Současné obklady mají ambice vytvářet uvolněný styl propojující celý interiér. Díky svým vlastnostem a designu se dostávají do místností, kam měly dříve „vstup zakázán“. Některé série nás doslova inspirují ke kompletnímu obložení interiéru s originálními detaily, jelikož jsou univerzální jak pro pokládku na stěny, tak na podlahy. Síla jednotlivých prvků je v jejich jednoduchosti.

Série Fashion je jednou z těch, které propojují celý interiér a inspirují nás ke kompletnímu obložení s originálními detaily. Slinutý kalibrovaný sokl 59,5x9,5 cm vyjde na 179 Kč/ks.

Série Fashion je jednou z těch, které propojují celý interiér a inspirují nás ke kompletnímu obložení s originálními detaily. Slinutý kalibrovaný sokl 59,5x9,5 cm vyjde na 179 Kč/ks.

FOTO: RAKO

Jak se v nabídce zorientovat?

Trendem je velkoformátová dlažba s délkou 60, 80, 90 a 120 cm ve standardní technologii. Lze ovšem zakoupit i větší rozměry, a to až do formátu 100x300 cm. Velké formáty dlaždic se lepí speciálními lepidly a práci by měl vždy provádět zkušený odborník.

Vzdáme se menších rozměrů, dříve standardních 20x20 cm či 15x15 cm, a to i do větších místností. Ideální rozměr pro pokládku je délka 30, 45 a 60 cm.

Série Akropolis v barvě athens (výrobce Century) je velkoformátová dlažba o rozměru 60x60 cm s lesklým povrchem. Protože je retifikovaná (přesně zabroušená), lze ji pokládat s minimální spárou.

Série Akropolis v barvě athens (výrobce Century) je velkoformátová dlažba o rozměru 60x60 cm s lesklým povrchem. Protože je retifikovaná (přesně zabroušená), lze ji pokládat s minimální spárou.

FOTO: DLAŽBY A OBKLADY VILÍMEK

Vyhledávané jsou neutrální odstíny – bílá, světle šedá, béžová a černá barva. Proč? Neokoukají se, jsou elegantní a dobře kombinovatelé. Navíc se neprosazují, naopak dovolí v prostoru vyniknout barevným dekoracím a doplňkům.

Nekonfliktní barevný základ obkladu podporují např. barevné listely nebo originální dekorace s prořezovými drážkami, kde je základní formát odlehčen rozdělením na menší formát, který vynikne teprve po vyspárování ve větší ploše.

Některé série doplňuje řezaná jednobarevná mozaika. Barevně se doplňuje se základními dlaždicemi, které odpovídají modernímu stylu dekorování. I malé množství mozaiky použité jako dekorace může náš koupelnový či kuchyňský prostor posunout k úplné dokonalosti.

Keramická slinutá dlažba Attico nero o rozměru 80x80 cm za 1041 Kč/m2 a obklad Attico mozaika o rozměru 7,5x3 cm za 1694 Kč/m2.

Keramická slinutá dlažba Attico nero o rozměru 80x80 cm za 1041 Kč/m2 a obklad Attico mozaika o rozměru 7,5x3 cm za 1694 Kč/m2.

FOTO: BIGTILE

Jedinečnou tvář koupelně dodají i obkládačky o rozměru 20x40 cm v působivé barevné škále. Menší velikost nahradí jemné pastelové barvy v teplých a studených odstínech, které vytvoří svěží atmosféru. Barevnou hravost podpoří i profilové nebo ploché listely. Decentní plastickou strukturu na povrchu mohou vytvořit např. technologie reliéfního a plochého tisku tón v tónu nebo kontrast lesklého povrchu s matným základem.

Volba obkladů do koupelny zpravidla vychází z celkového pojetí bydlení. Svůj styl si vybíráme sami, ať už dáváme přednost útulnosti a klasice s čitelným designem dřeva, nebo trendovým koupelnám s květinovou celoplošnou dekorací s nadčasovou řezanou mozaikou vhodnou pro oba typy interiérů.

S unikátními obklady Bond (výrobce Kale) vytvoříme originální prostory. V nabídce jsou jak vyduté, vypouklé i rovné kusy. Balení o 16 kusech vyjde na 3199 Kč.

S unikátními obklady Bond (výrobce Kale) vytvoříme originální prostory. V nabídce jsou jak vyduté, vypouklé i rovné kusy. Balení o 16 kusech vyjde na 3199 Kč.

