Bolestí zad, krční páteře nebo ztuhlostí šíje trpí až dvě třetiny lidí. Může za to málo pohybu a špatné sezení za pracovním stolem. Pracovní dobu za počítačem asi těžko zkrátíme podle svých představ, ale to, co změnit lze, bychom udělat měli. Tedy pořídit si kvalitní židli.

Počítejme s vyšší investicí, ale opravdu doporučujeme nešetřit. Židle za 5000 korun nemůže být natolik kvalitní, aby se na ní dalo dlouho sedět. Počítejme tedy s částkou, která začíná na deseti tisících.

Potřebujeme dynamické sezení

Možná, že při hledání informací o židlích narazíte na pojem dynamické sezení, které je dnes hodně propagováno.

Co to vlastně znamená? Jednoduše je to označení pro zdravé sezení na speciálně uzpůsobené židli, která umožňuje přirozeně měnit polohu těla podle potřeby. Taková židle je vybavena synchronním mechanismem a ten dovolí současný pohyb opěradla a sedadla a přizpůsobí se našim pohybům.

Při prohlížení pracovní židle se zaměříme na 5 důležitých věcí

  • Sedák, který má být pohodlný, přiměřeně velký, anatomicky tvarovaný a zaoblený, aby netlačil do končetin. Nutná je výšková nastavitelnost.
  • Dále sledujeme, jak bezpečný má židle „podvozek“. Musí být stabilní a pevný, kolečka nemají drhnout, nutné je plynulé otáčení kolem své osy.
  • Dále jsou to nastavitelné podpěry rukou.
  • Důležité je samozřejmě kvalitní opěradlo s bederní opěrkou, které je rovněž výškově nastavitelné.
  • A nakonec sledujeme měkkost a nehlučnost dosedu, kvalitu potahového materiálu, barevnost, údržbu.
Co znamená správně nastavená…
…hloubka sedu: paty (v obuvi) zůstávají na zemi i v zadní pozici opěradla, záda jsou v plném kontaktu s opěrou, oblast pod koleny netlačí a je příjemně volná (cca 1–3 cm).
…bederní opěrka:musí přirozeně podepřít spodní část zad (i když zpočátku může působit nepohodlně, to když máme špatný návyk).
…područka: přirozená pozice rukou není ani příliš blízko, ani příliš daleko.
…pozice sezení: díky přední zóně jsou nohy v pozici cca 30 stupňů, nohy v kontaktu s podlahou, záda podepřená bederní a svislou opěrkou.

Připraveno ve spolupráci s firmou AZ TORAL, www.aztoral.cz