Zakoupit nemovitost a vzít si hypotéku je velké rozhodnutí, kterým ovlivníme svůj život na mnoho let dopředu. Je dobré si proto dobře promyslet, zda zainvestujeme do bytu v novostavbě, nebo raději pořídíme menší domek. Ten má své výhody: od sousedů jsme dále, máme větší soukromí a hlavně si užijeme kontakt se zelenou zahradou.

Zhruba po roce a půl se manželé nastěhovali do domku s celkovou podlahovou plochou 102 m2. Stavební materiál ytong, střecha černá betonová taška, okna a dveře bílý plast, omítka: fasádní akrylátová barva.

Zhruba po roce a půl se manželé nastěhovali do domku s celkovou podlahovou plochou 102 m2. Stavební materiál ytong, střecha černá betonová taška, okna a dveře bílý plast, omítka: fasádní akrylátová barva.

FOTO: Petr Horník, Právo

Individuální přání nebyl problém

Navštívili jsme mladý manželský pár, který si splnil svůj sen: mít domek za přijatelnou cenu, který je nezatíží náklady na energii ani neúnosným úklidem. Manželé se pro stavbu rozhodli po mnoha letech strávených v podnájmu.

„Platit za bydlení, které si ani nemůžete vylepšit podle svého, se nám už nechtělo, a tak jsme se rozhodli pro stavbu menšího domku,“ říká majitel. Oslovili developerskou společnost a rozhodli se pro daný typ stavby. „Dispozice nám tak úplně nevyhovovala, ale realizační firma nám vyšla ve všem vstříc. Například jsme nechtěli arkýř na druhé straně obývacího pokoje a nad ním ještě balkon, připadalo nám to zbytečné, když máme zahradu,“ dodává hostitel. Balkon tedy z plánů zrušili a arkýř přesunuli na jižní stranu, kde je nyní jídelní stůl. Bylo to dobré rozhodnutí, protože arkýřová okna pouštějí do interiéru dostatek denního světla a v zimě sluníčko příjemně prohřeje místnost.

Zahrada má rozlohu 750 m2, z podhůří Lužických hor stéká na pozemek vodní koryto, ze kterého majitelé postavili přirozené jezírko.

Zahrada má rozlohu 750 m2, z podhůří Lužických hor stéká na pozemek vodní koryto, ze kterého majitelé postavili přirozené jezírko.

FOTO: Petr Horník, Právo

Další podstatnou změnou oproti původnímu plánu bylo nově pojaté schodiště. To na papíře od projektanta bylo uzavřeno stěnou a pod ním byl úložný prostor. Mladá rodina si však přála schodiště vzdušné, volné, volně otevřené. Nejen že vypadá mnohem lépe, ale má i jedno praktické plus: teplý vzduch má možnost stoupat z přízemí do patra a ohřát další místnosti.

Původně plánované schodiště do patra majitelé pozměnili. Místo zavřeného schodiště se stěnou a úložným prostorem pod nimi si přáli otevřenou variantu.

Původně plánované schodiště do patra majitelé pozměnili. Místo zavřeného schodiště se stěnou a úložným prostorem pod nimi si přáli otevřenou variantu.

FOTO: Petr Horník, Právo

Dům v krásné přírodě je bonus

Samotný dům a jeho dispozice jsou důležité, ale kvalitu života ovlivní i bezprostřední okolí. A zde se to povedlo na jedničku. Mladý pár zakoupil pozemek v podhůří Lužických hor, v krásné čisté krajině, která nabízí turistiku, jízdu na kole a lyžování hned za domem. Přitom nejde o žádnou samotu. Je tu v pěší vzdálenosti škola, školka, naproti travnaté fotbalové hřiště, obchody, zkrátka ideální sociální zázemí. Dům stojí na pozemku o velikosti 750 m2 a podle slov majitelů je jeho rozloha dostačující. Travnatá plocha bude jednou sloužit na běhání pro děti, terasa s pergolou, která je v plánu na letošní léto, zase poskytne zázemí pro odpočinek.

Napříč domem

Dům má celkem podlahovou plochu o velikosti 120 m2 a dispozici 4 kk. V přízemí se nachází předsíň, šatna, technická místnost s plynovým kotlem, pračkou a toaletou. Srdcem domu je samozřejmě propojený obytný prostor s kuchyní a jídelnou, celková plocha 35 m2.

Bílá kuchyňská sestava do písmene L je orientována na západ. Jako obklad za linkou majitelé použili dekor wenge, shodný s plovoucí podlahou.

Bílá kuchyňská sestava do písmene L je orientována na západ. Jako obklad za linkou majitelé použili dekor wenge, shodný s plovoucí podlahou.

FOTO: Petr Horník, Právo

Dominantou prostoru je lomené dřevěné masivní schodiště a krbová kamna. Zvláště na podzim a zjara, kdy se přitápí jenom jimi. V přízemí je dostatek denního světla, které sem vstupuje ze tří světových stran. Z východu dvěma francouzskými okny, jimiž se vchází na zahradu. Z jihu svítí sluníčko do jídelny a ze západu do kuchyně, kde kulinaří mladá paní.

Ložnice s manželskou postelí je v horním patře. Pokoj je sice menších rozměrů, ale vzdušný a světlý hlavně díky dvěma oknům.

Ložnice s manželskou postelí je v horním patře. Pokoj je sice menších rozměrů, ale vzdušný a světlý hlavně díky dvěma oknům.

FOTO: Petr Horník, Právo

Koupelna na 8 m2 je prostorná, vešla se do ní i objemná vana. Svěží zelenkavé velkoformátové obklady dodávají energii při ranním vstávání.

Koupelna na 8 m2 je prostorná, vešla se do ní i objemná vana. Svěží zelenkavé velkoformátové obklady dodávají energii při ranním vstávání.

FOTO: Petr Horník, Právo

Do patra vystoupíme po dřevěných schodech na chodbu, přirozeně osvětlenou střešním oknem. Je tu prostorná koupelna s vanou a tři další místnosti. Z jedné je ložnice, další slouží jako šatna, v poslední je pracovna. V budoucnu se plánuje zařídit z pracovny dětský pokoj.

Na 12 m2 se v horním patře nachází pracovna, se kterou se do budoucna počítá na dětský pokoj.

Na 12 m2 se v horním patře nachází pracovna, se kterou se do budoucna počítá na dětský pokoj.

FOTO: Petr Horník, Právo

Připraveno ve spolupráci s firmou Ekonomické stavby, www.ekonomicke-stavby.cz