FOTO: SIKO KOUPELNY

Dnes si vyberou i milovníci luxusních kontrastů, saténové glazury, jemného stěrkovaného reliéfu připomínajícího betonovou podlahu v kombinaci s bílou nebo černou podlahou. Tak lze charakterizovat minimalistické pojetí dlažeb a obkladů, k němuž patří velkoformátové dlaždice podpořené např. progresivními listelami a bordurami.

Série Snake (výrobce Kale) vytváří dojem hadí kůže. Obklady o rozměru 16x20 cm v 15 základních barvách stojí od 2699 Kč/ balení o 22 kusech.

Série Snake (výrobce Kale) vytváří dojem hadí kůže. Obklady o rozměru 16x20 cm v 15 základních barvách stojí od 2699 Kč/ balení o 22 kusech.

FOTO: SIKO KOUPELNY

Dřevo je zhmotněním aktuálních stylů, které vracejí do interiérů tradiční materiály s nadčasovým designem. Také dokonale spojují vzhled dřeva s odolností keramické dlažby pro univerzální použití v interiéru i exteriéru a nebrání se kombinaci s kovem, sklem, leštěným betonem či kamenem. Při pokládce vyniknou různé skladby a vzájemné kombinace. Tam, kde chceme zachovat vzhled dřevěné podlahy, je ideálním materiálem pro podlahové topení.

Španělská dlažba Petrified Forest (výrobce Venus) se vzorem dřeva v pěti barevných odstínech. Cena 999 Kč/m2.

Španělská dlažba Petrified Forest (výrobce Venus) se vzorem dřeva v pěti barevných odstínech. Cena 999 Kč/m2.

FOTO: SIKO KOUPELNY

Chceme-li pojednat interiér i exteriér nadčasově a zároveň klasicky, nabízí se terakotová dlažba, která patří do rustikálních a stylových prostor. Spojuje v sobě romantiku starých opotřebených podlah s barevností pálených cihel typických pro venkovská sídla.

Série Terracotta je určena do kompletních interiérů, přecházejících i na venkovní terasy a balkony – efektně spojí interiér s exteriérem. Reliéfní slinutá dlaždice 30x30 cm, 349 Kč/m2.

Série Terracotta je určena do kompletních interiérů, přecházejících i na venkovní terasy a balkony – efektně spojí interiér s exteriérem. Reliéfní slinutá dlaždice 30x30 cm, 349 Kč/m2.

FOTO: RAKO

Architekti si oblíbili moderní jednoduché vzory podobné betonu, kůži, případně jednobarevným odstínům doplněným třpytkami. V poslední době se zajímají také o dlaždice s vysokým leskem.

Oblíbené jsou imitace přírodních kamenů např. travertinu, břidlice, opuky, mramoru či pískovce. Jsou napodobovány s dokonalou přesností, i když s mnohem vyšší kvalitou, zejména nulovou nasákavostí, snadným čištěním, i mrazuvzdorností.

Série Ashanti (výrobce Ricchetti) obsahuje obklady o rozměru 20x50 cm, které jsou vhodné k pokládce na výšku i na šířku, a jim barevně odpovídající dlažby 33,3x33,3 cm. Ve všech barvách kromě bílé mají dva typy potisku.

Série Ashanti (výrobce Ricchetti) obsahuje obklady o rozměru 20x50 cm, které jsou vhodné k pokládce na výšku i na šířku, a jim barevně odpovídající dlažby 33,3x33,3 cm. Ve všech barvách kromě bílé mají dva typy potisku.

FOTO: DLAŽBY A OBKLADY VILÍMEK

Keramická slinutá dlažba Attico beige v kombinaci rozměrů 60x30 cm za 865 Kč/m2, 60x15 cm za 143 Kč/ks a 60x7,5 cm za 982 Kč/m2. Obklad Attico bianco 60x30 cm za 865 Kč/m2, Attico beige 60x7,5 cm za 982 Kč/m2 a Attico mozaika 7,5x3 cm za 1694 Kč/m2.

Keramická slinutá dlažba Attico beige v kombinaci rozměrů 60x30 cm za 865 Kč/m2, 60x15 cm za 143 Kč/ks a 60x7,5 cm za 982 Kč/m2. Obklad Attico bianco 60x30 cm za 865 Kč/m2, Attico beige 60x7,5 cm za 982 Kč/m2 a Attico mozaika 7,5x3 cm za 1694 Kč/m2.

FOTO: BIGTILE

V duchu moderní architektury se nesou glazované slinuté dlaždice s probarveným střepem různých rozměrů s optikou přírodního kamene. Dlaždice s homogenní kresbou imitující kamenný povrch jsou v oblíbených přírodních matných barvách jako je bílá, béžová, šedá, šedo-hnědá, černá. Řezané dekorace se dají použít i na obklady.