní domu architektovu myšlenku.

Impozantní výhled do krajiny nabízí i černá kovová manželská postel. Zvláštní charakter dodávají interiéru okna s rámy z běleného dubu.

Impozantní výhled do krajiny nabízí i černá kovová manželská postel. Zvláštní charakter dodávají interiéru okna s rámy z běleného dubu.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

Půdorys patra: 1) schodiště Zóna rodičů 2) šatna rodičů 3) ložnice rodičů 4) terasa 5) chodba 6) úložný prostor 7) koupelna 8) WC Zóna dětí 9) chodba 10, 11) dětský pokoj 12) balkon 13) koupelna + WC.

Půdorys patra: 1) schodiště Zóna rodičů 2) šatna rodičů 3) ložnice rodičů 4) terasa 5) chodba 6) úložný prostor 7) koupelna 8) WC Zóna dětí 9) chodba 10, 11) dětský pokoj 12) balkon 13) koupelna + WC.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

Suterén leží v úrovni zahrady a kromě technického zázemí slouží především k relaxaci. Celou jižní část zaujímá prosklená bazénová hala, z níž se dá vyjít přímo na trávník. Další radosti si rodina i hosté mohou užívat ve vedlejší místnosti - od kulečníku či domácího baru mají hezký výhled přes bazén do zahrady.

Obložení z lomového kamene a venkovní dlažba přecházejí do interiéru. Pro celý dům architekt navrhl intimní nepřímé osvětlení, pod stropy jsou umístěny osvětlovací rampy s integrovanými zářivkami.

Obložení z lomového kamene a venkovní dlažba přecházejí do interiéru. Pro celý dům architekt navrhl intimní nepřímé osvětlení, pod stropy jsou umístěny osvětlovací rampy s integrovanými zářivkami.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

Půdorys suterénu: 1) schodiště 2) relaxační místnost 3) bazén 4) vinotéka 5) technická místnost bazénu 6) prádelna, sušárna 7) tech. místnost vytápění 8, 9) WC 10) zahradní místnost 11) sklep.

Půdorys suterénu: 1) schodiště 2) relaxační místnost 3) bazén 4) vinotéka 5) technická místnost bazénu 6) prádelna, sušárna 7) tech. místnost vytápění 8, 9) WC 10) zahradní místnost 11) sklep.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

Interiér energeticky úsporného domu se na první pohled liší od většiny dnešních moderních vil, kde se obvykle setkáváme s ryze účelným nábytkem a strohými industriálními svítidly. „Chtěli jsme útulné bydlení a současný neosobní minimalistický trend, který je k vidění v interiérových studiích, nás nezaujal. Proto jsme zařízení z velké části vybírali sami tak, aby bylo přívětivé a nadčasové," vysvětluje majitel zděného domu.

Dům je hmotově uspořádán tak, aby příliš nevyčníval ze svahu. Předsazený suterén přímo navazuje na jižní část zahrady, ustupující horní podlaží jsou přístupná přes venkovní schodiště a velkou terasu.

Dům je hmotově uspořádán tak, aby příliš nevyčníval ze svahu. Předsazený suterén přímo navazuje na jižní část zahrady, ustupující horní podlaží jsou přístupná přes venkovní schodiště a velkou terasu.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

Základní teplý tón udává plovoucí dubová podlaha, většina nábytku byla vyrobena na zakázku podle návrhů majitelů. Z originálních „kusů" cítíme oblibu přírodního dřeva, teplých barev a kruhových tvarů, které dynamický narušují základní pravoúhlé linie.

K sezení si rodina vybrala komfortní sedací soupravu ze studia Natuzzi. Přírodní styl s mírně orientálním nádechem doplňuje atypická knihovna vyrobená na zakázku podle návrhu pána domu.

K sezení si rodina vybrala komfortní sedací soupravu ze studia Natuzzi. Přírodní styl s mírně orientálním nádechem doplňuje atypická knihovna vyrobená na zakázku podle návrhu pána domu.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

Velký prostor vhodně doplňují zajímavá svítidla, každé z nich je samo o sobě působivým výtvarným solitérem. Majitelům domu se podařilo vytvořit útulný celek, v němž harmonicky skloubili architekturu domu s jeho vybavením a okolním prostředím.

Relaxační místnost je vybavena kulečníkem a domácím barem. Kamenná dlažba se „přelévá“ z prostoru bazénu až za prosklenou stěnu a v jemné vlně se mění v dřevěnou podlahu.

Relaxační místnost je vybavena kulečníkem a domácím barem. Kamenná dlažba se „přelévá“ z prostoru bazénu až za prosklenou stěnu a v jemné vlně se mění v dřevěnou podlahu.

FOTO: Jana Labuťová, Jiří Vaněk, www.mujdum.cz

Aleš Gadlina (1965)
Autorizovaný inženýr, absolvent Stavební fakulty ČVUT Praha. V roce 1997 založil stavební firmu Gadline, která se postupně rozrostla o architektonický ateliér. Zabývá se návrhy rodinných domů a bytových staveb od studie až po realizaci, specializuje se na projektování energeticky úsporných domů, které využívají pasivní solární efekt.
 Jitka Pálková, www.mujdum.cz